Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Matuirea farurilor - rezolvare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
macovei
Aveti nevoie de o coala de smirghel foarte fin (de 2ooo, cred ca asta e granulatia cea mai mica ce se poate gasi prin comert), apa, solutia desteapta pentru zgarieturi (in cazul de fata XERAPOL - se gaseste la Carrefour si costa vreo 40 lei) si una bucata carpa de bumbac.

Pasul 1: Farurile cu probleme se smirgheluiesc, cu precizarea ca hartia abraziva trebuie udata permanent
ATENTIE nu exagerati cu smirghelul! In instructiuni scrie ca trebuie smirgheluit doar daca zgarietura este adanca in plastic. Daca farul e doar un pic matuit nu riscati sa il mai zgariati cu smirghel pentru ca s-ar putea sa il aduceti intr-o stare mai rea decat era.

Pasul 2: Se aplica solutia XERAPOL, se prinde bine carpa in mana si se insista pe far prin miscari circulare (ar fi de preferat un aparat de polisat, dar merge si la mana, daca aveti o bere prin preajma)

Sursa: automobil-info.blogspot.com
kog
pacat ca nu tine decat aprox 1-2 luni
YRX
Pe astea din plastic cred ca smirghel-ul de 2000 este exagerat, le polizeaza de le merg fulgii.
Pentru faruri de plastic matuite se poate folosi o solutie de polishare de geamuri. Pe geamuri nu fac mai nimic, insa pe plastic sunt foarte eficiente. Eu am avut (amintire de la vopsitorie) o dara de diluant cursa pe un stop, evident a atacat plasticul si l-a matuit. S-a facut excelent, nu mi-a venit sa cred.
Mai erau si solutiile pentru geamurile de mobil, s-a mai discutat de ele.
ct-03-tvy
sau pasta de dinti radmasa.gif
gaby-cta-ro
Ce solutii de polish geamuri exista ? nume, producator...
cosminwon
Eu polishez faruri si nu am avut probleme!Si ca un sfat,eu dau prima data cu smirghel de 1000 si abia dupa aia dau cu 2000.Am polishat foarte multe faruri,decai nu vb din amintiri!Si NU FOLOSITI masini de polishat,din 2 motive:1 riscati sa topiti geamult farului;2 irositi inutil o cantitate mare de polish!
V a L y O
Rezultate bune la mine a dat pasta asta.
Iulikk
Daca folositit becuri de calitate, nu riscati mai putin sa se matuiasca faru'?
gabrielmarius
QUOTE(Iulikk @ 6 Sep 2009, 13:56)
Daca folositit becuri de calitate, nu riscati mai putin sa se matuiasca faru'?
*


radmasa.gif ce draq de treaba are hahah ?? Se matuiesc pe exterior dela nisip si alte chestii. Esti tare rau radmasa.gif
YRX
QUOTE(gaby-cta-ro @ 6 Sep 2009, 14:02)
Ce solutii de polish geamuri exista ? nume, producator...
*


Eu am avut un Sonax. Un bidonel alb, asa se numeste "polish de geamuri".
Asta:
http://www.sonax.com/sonax-e/katalog_produ..._product=274100
Maskatu
Eu am incercat cu T cut, care se gaseste prin carrefour . Nu mi s-a parut cine stie ce. Probabil nici eu nu am insistat.
argon
QUOTE(gabrielmarius @ 6 Sep 2009, 21:06)
radmasa.gif  ce draq de treaba are hahah ?? Se matuiesc pe exterior dela nisip si alte chestii. Esti tare rau radmasa.gif
*




are, trebuie becuri cu filtru UV.
Maskatu
Eu am vazut un renault megane sedane cu sticla la far topita... sau ma rog, plasticul, pentru ca nu cred ca are sticla. Asta pentru ca probabil pusese becuri prea puternice. Deci are treaba... daca pui becuri de neam prost de 100w pe scurta, evident ca o sa se topeasca, ele fiind concepute pentru becuri de 55.
gaby-cta-ro
Multam fain de raspunsuri !

lowdriver
QUOTE(ct-03-tvy @ 6 Sep 2009, 10:41)
sau pasta de dinti radmasa.gif
*


E nemaipomenita pasta de dinti. Eu am lustruit ieri un geam din plastic matuit de la o lanterna.
Am luat o bormasina, un disc cu spuma si pasta de dinti, toate cele mai ieftine, dintr-un supermarket. Cu tot cu apa de la robinet am avut cheltuieli comparabile cu costul unei solutii dedicate.
Cum se indreapta vremea ma apuc de semnale si stopuri. Acolo o sa trebuiasca si niste smirghel. Poate incerc si cu bicarbonat sau sare fina.
Pentru back-up am luat deja o pasta speciala, dar sunt curios cum iese cu astea.
bogdan_dsn
Exista Xerapol pentru curatat plasticul farurilor cum e la logan de exemplu. Eu am folosit si se vede diferenta.
Iulikk
Pentru sticla exista ceva?
sandy461229
QUOTE(bogdan_dsn @ 4 Nov 2009, 23:34)
Exista Xerapol pentru curatat plasticul farurilor cum e la logan de exemplu. Eu am folosit si se vede diferenta.
*



La fel de bine poti folosi CIF pasta... lustruieste si are si efect de polishare usoara (scoate zgarieturile fine)... in plus e mult mai ieftin decat Xerapol
membru_DC
la farurile din ziua de azi care sunt din plastic, se aplica la finalul procesului de fabricare un lac special....odata ce a fost indepartat/deteriorat lacul respectiv de pe suprafata farului, nu mai ai ce face.....

