Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme coroziune
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Filip
sad.gif Am pasajul rotii spate de pe partea stanga perforat de rugina. As vrea sa-l peticesc. Daca l-as schimba, asta ar insemna tinichigiu, manopera, bani, si as vrea sa mai trag de pasajul asta momentan. Cum sa-l repar? Merge curatat de rugina, apoi cu fibra de sticla, apoi terosonat? Intreb si eu, astept pareri, multumesc! smile.gif ... mai sunt si urme de mastic pe-acolo, sau ceva cauciucat... nu-mi dau seama laugh.gif
Tiberiu-Andrei
Pai daca te-apuci de curatat la sange nu mai ramane nimic p-acolo....decat o mare gaura.Cel mai bine si mai ieftin scapi daca cu niste tabla si popnituri plus antifon.
aditã
doamne ce e acolo! sad.gif ma trec fiorii!e prin interior in portbagaj sau cum?sau deasupra rotii unde se blocheaza clanta usii?eu am avut la dacia veche acolo la "broasca" si sub bancheta era pusa niste pasla pe pasaje cand am desfacut pasla aveam niste pungi lipite peste gauri radmasa.gif !a dreacu reparatie!daca vrei poti incerca cu pungi daca vrei sa faci ceva bun fugi la tinichigiu(nu iti pierde timpul cu prostii de genul fibra si alte mizerii!asa daceam si eu la inceput dar dupa ce am vazut ca mai rau fac am fost la tinichigiu(care a facut o treba buna!)jurai ca nu a fost pic de rugina acolo!
m-am uitat mai atent la poza!acum am vazut unde e exact!sfaturile raman acelea!si
Filip
Intr-adevar, mi-am dat si eu seama la cateva minute dupa ce am creat topic-ul despre ce e vorba, studiind poza (la fata locului abia am bagat telefonul intre roata si pasaj, n-aveam cum sa bag si capul radmasa.gif sa vad din unghiul in care a fost facuta poza + ca era intuneric, dar la lumina led-ului se vede clar pamantul care a intrat pe gaura aia. Trebuie neaparat dat jos pasajul si curatat pamantul, fiindca exact in zona aia, pe dinafara, undeva langa clanta usii spate se vede de sub vopsea putina rugina (nu e inflorit sau ceva ciudat - insa se vede un pic de rugina de sub vopsea - cred ca are legatura cu pamantul intrat acolo). Revin cu poza in cursul zilei de azi.
Ar fi cea mai mare prostie sa acopar cu fibra gaura aia, si sa las pamantul acolo. Trebuie curatat si terosonat, si verificata tabla la "pulpa" - asa ii zic unii la tabla aia care urmeaza rotunjimea rotii, care se imbina cu usa din spate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.