Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cuplaj cardanic SRN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Iakob
Salutare.
Mi-au spus cei de la ITP sa schimb cuplajul cardanic de la volan. Nu e ceva foarte grav dar e bine sa il schimb.
Am fost pe la niste magazine si mi-au zis ca nu se mai gasesc (ma refer doar la crucea aceea nu la tot axul). Care stie pe unde gasesc si eu unul? Si undeva mai aproape de Targoviste daca se poate.
Multmuesc anticipat!
iulian sn2001
Eu nu am gasit separat asa ca am skimbat axul cu totul.
AdrianSavu
Nici eu nu am gasit axul cu totul ...
Nu se mai fabrica ?? sad.gif
iulian sn2001
Cumpata axul cu totul si daca poti cumpara de origine.Ma gandesc..... daca piesele de origine sunt proaste....alea de SRL sunt de unica folosinta.
DJMaxx
cum naibi nu gasiti voi axu cardanic ? ca daca te duci in vitan gasesti o gramada chestia e ca e cam scump apx 300 lei
Iakob
era vorba doar despre crucea cardanica, nu despre tot axul...cel putin eu asa am inceput topicul...
doar piesa aceea ma intereseaza daca se mai gaseste pe undeva
iulian sn2001
Dap.Despre cruce era vorba.Tot axul il gasesti la orice magazin de piese auto.
Si da! Este scump.
balauru_327
130 ron in vitan, ax polonez, care este cam de unica folosinta( dupa 800 km s-a terminat), dar daca mergi incet, pe drum drept te tine mai mult..garantat!!!!
crucea nu ai cum sa o schimbi
S.Alex-F
QUOTE
crucea nu ai cum sa o schimbi

Nu ca as fi giga contra dar cunosc cel putin 2 persoane care te pot contrazice!

Evident....presupune demontarea casetei de pe masina pentru facilitarea accesului la cuplajul casetei dar in rest....cineva care stie cat de cat fizica si mecanica aplicata...iti poate realiza un cuplaj mult mai bun decat Renault!

Despre crucea de la interior nu am auzit de probleme asa ca am presupus ca e vorba de cea exterioara!

PS: Cineva spunea odata ca s-ar fi putut evita foarte bine aceasta problema tehnica daca era crucea protejata impotriva intemperiilor!(cu un simplu si banal burduf)!
balauru_327
nu vreau eu sa fiu giga contra, dar vreau sa vorbesc si eu ce acele 2 persoane
S.Alex-F
daca chiar vrei sa faci totusi asta....iti recomand la service AUTO VIOREL(app Patriei), unde si mie mi-a fost schimbata crucea cardanica inferioara!

Cele doua persoane cu care am iesit la atac au lucrat la CARGOTRUCK SERVICE si mai repara si daciile lor(unu are nova si unu supernova)!
Chiar nu are rost sa iti dau numarul lor!crede-ma!

Nu vin eu sa iti zic tie sau altuia aberatii....la un nivel mai avansat chestia asta(reparatia crucii) se face....asa cum si planetarele...desii nerecomandat se repara!
Daca tu te-ai obisnuit sa chemi electricianul pentru ca ti s-a ars becul, sau chemi instalator....etc...inseamna ca ai lasat si crucea pe seama mecanicilor....cu toatea ca si cea originala tot de mecani e facuta...asamblata!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.