Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bord CN- aeroterma incalzire sparta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
panter1
De vro 2 saptamani gasesc lac pe presul din partea mea a soferului si trebuie sa completez cu apa in vasul de expansiune mai tot timpul, m-am uitat pe unde curge si curge fix pe la o gaura de sub plasticul aerotermei. As dori ceva sfaturi in cum as putea sa schimb acel calorifer fara sa dau tot bordul jos sau am auzit ca se decupeaza din partea cu torpedoul, se da torpedoul jos, se taie plasticul unde intra furtunele se scoate caloriferul, se inlocuieste, se lipeste cu silicon, ce parere aveti? Sau se poate lipi acel radiator?

Cauza este sigur dopul cu supapa de presiune pe care l-am pus la vasul de expansiune necesar vara(sub presiune am observat ca nu se mai incinge motorul asa tare) doar ca mi-a spart aeroterma de caldura care ori era sa cada ori nu rezista la 1 bar sau cat s-a format acolo ca oricum supapa vasului da afara la un moment dat sa nu creasca peste 1 bar sau chiar mai putin sad.gif

Acum i-am mai pus un robinet de inchidere caldura si pe celalalt furtun, care duce la aeroterma sa nu mai intre nici un fel de presiune in el si nici sa nu mai curga. Dupa ce repar aeroterma, vara voi lasa ambele robinete inchise pe timp de vara sa nu mai intre presiune iar iarna las busonul de la vas nestrans(sa nu mai faca presiune) cat timp folosesc aeroterma pe friguri, ca oricum cand e frig afara nu e nevoie de presiune in instalatie ca si asa e frig afara si face fata radiatorul fara presiunea care e necesara vara.

Deci cum as putea sa o schimb?
stc_ctln
salut aceasi problema am avut si anul trecut.eu fara sa observ a curs foarte multa apa exact in cutiutza aia de pe mijlocul bordului.aia de sub casetofon.iar cand puneam frana se auzeau valuri.dupa care normal s-a umplut de tot a dat pe afara a curs a udat tot,completam cam un litru pe zi apa.

am desfacut aeroterma.defapt doar partea de jos,este ca un capat,prins in 8 cleme.2 pe fiecare parte.

Problema la tine poate venii din 2 locuri,ori ai coloriferul inpuscat si curga,asta o rezolvi cu solutie pt astupat porii radiator(eu asa am rezolvat si curgea destul de tare,si nici nu a afectat circulatia apei pe intalatie),pui in radiatorul mare si urmezi intructiunile,nu uita sa dai drumu la caldura inainte.

si a 2 problema poate venii de la furtun,sa fie copt de la vreme si sa se fii crapat acolo la colier unde intra pe radiator.in cazul asta schimb furtun sa nu ai probleme in viitor.

sper sa te ajute
panter1
multumesc pentru sfat, insa nu am inteles cum ai desfacut aeroterma din clemele alea.. si daca puteai vedea caloriferul acela mic din pozita in care l-ai desfacut, banuiesc prin locul de la torpedou ai bagat capul sub bord si ai desfacut, vreau mai multe detalii

panter1
Am rezolvat, nu era de la furtune ci era radiatorul de caldura spart, am desfacut capacul de dedesubt din clemele acelea de care ai zis.. asta dupa ce am dat torpedoul jos si am mai gasit un fier sub capac din caroserie spre bord, l-am desfacut si pe acela, cu grija am reusit sa il scot si sa il schimb, mi-a luat jumate de zi. Am dat pe el 70 ron din magazin. Multumesc mult pentru raspuns! Numai bine
crizarachetelordincuba
spune-mi si mie pas cu pas toti pasii care trebuie urmati sa inlocuiesc caloriferul de caldura la bordul CN. nu am mai facut asta dar am studiat pe acolo pe sub bord cum ar trebui facuta treaba. inca mi-e teama sa ma apuc pentru ca nu sunt sigur la remontare daca o sa fie destul de usor si o sa reusesc in cateva ore. trebuie pus si buretele ce inconjoara caloriferul pentru a nu topi carcasa aerotermei. multumesc.
vladut88
Buretele ala are rolul de a nu lasa aerul suflat de ventilator sa scape fara sa treaca printre celulele caloriferului , e foarte simplu de schimbat caloriferu , la remontare nu mai pui clemele de langa peretele de foc , oricum nu va fi nici o diferenta , mie imi ia 25 minute sa il dau si sa il pun la loc , eu desfac torpedoul si teava aia de sub bord de rigidizare si mai sunt clemele si surubu de jos , de fapt piulita si iese usor caloriferu si la fel intra la loc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.