Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: geamuri electrice
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Dani23
Buna tuturor.Am si eu o nelamurire,,,,Am primit de la un prieten geamuri electrice de FIAT PUNTO,as putea sa fac cumva sa le montez pe dacia solenza,geamurile sunt pentru usile din fata si as dorii sa le pun tot pe fata.mersii ceaujava script:emoticon(':D')
augustin87r
poate pui poze cu macaraua ca sa vedem si noi cum arata ca sa stim daca intra in usa ta, daca se poate adapta....nu stiu cati cunosc pe de rost cum arata macaralele de punto....

In general modificarea pt geamuri electrice se face cu migala pt ca trebuie sa iti iei si butoane ,sa le montezi, sa tragi fire , sa pui sigurante etc...asta daca vrei sa fie ceva calumea......
nenestean
eu din cate stiu la fiat sunt macarale pe brate, iar la solenza este cu cabluri deci ....nu se"pupa"
cauta ca sunt topicuri in care s'au discutat despre macarale(fata/spate)
bafta wink.gif
sky79ct
In urma unei trantiri mai puternice a portierei am probleme cu motorasul geamului in sensul ca haraie ff tare cand se deschide/inchide...
Am desfacut usa si am uns cu WD40 cam tot ce era pe acolo...
Dupa vreo juma de spray am vazut ca nu e nici un rezultat si am renuntat..
Vreo solutie?
nenestean
sa o demontezi ca sa vezi mai bine care ar putea fi problema.....sau ....alta tongue.gif
a doua varianta da rezultatele cele mai bune biggrin.gif
sky79ct
Pai nu am vazut nimic rupt..nimic ruginit....
Problema e ca uneori merge bine dar cam rar biggrin.gif
andr3y_yoo
vezi ca motorasul face asa ...trebuie dezmembrat motorasu si uns...dar nu o sa fie cine stie ce liniste
pana la urma tot trebuie schimbat
sky79ct
Asta e...
Cand o cade il schimb...
Un pret mai recent cine are?
nenestean
225 lei / buc. la dacia la reprezentanta smile.gif
dar poate gasesti undeva......pe piata
nostradamus36
eu am gasit cu 100 ron smile.gif
sorin_pan
QUOTE(nostradamus36 @ 17 Sep 2009, 12:15)
eu am gasit cu 100 ron smile.gif
*


unde ai gasit macarale el. cu 100 ??
andr3y_yoo
la gunoi radmasa.gif
akz0r
dute in targ shi rezolvi problema;)
Bullix
Macar sa ai tu norocul ala, sa gasesti la gunoi exact ce-ti trebuie tie si nu-i mai trebuie altuia. De regula cam asa se intampla cu masinile straine aduse de afara. Revenind on-topic, pretul de 230 de ron pe 1 bucata macara electrica de origine mi se pare cea mai mare teapa, ca si multe altele.
solenzaxjg
Dar daca ai macaraua standar fara motoras nu poti sa adaptezi tu un motoras de ceva sa le faci electrice
nenestean
QUOTE(solenzaxjg @ 13 Oct 2009, 18:26)
Dar daca ai macaraua standar fara motoras nu poti sa adaptezi tu un motoras de ceva sa le faci electrice
*



cine zice asta ?
eu am facut macara electrica din una mecanica:P
macara mecanica de slz. si una electrica de la dez. de logan smile.gif
se poate orce . . .
solenzaxjg
Deci se poate face din asta mecanica sau nu sa stiu
nenestean
pai incat mi'am facut mie.....eu asa presupun ca se poate
.
deci se ia macaraua mecanica de slz. se ia jos partea cu manivela.....si se prinde pe ea suportul de la un motoras...(eu am pus de logan....mai e careva care a pus de la alta marca... )
si operatia asta se poate face la toate 4 geamurile tongue.gif
nu e chiar flore la ureche...smile.gif
deci se poate sau nu ?
tu ce zici ? happy.gif
solenzaxjg
NESTEMAN dar cu alt motoras nu se poate de la altceva stergatoare de exemplu sau ceva.Dar legaturile de unde leai tras la motoras
nenestean
daca te referi la mine.....(asa cred...ca ai gresit numele) nu se poate numai cu motorase de geamuri electrice care ridica si coboara geamul cu ajutorul cablurilor.....nu pe brate.

uite un exemplu de alt mod.
tot motoras cu cabluri.
montat pe macara mecanica de slz. de pe spate
aceasta...din urma nu este facuta de mine
.ci este un model dupa care m'am luat si eu
solenzaxjg
Ms scz ca te-am botezat dar de tine am vb aici oricum ma duc sa vad de reno ca este unul dezmembrat sa vad daca are le iau alea ce zici alea merg.
nenestean
pai daca sunt cu cabluri....o sa mearga....
dar depinde cat costa alea....
vad ca esti din cluj....este o firma acolo care aduce macarale de slz cam pe la 135 de lei. smile.gif bucata
solenzaxjg
Auzi pe fata cum is pe cablu sau pe ce si pe spate cum is lamurestema sa inteleg
nenestean
ai pm smile.gif
solenzaxjg
No imi zici cum is pe fata si cum is pe spate
nenestean
ti'am dat pm....ca sa nu vorbesc atatea aici......treburi care sunt destul de cunoscute si in alte topicuri....
dar fie.....macaralele sunt la fel si in fata si in spate..... doar ca alea din spate sunt mai scurte si nu asa curbate ca alea din fata.
deci macaralele si fata si spate sunt cu cabluri...
dar iti spun ca este greu sa modifici macaraua incat sa iti iasa si bine.
poate ar fi bie sa cauti macara de slz.
bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.