PS: e cineva care lucreaza la ELBA (Timisoara) sau la HELLA (Craiova) prin zona sa ne lamureasca cum sta treaba? blush.gif
YRX
Dap, asa este, farurile au un lac pe ele.
Am vazut pe un far al meu cum s-a cojit acest lac putin in partea de sus, probabil de la spumele prea "active" de la spalatorii.
Deci smirgheluirea va duce invariabil la deteriorarea acestui lac.
Sub lac este plastic chior care se zgarie si de la stersul cu carpa.....
merlin21
Si unde se gaseste sau cum se numeste acel lac? Fara lac xerapolul tine maxim maxim o saptamana.. de fapt pana la prima ploaie..
membru_DC
QUOTE(YRX @ 26 Nov 2009, 11:58)
asa este, farurile au un lac pe ele.
Am vazut pe un far al meu cum s-a cojit acest lac putin in partea de sus, probabil de la spumele prea "active" de la spalatorii.
*


sigur nu este din cauza faptului ca ai pus alte becuri mai "puternice" (temperaturi mai mari)? laugh.gif
gygy
Sunt cam 3 variante pt faruri zgariate:
- zgariate superficial de la praf sau altele , iese cu polish auto
-zgariate ceva mai tare , luate la 2000-3000 cu apa apoi polish
- zgariate tare se iau la 400 si se da lac obisnuit .
Cele scrise mai sus sunt valabile pt farurile de plastic.
Ca tot am vazut ca mai intreaba unu altu de polishat geamuri, se poate si asa ceva , dar depinde de cat de "urat" au fost bulite.De exemplu : ras gheata de pe geamuri cu doza de suc de aluminiu si au ramas numai urme negre de aluminiu si zgarieturi fine , a iesit boboc.In general se pot polisha in special zgarieturi foarte fine sau diferite pete , gaze de vopsea sau altceva de genu.
merlin21
toti vorbiti de lac, dar chiar nimeni nu vrea sa zica de unde l-a luat sau cum ii zice..
YRX
Lacul nu l-a luat nimeni de nicaieri, asa au fost farurile. Chiar daca ai putea face rost de el ma tem ca nu poate fi aplicat decat in anumite conditii speciale, adica de fabrica.
N-am pus becuri mai mari, am avut 4 ani Osram-urile de fabrica apoi un set de Silverstar. Lacul s-a luat in partea de sus a farului, la imbinarea cu capota motor, de aia am zis de spuma activa.
dizzy
Ar merge oare, dupa polisare, sa pui o folie de protectie pe faruri, in loc de acel lac special?
razvanamza
Banuiesc ca s-ar lua imediat....iar referitor la Silverstar...NightBreaker sunt si mai bune...
gygy
@ Merlin lac auto obisnuit , nu e nimic special wink.gif
cosminwon
sau puteti sa le dati ceara auto,asa cum fac eu.Ale mele au 9 luni de cand le-am polishat si sunt perfecte!
maho
Nu merge, cere cont de goagal.
bucatzel
incearca-l pe asta atunci

https://www.youtube.com/watch?v=nQggd3jAg1o
maho
Merci. Vad ca-i pt. plastice (cum de altfel a si fost initiat topicul), oricum la mine nu-i cazul, am sticlele aproape noi.
kxz
Pe faruri am o folie, care s-a matuit. Problema e ca folia aia e extrem de dura, zici ca e beton. Oare mai am vreo șansã sã o dau jos, sau polishez acea folie?
einstein1984
pasta de dinti si o carpa, sau toarna ceva apa calda pe ea
kxz
Nu merge apa calda, nu merge wd, spray de frana, nu merge cu unghii... Efectiv are o aderenta extrem de mare...
YRX
Se poate polisha si folia, dar mai bine data jos si pusa alta, pentru ca se si ingalbenesc.
De obicei foliile se dau jos cu caldura (suflanta) si niste cleanere dedicate pentru adeziv. Vezi la unii care pun folii, aia le si dau jos.

Aia a ta pare ca se dezmembreaza deja, deci trebuie indepartata. Mai poti incerca solutii gen "label remover".
MuciX
Pistol de aer cald. E si foarte groasa, de obicei, deci va fi foarte greu sa polisezi tot stratul ala.
sorin1983
la lidl am vazut o solutie de indepartat adeziv dar nu stiu cat de buna e
YRX
E buna, eu am luat si versiunea spray, dar merge la materiale poroase (hartie, banda dubluadeziva) ca sa poata ajunge la lipici sa-l dizolve. La folia din discutie nu merge, decat la margini.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.