Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: troncane tare pe spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
viperfox
am vazut ca s-a mai discutat undeva un caz similar (pe care nu il mai gasesc acum) dar pe fata, era ceva cu un surub desfacut sau lipsa la etrier, dar la mine se aude ca o lovitura de ciocan puternica pe spate (uniform, ori de la ambele roti ori...pe mijloc mellow.gif ) cand franez mai brusc...daca apas treptat pe pedala se aude mai incet, daca apas mai brusc de aude chiar f tare;
driverx
Bucsa lipsa la trapez? Nu m-as mira, e doar un cilindru de cauciuc presat. Repede in service cu ea. Sa iti desfaca si tamburii sa investigheze ce e si pe acolo.
viperfox
QUOTE(driverx @ 17 Mar 2005, 13:36)
Bucsa lipsa la trapez? Nu m-as mira, e doar un cilindru de cauciuc presat. Repede in service cu ea. Sa iti desfaca si tamburii sa investigheze ce e si pe acolo.
*



problema o am de mai multa vreme, am mai verificat odata tamburii, nu era nimic in neregula, cineva mi-a sugerat ca ar fi suruburile alea de prindere slabe dar nu sunt, verificat; la bucse nu m-am uitat, mi-ai dat o idee, azi verific
Ov
Offtopic:

sfaturile cu focul se discuta eventual pe PM, sau personal daca v-ati tinut de aceeasi caramida la cutremur ( © Marty) si va permiteti wink.gif

On topic:

io am patit ceva asemanator la dacia veche, doar ca mult mai grav, adica daca dadeam cu spatele si puneam frana, se auzea un pocnet si dupa aia cand plecam normal, la prima frana se blocau rotile si blocate ramaneau.

Erau slabite suruburile de prindere ale talerelor (cred ca asa se cheama aia unde vin tamburii) pe puntea spate.

Alte troncanituri in spate la franare pot veni de la autoreglajul sabotilor. Daca troncane de mai mult, ar fi timpul sa verifici sabotii sa nu fie foarte uzati
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.