Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare filtru aer dacia slz
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
justmechiry
Sunt posesorul unei dacia slz clima 2004 am 85000 km reali . Insa am dat de o problema . Filtru de aer nu a fost schimbat de 50000 km .... Oare a afectat cu ceva motorul ? Se poate intampla ceva din cauza asta ? Ce trebuie schimbat mai des ( ulei + filtru aer (abia am aflat acest lucru) ) si cam atat stiu .
vladut88
probleme sunt ca nu a avut aer destul si a m,ers gatuit de unde rezulta ardere insuficienta care la randul ei se lasa cu depunere de calamina si infundare de catalizator ,consum de benzina ridicat
schimba rapid filtru de aer recomandabil din 10 in 10 mii km sau macar suflat si la 20000 km schimbat iar filtru de ulei cel mai bine schimbat odata cu uleiul
ramsen
QUOTE(justmechiry @ 29 Aug 2009, 19:11)
Sunt posesorul unei dacia slz clima 2004  am 85000 km reali  . Insa am dat de o problema . Filtru de aer nu a fost schimbat de 50000 km .... Oare a afectat cu ceva motorul ? Se poate intampla ceva din cauza asta ? Ce trebuie schimbat mai des ( ulei + filtru aer (abia am aflat acest lucru) ) si cam atat stiu .
*


eu in primul rind nu mai gindesc cum gindeam la berlina...la 10.000km schimb uleiul cu filtrul de ulei si filtrul de aer...nu mai suflu nimik ci il schimb...pe linga astea mai schimb tot atunci si bucsile de la bara de torsiune 10 lei setul
Maskatu
La cat costa un filtru de aer, nu cred ca este un prea mare efort sa il schimbi... cel de srl este 15-20 de lei. Nu cred ca este un pret prea mare pentru ca motorul sa "traga" aer curat.
Iulikk
L-am schimbat si eu azi, dupa 20 000 de km... arata destul de rau (eu zic ca mai mergea un pic). Filtru este facut de RomCarton (sau ceva de genu, in cutie rosie cu alb) si a costat 25 de lei.
andr3y_yoo
QUOTE(Iulikk @ 30 Aug 2009, 20:26)
L-am schimbat si eu azi, dupa 20 000 de km... arata destul de rau (eu zic ca mai mergea un pic). Filtru este facut de RomCarton (sau ceva de genu, in cutie rosie cu alb) si a costat 25 de lei.
*


RomCarton? poate RomCart

si eu l-am schimbat acu vreo 2 luni wink.gif 20 roni parca am dat pe el
se schimba foarte usor si foarte repede

Bafta !
costinelu
eu am pus de renault - 35 lei, dar se simte diferenta si la consum si parca trage altfel. inainte am avut ceva mai ieftin, master parca, dar nu mi-a placut cum mergea cu el si nu l-am tinut decat vreo 7000 km.
augustin87r
RomCarbon e firma de filtre de la Buzau. E tare asta cu RomCarton, mi-a placut. Stii, daca RomCarbon ar fi firma mare, internationala, am face si nou una RomCarton si nu ar sesiza multi diferenta smile.gif)) De ROMTELEFON a auzit cineva?smile.gif))) Sper sa nu te superi pe mine ca nu rad de tine, doar a fost ceva simpatic....

In rest, eu am 8000 si filtrul de aer arata prafuit. Nu imi dau seama de unde ca nu am mers pe campuri....Il schimb sigur la 10 mii....
Iulikk
augustin87r M-am suparat, ne vedem la judecata 243.gif (si nici acolo... ca fac astia greva radmasa.gif ).
pvgk
salut eu am pus filtru EURO FIL parca ce stiti despre astea sunt bune ? scrie pe el made in EU va salut


3 Feb 2010, 14:02:
i-mi cer scuze ca nu postez unde trebuie dar cum sunt incepator vreau sa schimb tot antigelul si nu stiu cum ma puteti ajuta ?
cristio_79
Decat sa bagati tot felul de filtre no name cu 15-20 de lei, mai bine cautati la anunturi filtre Mann cu 30.
rratzoiusexos
QUOTE(pvgk @ 3 Feb 2010, 14:01)
salut eu am pus filtru EURO FIL  parca ce stiti despre astea sunt bune ? scrie pe el  made in EU va salut
<span class='edit'>3 Feb 2010, 14:02:</span>
i-mi cer scuze ca nu postez unde trebuie dar cum sunt incepator  vreau sa schimb tot antigelul  si nu stiu cum ma puteti ajuta ?
*




du te la service!
Zapacitu`
Salut eu nu am schimbat filtrul de aer niciodata ala se sufla cu compresorul vi-l suflu eu nu costa nimica....
slider2
saracul motor... sad.gif
augustin87r
QUOTE(Zapacitu` @ 7 Feb 2010, 14:54)
Salut eu nu am schimbat filtrul de aer niciodata ala se sufla cu compresorul vi-l suflu eu nu costa nimica....
*




mai degraba face misto... smile.gif
cristio_79
QUOTE(Zapacitu` @ 7 Feb 2010, 14:54)
Salut eu nu am schimbat filtrul de aer niciodata ala se sufla cu compresorul vi-l suflu eu nu costa nimica....
*


Zi zau
metrix4you
eu schimb filtrul la fiecare 10.000km si pun numai MANN .Costa pana in 30lei , dar stiu ca nu am probleme.

Zapacitu' , de ce nu te duci la "Copiii spun lucruri trasnite" ?
Iulikk
Yep, Mann rules. Atat la filtru de aer cat si de ulei si habitaclu wink.gif .
Zapacitu`
Pai de ce sa ma duc?
VyRuZ
Pentru că filtrul de aer se îmbâcsește cu particule fine pe care compresorul tău nu le poate îndepărta. Mai mult, alea din cauza umezelii se încastrează-n hârtia de filtru și evident că nici la spălat nu se duc complet. Asta duce la înfundarea filtrului și deci la un consum mai ridicat și posibil la ceva efecte neplăcute asupra catalizatorului, din cauza amestecului dezechilibrat din camera de ardere.
FuNnYSLZ
Poate atasa cineva poze cu locul exact al filtrului de polen,ca eu am aruncat o privire pe acolo dar nu mi-am dat seama,ca as vrea sa-l schimb ca,cand dau drumul la aeroterma face un zgomot ca si cum ar trage fortat aerul wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.