Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intelegerea amiabila tamponari usoare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
ovidiun
Un coleg a fost implicat intr-un accident usor, o bara si aripa lovite.
A fost si a stat vreo 3 zile pana a rezolvat si pana a reusit sa isi faca masina si multe...multe drumuri...

Cum ar trebui sa procedam? Ce trebuie sa facem imediat dupa accident? La ce trebuie sa fim atenti? Ce trebuie sa facem la firmale de asigurare care ar vea sa nu mai plateasca nimic, doar sa incaseze asigurari din ce in ce mai mari...
skija
imediat dupa accident, fac o copie dupa buletinul/permisul/talonul celui vinovat si mergeti impreuna (cand se poate) la firma de asigurari (a celui vinovat) unde competati un formular, va face poze si pleci acasa cu foaie de constatare cu care mergi la service.

si atat!
ovidiun
Pai ar fi bine sa avem fiecare in masina copii dupa bi, permis, talon...rezolvam mai repede in caz de accident.

Dar in ce termen trebuie sa te prezinti la asigurator, si la care daca fiecare sofer are asigurator diferit si niciunu nu isi recunoaste vina...

Daca nu vrea sa mearga sa faca copii (sau ma tamponez la 10 km de primul oras)...?
Serje
Pai daca nici unul nu-si recunoaste vina, mergi la politie, ce-i asa greu?
VEzi ca exista sectiunile Legislatie si Asigurari, si acolo ai toate datele, de ce trebuia un nou topic?
b76bgaarh
politie
david79
si daca eu fiind nevinovat, vreau sa imi repar masina folosind polita mea de casco, regres parca se numeste, si isi recupereaza apoi banii de la rca-ul vinovatului, cum fac ? presupun ca ma pocneste unu' care are rca-ul la o firma de kkt ?
skija
QUOTE(david79 @ 26 Aug 2009, 10:11)
si daca eu fiind nevinovat, vreau sa imi repar masina folosind polita mea de casco, regres parca se numeste, si isi recupereaza apoi banii de la rca-ul vinovatului, cum fac ? presupun ca ma pocneste unu' care are rca-ul la o firma de kkt ?
*




QUOTE(skija @ 26 Aug 2009, 09:29)
imediat dupa accident, fac o copie dupa buletinul/permisul/talonul celui vinovat si mergeti impreuna (cand se poate) la firma de asigurari (a celui vinovat) unde competati un formular, va face poze si pleci acasa cu foaie de constatare cu care mergi la service.

si atat!
*



datele problemei nu se schimba cu nimic..
raqzvan
Cel mai simplu e sa te duci cu vinovatul la centrul de constatari al societatii de asigurari unde are boul RCA-ul, completati acolo formularul, va face constatarea, si cu dosarul de dauna deschis acolo + autorizatia de raparatie (data tot de inspectorul de daune de la RCA) te duci la CASCO. Nu se da amenda, nu se raporteaza nimic mai departe la Politie. Limita de timp e impusa de contractul CASCO, unde se stipuleaza de obicei ca dauna trebuie raportata in 2 - 4 zile.
C@talin
oricum chiar daca nu te intelegi cu ala,poti sa mergi la asigurator si in functie de formular se constata cine era vinovat wink.gif ,fara politie.

Paul Gabriel
Azi am fost implicat si eu intr-o tamponare usoara. In stanga mea o persoana a pus frana, in spatele ei alta a pus frana si a tras dreapta sa nu intre in el si mi-o spart faru si indoit aripa. Am ramas de acord sa o facem maine pe cale amiabila azi fiind tarziu, acuma intrebarea-i daca trebuie sa vina si el maine la asigurator sau nu? Masina lui n-are nimic. Si cum se procedeaza in continuare, nu am mai avut altfel de incidente pana acuma. Mersi
Merced
Normal ca trebuie sa vina. O sa completati amandoi o fisa tip. Va duceti la asiguratorul lui, nu la al tau. Completati alea, te duci si-ti faci masina in service, problem solved. In cel mai bun caz.
La cine e asigurat vinovatul?
bmwh548
QUOTE(Ingerasu @ 29 Jun 2010, 22:21)
acuma intrebarea-i daca trebuie sa vina si el maine la asigurator sau nu?
*



