Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare amortizoare fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
haiducro
Salut,
Cum se pot schimba amortizoarele pe fata fara a folosi presa de arc? Am inteles ca se pot lega spirele arcului una de alta cu sarma, dar oare nu-i prea periculos?
emircea
Mai, chiar nu gasesti pe nimeni in TM care sa-ti imprumute o presa de arcuri? Eu am vazut ceva saptamana trecuta in Mehala...

Nu te risca cu sarma, e prea periculos. La arcurile de spate merg schimbate fara presa; la cele din fata in nici un caz. Sunt prea tari si imagineaza-ti ce se poate intampla daca se rupe sarma, iar arcul iti scapa in faža...

In ce zona stai? da-mi raspuns pe PM si lasa-mi si un nr. de telefon. Am un vecin, mecanic de cartier. Nu e scump, s-ar putea sa te rezolve el...
haiducro
Nu-i vorba ca nu gasesc, da' acuma merg la tara si acolo am un mecanic cu care mai bibilesc la masina din cand in cand si nu stiu daca are presa. Eu vrea sa dau amortizoarele jos de pe o masina si sa le pun pe alta...e cam complicat
Ov
se poate cu niste sarme groase indoite la capete (sa aiba profil C, sarmele nu le poti indoi decat la cald) care sa fixeze spirele arcului. Se ridica bascula cu cric-ul (se comprima astfel arcul) se pun prinzatorile (sarma, care ca sa-ti faci idee e cam de 12-13 mm !!!, adica e cam un fier-beton) se lasa cricul si voila arcul comprimat.

Personal, eu as sta la distanta (foarte mare) cand se face operatiunea asta. Totusi mai bine gasesti de imprumut o presa (e mai putin riscant)
tao13
QUOTE(Ov @ 18 Mar 2005, 11:58)
se poate cu niste sarme groase indoite la capete (sa aiba profil C, sarmele nu le poti indoi decat la cald) care sa fixeze spirele arcului. Se ridica bascula cu cric-ul (se comprima astfel arcul) se pun prinzatorile (sarma, care ca sa-ti faci idee e cam de 12-13 mm !!!, adica e cam un fier-beton) se lasa cricul si voila arcul comprimat.

Personal, eu as sta la distanta (foarte mare) cand se face operatiunea asta. Totusi mai bine gasesti de imprumut o presa (e mai putin riscant)
*



nu merge cu nici o sarma.daca nu ai presa de arc nu te baga.si asa cu presa e belea.ai grija ce presa folosesti ca daca iti scapa arcul in freza nu te vad bine.eu am patit-o cand am scos arcul si l-am legat ca sa nu ma chinui cand il pun la loc.atunci mi-a scapat din sarme(adica a alunecat intr-o parte)
DECI FOLOSESTE PRESA DE ARC.SALUTI
andu911
daca erai in buc cand aveam timp te-ajutam eu cu 2 prese...
Ov
merge si cu sarme (fier-beton mai bine zis), am vazut eu ... cum am mai zis de la foaaaaarte mare distanta 04.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.