Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme mers pe GPL
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
salutare tuturor,

de ceva vreme ma confrunt cu o problema legata de mersul pe GPL... cand merg in tr 4 sau 5 pe la 70-90 km/h si o scot din viteza se opreste motorul sad.gif de la ce sa fie?

va multumesc !
rokos
face asa nu mai pe gpl? la relanti cum sta? ai servofrana? verifica sa nu traga aer fals pe undeva
Janel
Pe benzina sigur nu-i face. Nu cred ca are vreo problema si mie imi mai face tot asa la viteza.
Numai bine.
krapcarasu
nu-i reglat bine relantiu din vaporizator, in sensul ca i vine usor prea mult gaz;mergand cu a4-a sau a 5-a ceri debit mare de gaz, cand scoti din viteza inchizi brusc clapeta, din mica inertie a gazului de pe furtun un moment se inneaca. Sau debitul poate fi prea mare
ionut L.
nu moare imediat, merge mai urat motorul cateva secunde si apoi se opreste, asta se intampla scoasa din viteza.
krapcarasu
valva actionata de parghie poate fi neetansa, normal cind inchizi clapeta ar trebui sa vie gaz numa prin tevusca subtire; alta posibila cauza ar fi din incarcare: brusc scazi turatia, mergand cu farurile aprinse scade brusc tensiunea pe bobina , deci energia scanteii
bygy007
mai degraba reglajul de la vaporizator
ionut L.
asa cred si eu, vaporizatorul vechi nu facea asa (am uitat sa va zic ca am schimbat vaporizatorul Stefaneli cu unul Marini nou pt ca nu se mai gaseau garnituri pt cel vechi, schimbul a fost facut in service ) merge bine, trage doar ca se opreste cand o scot din viteza, si mai mult cand e rece cand e calda doar la viteza de peste 80
nicuviv
salut am si eu o dacia nova pe gpl si cand pun frana mai brusc se opreste motorul. cand merg si o las la relantiu da sa se opreasca motorul.pe benzina nu face asa.
darkavenger183
Nu stiu exact de ce este efectul asta, dar asa fac toate daciile cu carburator pe GPL atata timp cat motorul este rece. Cand ajunge in temperatura ar trebuii sa dispara problema. In mod normal, daca pleci cu ea pe benzina si comuti cand ii motorul cald (asa cum este recomandat de catre cei ce instaleaza GPL-ul) nu ai probleme. Presupunerea mea vis-a-vis de aspectul asta este ca regulatorul de presiune (vaporizatorul) GPL pana nu este incalzit cum trebuie de apa din circuitul de racire nu transforma prea bine GPL-ul din starea lichida in gaz si in momentul cand franezi cumva gazul in stare lichida ajunge sa fie "aruncat" spre motor. Nu are legatura cu vacumul pentru servofrana, acelasi efect il ai si daca franezi cu frana de mana, sau daca dai tare peste o groapa mai mare.... Nu incerca sa "repari" chestia asta decat daca persista si dupa ce se incalzeste motorul.
PH-06-BOA
Acasa, intre butelie si aragaz, cine-ti fierbea gazul? Ca e putina diferenta, intre cele doua principii, da, dar tot nu ai dreptate. Gazul se poate regla sa poata sta la relanti motorul, chiar din primele rotatii. Se schimba mersul, pe masura ce se incalzeste. De aceea e normal sa-l reglezi sa stea corect la cald, si la rece sa-l ajuti putin (din clapeta acceleratiei).
Faptul ca ti se opreste la luarea piciorului de pe acceleratie (cand te apropii de intersectie si vrei s-o lasi pe liber), inseamna ca ai mult gaz. Cauta o solutie de a suplimenta aerul in galerie, in faza cand clapeta e inchisa, prin redimensionarea diuzei (fa una reglabila). Asa vei regla relantiul din diuza, nu din gaz. In gol, accelerezi brusc si reduci la fel, si motorul trebuie sa intre in turatia de relanti, fara alte ezitari.
Chestia cu carburatorul , pe dacie, gazul si alte pareri, sunt pur personale, si sub nicio forma nu se poate generaliza.
nicuviv
problema persista si la cald,cand sunt la trecere si pun mai brusc sau apas mai tare,ori se opreste ori da sa se opreasca.imi este frica sa mai si umblu poate se opreste si mai fac si vreo belea.ajutati-ma si pe mine va rog.
Kiraly
fara franare ai relanti stabil? pe benzina nu face la fel? scuze acuma vad ca pe benzina nu.deci va fi totul din reglaje.ce plaman ai?
s(p)am
Esti sigur ca pe benzina nu face la fel? Fa un test, ca din ce povestesti eu inclin sa cred ca e oala servo. Acum 2 zile am reparat-o pe a mea. Exact acceasi problema ca si la tine. Pe benzina nu prea se observa .
nicuviv
relantiul stabil si pe benzina nu face.
Kiraly
deci stai pe loc cu motorul la ralanti si cand apesi frana motorul da sa moara pe gaz? ori trage fals la servo ori face scurt undeva la instalatia electrica a franei.
PH-06-BOA
Nu asa, eu am inteles ca , atunci cand ridica piciorul de pe acceleratie, fie la schimbarea vitezelor fie la apropierea de intersectie, in loc de mers la relanti, moare motorul.

Scoate furtunul care vine de la epurator (capac culbutori) la carburator, si astupa gaura din teul de la carburator. Lasa motorul sa mearga doua-trei minute, dupa care reglezi relantiul din plosca. Vei ramane surprins, cat de stabil si "rotund" merge.
nicuviv
pai boa asa si am dar tot asa face.deci mai zic o data:cand pun frana mai brusca se opreste motorul,daca ridic piciorul de pe frana in momentul acela isi revine.
krapcarasu
posibil problema la servo, daca vrei sa elimini suspiciunea scoti furtunul si infunzi spre galerie; posibil si electric sa influenteze, dar totusi inclin spre ce am spus in postul 4
PH-06-BOA
Scoate furtunul de la servo si baga-i un surb in cap.Atentie ca frana va fi tare, dar nu tine bine. Fa proba asa, si va merge normal, daca plosca de servo are garnituri uzate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.