De curiozitate...ce intelegi tu prin intelegere amiabila intre partile (accentuez pluralul) implicate in accident? unsure.gif
Paul Gabriel
QUOTE(Merced @ 29 Jun 2010, 22:24)
Normal ca trebuie sa vina. O sa completati amandoi o fisa tip. Va duceti la asiguratorul lui, nu la al tau. Completati alea, te duci si-ti faci masina in service, problem solved. In cel mai bun caz.
La cine e asigurat vinovatul?
*



Ardaf
Merced
Bine ca nu-i Euroins sau mai stiu eu ce a mai aparut acum. Vezi maine cum se comporta.
Paul Gabriel
acolo am eu asigurare smile.gif) o sa vad maine ce rezolv. Mersi mult de raspunsuri
Merced
Pai tu reparatia o faci pe banii asiguratorului persoanei vinovate, nu la ai tai. Deci vorbesti cu el, vezi unde are el, si acolo mergeti sa faceti amiabila.
Paul Gabriel
QUOTE(bmwh548 @ 29 Jun 2010, 22:26)
De curiozitate...ce intelegi tu prin intelegere amiabila intre partile (accentuez pluralul) implicate in accident? unsure.gif
*



Nu a trebuit sa mergem amandoi , am fost azi si o zis ca ma suna maine si imi spun cat imi pot oferi sa imi repar eu masina, sau sa o duc intr-un service si sa le duc un deviz. Acuma astept smile.gif
bmwh548
Si crezi ca celalalt sofer implicat nu a fost/nu se va duce sa declare ce s-a intamplat? E nevoie de declaratiile ambilor soferi implicati, declaratii care sa coincida (altfel ajungeti la politie ca sa stabileasca respectivii cine e responsabil de producerea accidentului).
Markos
QUOTE(ovidiun @ 26 Aug 2009, 10:11)
Cum ar trebui sa procedam? Ce trebuie sa facem imediat dupa accident? La ce trebuie sa fim atenti?

ia legatura cu Victoras, īti explica el ce si cum.
corbex
De ce pui caruta inaintea boilor?
Paul Gabriel
M-au sunat vineri de la asigurari si mi-au spus ca imi pot oferii fara acte fara nimic (650 lei) , cum vine asta? Cand am fost la constatare a zis ca semnez ceva si in 3 zile imi primesc banii.
Andy_ACS
Mi se pare ciudat. Cum sa iti dea banii pe sub mana fara acte? Cred ca nu ai inteles tu bine. Probabil ei au evaluat dauna, apoi ti-au propus sa iti dea 650 ron cu care sa te descurci cum poti, o repari unde vrei, chiar in regie proprie. Cealalta varianta era sa bagi masina in service, sa iti dea aia deviz si ei sa deconteze reparatia. Daca consideri ca te descurci cu banii astia eu zic sa ii iei repede pana nu se razgandesc. De exemplu Carpatica nu despagubeste deloc, nici cand treburile sunt clare, cu martori, cu poze.

Bafta!
Paul Gabriel
Asa m-am gandit si eu, ma duc maine sa rezolv. Asa au zis ca imi dau banii si sa fac ce vreau cu ei, sa o repar sau nu, si cealalta varianta era sa o duc in service. Mersi de raspuns
Mr_Devil83
Repara masina in service.
giany911
Acum am impresia ca exista posibilitatea asta. Iti dau ei o suma mai mica( am inteles gresit, in reportaj zic ca iti platesc exact pretul ), acum pe loc ca sa scape de tine si te descurci cum poti, nu poti sa mai ai pretentii de la ei. De asemenea am impresia ca acum sunt obligati sa iti plateasca dauna imediat cum a fost masina reparata, nu mai au voie sa traga de timp pana dau acceptul de plata.
Victoras2001
Nu stiu ce inseamna suma aia la ce lovituri ai tu, dar stiu de la agent ca daca vrei s-o repari in regie proprie, ti se da o suma de mai bine te lipsesti de masina. Vezi la service daca ti-o fac la banii aia.
Am impresia ca nu mai stabileste asiguratorul in ce suma se repara masina, ci service-ul. Se face un deviz si se trimite la asigurator. Ala e si cu asta basta. Asiguratorul stabileste numai daca-i dauna totala sau o repara. Dar nu si pe ce bani o face.
Bine, asta stiu de la agentul meu de asigurari, agent care habar n-avea ca in cazul meu nu se poate face amiabila.
Paul Gabriel
Am facut si poze dar nu le pot scoate momentan, o sa pun diseara. Am fost azi si am semnat sa imi dea banii si am observat ca scria pe 'deviz' sau ce era 900 lei si din bani eu primesc 650. O zis ca daca nu imi convine mi-o fac ei la service, sau s-o repar si le duc devizul sa plateasca firmei.
eeu001
buna. daca am frecat pe cineva cand am dat in spate cu carligu si masina mea nu are nimic, iar bara lui e praf merg la asigurator. bun. masina nu e a mea... e lui taicameu... se poate ca el sa nu afle? sau apare la urmatoarea asigurare ca daune?
Markos
de ce sa nu afle? ai furat cheile? mad.gif
vet
Nu le-a furat...ca le pastreaza in contact...sa nu le piarda. Dar tac'su e mai slab de inima...si se teme sa nu faca un atac de cord cand o sa vada urme de plastic pe carligul de remorcare.
Orticum, omul spune ca doar l-a frecat pe celalalt. Eu cred ca e ceva paranormal de i-a facut bara tandari.
Shush
Poate l-a frecat de 10-15 ori tongue.gif
kxz
QUOTE(eeu001 @ 13 May 2011, 20:33)
buna. daca am frecat pe cineva cand am dat in spate cu carligu si masina mea nu are nimic, iar bara lui e praf merg la asigurator. bun. masina nu e a mea... e lui taicameu... se poate ca el sa nu afle? sau apare la urmatoarea asigurare ca daune?
*




