Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bara frecata, deviz de revopsire
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
emil_t
Ok luand una bucata masina noua, un sofer care din aparente a suferit o ampla lobotomie si o companie mare de asigurari si rezulta o bara frecata, care cu toate ca are bandourile negre frecate (ele nu se vopsesc), si o bara scurmata din plastic + in parte de sus a facut contact cu hayonul si este si acolo o adancitura de la frecare (acolo e o portiune ce nu este vopsita) rezulta un deviz sau cum ii zice de revopsire bara cu verificare la demontare, problema e am inteles ca NUMAI daca e sparta bara se inlocuieste (asta urmeaza sa vedem cand o demonteaza poate pe la numar e crapta sau ceva) dar totusi, bandourile nu se schimba ? daca e scurmat plasticul din care e facuta bara nu se schimba ?

Daca totusi decid sa nu o schimbe pot rezolva ceva cu OPC-ul ?

Experiente trecute are cineva ?
Manuel
Bandoul se schimba, uite aici: http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=901...dpost&p=1253154
FDR
Bandourile se schimba. si sunt al dreaq de scumpe.

iar bara se revopseste. nimeni nu se uita daca e masina noua sau veche.
se inlocuieste doar daca e crapata/sparta, cu urechi de prindere rupte samd.

iar cum zici tu ca e frecata, e clar revopsire.
crisolro
eu am avut bara frecata binisor dar si infundata, deformata, intrata in interior - depinde cum arata muchiile "infundaturii"... fiind plastic, probabil si-a revenit cand i-au batut din spate dar in nici un caz nu a revenit la forma initiala asa ca s-a inlocuit ... de fapt direct cconstatatorul de la asigurari a dat inlocuire (nu era cine stie ce de infundata)
tu stii exact cate de infundata, deformata si-ti poti da seama daca chiar trebuie inlocuire sau doar vopsire ... daca pui o poza putem sa ne dam cu parerea si mai bine

"scurmata"? ... o lustruiesc putin acolo si se acopera cu vopsea de nici tu nu-ti mai dai seama ca e bara veche
kosfunny
Subscriu si eu! De multe ori la aceste avarii castiga cei din service. Se obtine inlocuirea din partea asiguratorului, dar elementul se repara (neoficial). Scopul si urmarile le banuiti singuri!
Cereti sa vi se arate elementele schimbate inaintea semnarii cererii de despagubire!Faceti-va chiar si o copie a devizului!
emil_t
QUOTE(kosfunny @ 20 Aug 2009, 21:51)
Subscriu si eu! De multe ori la aceste avarii castiga cei din service. Se obtine inlocuirea din partea asiguratorului, dar elementul se repara (neoficial). Scopul si urmarile le banuiti singuri!
Cereti sa vi se arate elementele schimbate inaintea semnarii cererii de despagubire!Faceti-va chiar si o copie a devizului!
*



pai i-am zis si eu, ca s-a deformat, poate e sparta etc., si el mi-a zis ca nu e problema se verifica la demontare, bandourile ca sunt frecate nu am observat ca era ploaie, oricum la ce nervi am avut ma mir ca nu m-a lovit ceva ... ca boala zic ...

eu as spera sa-mi schimbe macar bandourile, pentru ca am incercat sa le sterg sa vad daca trece, dar zgarieturile sunt tot acolo, avand in vedere ca are niste striatii bandoul nu se poate sa-l chituiasca si sa-l vopseasca (cel putin asa cred), dar ce sa zic, ma astept la orice ...

voi ati trebuit sa dati "atentii" la nea inginerul ?

voi reveni cu poze cat de curand
crisolro
nu prea cred ca se poate chitui ceva de plastic ca sa si tina, mai ales ceva subtire, elastic ... doar acoperite deformarile mici cu un strat mai gros de vopsea decat restul reperului si chiar simasta cu risc de exfoliere etc. asa ca nu ai de ce sa iti faci griji
la demontare vor vedea ce e pe acolo si se va schimba daca e cazul, stai linistit - daca vroiai tu neaparat schimbare, trebuia sa-ti fi luat deja masuri de siguranta ca sa fie o bara de schimbat nu doar de revopsit dar tot nu ai fi avut nimic de castigat in final (estetic sau din ce punct de vedere vrei tu)
am avut masina lovita, reparata pe casco ca sa nu stau dupa o carte verde - am lasat masina in service impreuna cu actele de la asigurare si m-am dus si am luat-o dupa vreo saptamana si vreo 3 zile cand a fost gata (si s-a dat acceptul de plata de asigurator) - 0 costuri, 0 spaga la mine ... - tot ce am facut a fost sa insist telefonic la asigurator sa-si dea acceptul de plata mai repede deoarece aveam nevoie de masina (sa si-l dea mai repede decat maximul mentionat in contract caci per ansamblu s-a comportat excelent: Asirom!)
FDR
"atentiile" dauneaza grav sanatatii pt ca e plin de camere.
un soi de kit exista, dar cum e el si cum se comporta nu stiu. stiu clar ca pe devizul meu de revopsire a barei, aparea si ceva kit, iar eu nu am avut nici un soi de infundatura in bara aia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.