Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare bratze(parhie) la cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
juicewashere
Salutare tuturor, am si eu o problema la care nu ma prea descurc, deocamdata nici nu ma bag, dar vreau sa intreb cat de dificila ar fi poblema.
Am o dacie berlina din '97 in 5 trepte , problema e ca vitezele le schimb cam greu din schimbator. Am schimbat pastila de culisare a boltzului ce actzioneaza parghiile(bratzele alea 2 de actzionare) , dar tot greoi merge.
As vrea sa stiu daca cele 2 bratze de actzionare se pot schimba si fara sa dau toata cutia de viteze jos.
Multumesc.

4 Sep 2009, 23:19:
in description gresisem - era schimbare parghie , ideea e ca parghia , mai exact bratzele ce actzioneaza schimbarea viteze , au joc in pastila aia din capatul schimbatorului.
Si cam asta vroiam sa stiu, daca se pot schimba fara sa demontez toata cutia de viteze..are rost sa ma apuc, sa incerc, e manopera greoaie, oare pot singur.
numa bine.
baranga
mai documenteaza-te si spune exact ce are;
daca ai jocuri la maneta de viteze sau la ansamblu timonier care nu permit sa bagi corect in viteze nu ai ce cauta la cutie;
juicewashere
merci mult pentr lamurire, asta era terminul , ansamblul timonier, are un joc acolo dedesubt de vreo 3-4 milimetri, si trebuie sa`l dau jos direct din cutie sa-l schimb tot ansamblul , bratzele alea, si asta vroiam sa stiu, sa nu trebuiasca sa dau cutia jos sau sa fie ceva operatzie foarte complexa.
merci mult de tot
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.