Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tun de bas pe Symbol Phase 4
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
brandy_tdi
Salut. ma gandeam sa-mi montez un Blaupunkt GTt 1200 Mk II

subwoofer bassreflex
diametru: 30cm
putere RMS: 200W
putere Max: 650W
impedanta 4 ohmi
raspuns in frecventa: 35 - 500 Hz

Direct la radio-cdplayeru` masinii. e nevoie de statie? isi face treaba ?
-playeru masinii ar trebui sa aiba vreo mufa in spate pentru woofer(out)?
Duyu
Iti trebuie statie si posibil un adaptor de nivel. In legatura cu performantele sale, nu pot sa te ajut.
12volti
Brandy,
Zi-i si tu "Tub", nu TUN ... tongue.gif
gotty
si oricum ala nu e tun,in cel mai bun caz o muscheta tongue.gif

da,ai nevoie de statie pentru ca nu este activ(adica nu e auto amplificat)

si ai nevoie de un adaptor high low pentru ca HU stock al masinii nu are iesire RCA.
C@talin
sau cauta unu amplificat.si iei semnal din boxele spate smile.gif
12volti
Sau, si mai bine, cauta o statie cu intrare de putere wink.gif
Rolly00
Salut!

Eu am exact acelasi model de subwoofer decat ca in incinta sealed si nu tub. Sincer sa fiu sunt foarte multumit de el. Asta daca vrei calitate a sunetului. Daca vrei sa iti sara numarul de pe masina, tabla, si sa cauti ca toti taranii - no offence - 10000000000 de watti, atunci nu ai nimerit tubul. Daca vrei sa asculti si un house si un hip-hop, si doar ambiental si pe bubuieli - in limita bunului simt - recomand. Recomand alaturi de tub si statia de la blaupunkt gta 240 parca. Trebuie sa te duca sub 500 ron amandoua.

Sper ca te-am lamurit.
alexxutzu
Nu iti recomand Blaupunkt, asta ca un sfat, am avut si stiu ce pot produsele Blaupunkt din ziua de azi si cat de "bune" sunt. Daca vrei sa-ti iei semnal de la boxele din spate printr-un adaptor high-low iti spun ca nu vei avea cine stie ce calitate a bass-ului iar fara amplificator nu faci nimic ptr ca player-ul original nu face fata. Daca vrei ceva mai bun iti recomand ceva in stil sealed gen subw. Magnat Edition B30 alaturi de o statie Magnat Edition Two Limited si nu tub.

p.s. @Rolly00 sunt unul dintre taranii aia care au 10000000000 de watti iar ca sa nu-ti cada tabla s-au inventat materiale insonorizante...
Rolly00
Bine ca macar recunosti smile.gif

Si lasand glumele la o parte, nu-i nicio problema cu izolatie fonica, fiecare isi face ce vrea in masina si in spatiul privat. Doar ca unii merg pe strada si sta tabla sa le cada sau numerele. Bravo tie si celor ca isi izoleaza fonic masina

In ceea ce priveste blaupunkt tin sa te contrazic. In primul rand cam toate masinile noi au sisteme blaupunkt - audi, mercedes, bmw, etc. Iti spun eu ca nu sunt alesi pe degeaba asa. Plus de-asta...sunt nemti smile.gif

Urechea mea, desi oarecum pretentioasa si cat de cat exersata se multumeste cu un subwoofer blaupunkt, desigur in limita bunului simt. Adica cam cat poate sa suporte un timpan presiune sonora fara sa fie afectat in timp. Distorsiuni pe adaptor high-low = 0. Ah, ca esti pretentios, e alta treaba. Asa poti sa-ti pui fibra optica ecranata de 30 de ori si tot o sa ai pierdere.

Repet, configuratia e bun simt si ca pret, ca marca si ca si calitate. Nu cea mai buna, nu cea mai proasta.
alexxutzu
Ce echipamente audio se fac pentru dotarile de baza ale unei masini sunt diferite fata de ce gasesti pe piata si aici ma refer la acele cd playere after. Cel putin eu nu as putea compara un cd player care se vinde acum pe piata cu unul care se fabrica acum 10 ani pentru ca astazi marea majoritate au piese made in China. sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.