Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare spre euro 3
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
vasilesas
Salut,


De ce intreb? Deja se discuta ca masinile non-euro sa nu mai circule in UE. Sunt orase in care nu ai voie sa intrii daca ai masina non euro: folosesti centura si il ocolesti, dar nu treci prin el....Acum ma gandesc ca o sa vina si vremea cand o sa renunte si la EURO 2 din moment ce e cel mai jos standart, azi ajungandu-se la EURO5...Eu m-am grabit cand am luat masina si e Euro2. Costa mult modificarea spre EURO 3? Adica trebuie schimbat si calculatorul si UCE cu UCH? Sau nici nu se poate face in atelier modificarea (dinc ate stiu, mai trebuie adaugata o sonda)....
ArtVandelay
dar cand o sa se interzica si euro 3? ce o sa faci atunci? eu zic sa o vinzi si sa cumperi o toyota prius
andr3y_yoo
crezi tu ca o sa se interzica asa repede euro 2? nu prea cred
dar daca intentionezi sa mai lasi masina si nepotilor , poate poate laugh.gif
tu vrei euro 3 eu vreau sa imi scot catalizatoru si sonda ( ca sa dau rateuri cu flacari radmasa.gif )
augustin87r
Totusi, ma gandesc ca nici motorul nu poti sa il infunzi la infinit cu catalizatoare...POate ca EURO 4 o sa ramana mult timp de acum incolo....Stiu ca exista si masini care sunt incadrate la EURO1, parca Dacia pe injectie avea EURO 1
alinushy
sa zicem ca faci modificarea si o faci euro3, cine iti omologheaza tie norma asta??????????
ArtVandelay
din moment ce exista solenza euro 3 probabil se poate omologa

dar e complet inutil sa faci asa ceva
tester
@augustin87r: daca nu stii mai bine nu vorbi ... dacia pe injectie e euro 2.
Maskatu
QUOTE(vasilesas @ 19 Aug 2009, 02:02)
Salut,
De ce intreb? Deja se discuta ca masinile non-euro sa nu mai  circule in UE. Sunt orase in care nu ai voie sa intrii daca ai masina non euro: folosesti centura si il ocolesti, dar nu treci prin el....Acum ma gandesc ca o sa vina si vremea cand o sa renunte si la EURO 2 din moment ce e cel mai jos standart, azi ajungandu-se la EURO5...Eu m-am grabit cand am luat masina si e Euro2. Costa mult modificarea spre EURO 3? Adica trebuie schimbat si calculatorul si UCE cu UCH? Sau nici nu se poate face in atelier modificarea (dinc ate stiu, mai trebuie adaugata o sonda)....
*


Ce probleme ai si tu..... abia acum dupa atatia ani de cand sunt masinile non euro, s-au luat masurile pe care le spui tu si numai in anumite orase (din afara). Sau ca vor fi scoase din circulatie. Daca aveai non euro intelegeam oful dar eu zic sa stai linistit cu euro 2. Poate o sa se interzica si euro 2, in... 30-40 de ani. Ce zici, tine solenza atat?
augustin87r
QUOTE(tester @ 19 Aug 2009, 13:26)
@augustin87r: daca nu stii mai bine nu vorbi ... dacia pe injectie e euro 2.
*



Am zis parca. Nu stiam sigur ca are euro2...
andr3y_yoo
QUOTE(Maskatu @ 19 Aug 2009, 13:02)
.... 30-40 de ani. Ce zici, tine solenza atat?
*


da naughty.gif wise_guy.gif
silvano
smile.gif salut,intru si eu in discutie cu o solutie acceptabila pentru colegul vasilesas si nepotii lui care vor avea foarte mare grija de masina bunicului cand acesta nu va mai fi. smile.gif
Solutia ar fi sa mergi cu masina asa pana vor interzice "astia" masinile euro 2(cu toate ca la noi nu baga nimeni ecologistii in seama) iar cand se interzice te duci frumos la o firma care dezmembreaza loganuri cumperi un motoras de logan 1.4 mpi sau 1.5 dci sau 16.16v mpi(toate euro 4) te duci la un service iti schimbi motorul,te duci pe urma si-l omologhezi la RAR(pana atunci poate ii mai dau si pe mosnegii de la RAR afara si angajeaza niste ingineri mai tineri care stiu mai multe tongue.gif ) si ai masina euro 4.
Cand se va ajunge sa se interzica non euro la romani vor veni si alternativele,gen instalatie gpl omologata euro 2 sau 3,etc,un coleg de pe forum citeam ca si a instalat la iesirea din fabrica gpl omologat ca euro 3.
sad.gif nu dati cu parul e doar o parere smile.gif
smile.gif Ca sa dormi mai linistit gandestete ca e masina autohtona si de facut poti sa o faci si euro 3 si euro 4,dar oare ce se fac smecherii cu gloabele de bmw din 93' care sunt euro2 unele modele chiar euro 1, radmasa.gif
andr3y_yoo
QUOTE(silvano @ 21 Aug 2009, 20:28)
....dar oare ce se fac smecherii cu gloabele de bmw din 93' care sunt euro2 unele modele chiar euro 1, radmasa.gif
*


isi cumpara motoare de 1.4 1.5 sau 1.6 16v de logan radmasa.gif
augustin87r
Si pe mine ma intereseaza sa tin masina mult.....cam cum tin americanii masinile facute in anii 60 al caror design nu il mai vedem astazi. Au facut modele de serie frumoase in anii 60-'70......Sper doar sa am niste nepoti cam ca mine , nu care sa isi cumpere Golf din 1991 cu 15o-170 k km reali
silvano
radmasa.gif Da ne luam toti golf cu km "reali" la 300.000 km se da peste cap kilometrajul asa ca poate ne luam golf cu 450.000km sau 900.000 km radmasa.gif radmasa.gif Cine este mai rapid si mai norocos isi poate lua golf cu 0 km. tongue.gif
smile.gif Da si mie imi plac masinile clasice american muscle car,sunt emisiuni pe discovery cum se restaureaza astfel de masini ..asa o sa ajunga si solenza daca o sa ai nepoti carora se le placa si sa respecte masina bunicului....cu toate ca fiind realist masina care eu as lasa o nepotilor mei ar fi una coupe ceva design italian cu linii frumoase care rezista in timp smile.gif
Scuze de atata post deviat de subiect ideia e ca daca iti place masina si iti place cu adevarat si vrei sa o tii si peste 30 de ani se poate face cu unele modificari la motor,frane etc....placerea costa!dar va ramane forma si interiorul sa aminteasca de gloria solenzei blush.gif
marius80_eugen
Parerea mea este ca nu se vor putea interzice masinile Non-Euro niciodata , pentru ca nu ar fi legal . Au dreptul sa puna taxe cat vor ei , dar sa le interzica , nu .

Eu am inteles ca la ITP , indiferent ca ai Euro 2 sau 3 , la Solenza ai aceleasi norme de poluare ... poate altii stiu altceva , dar eu asta am inteles !
Maskatu
Cred ca pana vor interzice euro 2, o sa ramanem fara petrol... ce ziceti de asta?
andr3y_yoo
QUOTE(Maskatu @ 25 Aug 2009, 15:00)
Cred ca pana vor interzice euro 2, o sa ramanem fara petrol... ce ziceti de asta?
*


buna buna asta respekt.gif
augustin87r
cam asa e asta cu petrolul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.