apare. plus un bonus de 30% mai mult la asigurare. de care bunus ii ia 2 ani, sa scape.
corbex
La ce foloseste cirligul ala de remorcare? Ai si rulota? unsure.gif
vet
n-are....da cica e bun la agatat.
eeu001
smile.gif)) nu mah .... e aia a lui dacie...8-| si nu vreau sa afle taicameu pt o bara daca tot nu se vede nimic pe masina mea
bmwh548
Corectie: pe masina lui pe care ai lovit-o si ai mai lovit si masina altuia. Daca pe carlig nu se vede nimic (ma indoiesc ca nu e sarita macar vopseaua daca bara celuilalt e praf) lonjeroanele ce zic?
eeu001
deci .. am mers la scoala... am golf 3 combi si cand am iesit din parcare nu m`am asigurat si am dat cu carligu in bara la o dacie si bara lui s`a rupt ... cu ziceti sa rezolv? ii cumpar alta bara sau cu amiabila?
Markos
cumpara-i o bara amiabila.
argon
QUOTE(eeu001 @ 14 May 2011, 15:48)
cand am iesit din parcare nu m`am asigurat
*



Daca era un copil acolo ce faceai, ii luai unul nou? Banuiesc ca ai carnetul de cateva luni, cum l-ai luat, pe spaga?
eeu001
nu tre sa dai spaga pentru a atinge o bara de masina cand ai 30 cm in spate si 50 cm in fata cand iesi din parcare
bmwh548
Ai aproape un metru spatiu de manevra si nu esti in stare sa scoti masina fara sa le strici pe celelalte? Clar...
eeu001
cum ziceam masina era a lu` tata... eu am masina scurta nu combi... si a plecat taicameu cu a mea.... si eu am luat`o a lui ..... ce ziceti sa fac... sa fac cu amiabila? sau sa ii cumpar o bara?
Markos
ca sa sintetizam, īnteleg ca ai dat-o-n bara.
kxz
ii cumperi o bara.
la urmatoarea asigurare va avea -30% in loc de +5%. deci pierde 35% din valoarea asigurarii.
La urmatoarea asigurare va avea -20% in loc de +10% pierde 30%
la urmatoarea asigurare va avea -10 in loc de +15 Pierde 25%
la urmatoarea va avea -5 in loc de +20
si tot asa, el va plati in fiecare an cu un sfert valoarea asigurarii mai mult decat ar fi normal, daca nu buseai tu masina aia.


si tot asa. calculeaza cat o sa-l coste pe viitor la asigurare, si ai sa constati ca e mai rentabil sa-i pui si bara de mertan daca vrea.
plus chelfaneala de care scapi, daca nu afla. probabil la fiecare 6 luni, cand va face asigurarea, se va enerva iar, cand isi aduce aminte, deci tu din 6 in 6 luni vei avea urechi facute ca la magar.
Markos
ma, tu vrei sa-si taie venele? pare tanar sad.gif
radian
si nelinistit...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.