Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] computer de bord
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
kta22
Salut, am teminat realizarea computerului de bord cu microcontroller adaptabil pe orice tip de masina si acesta are urmatoarele caracteristici:

-afisare pe LCD blue light 16x2 caractere

-2 comutatoare(sus-jos) de navigare in meniu

-afisarea temperaturii motorului din 0.5 in 0.5 gradeC pana la 150 grade C

-afisarea temperaturii in interiorul autoturismului din 0.5 in 0.5 grade C

-afisarea tensiunii de incaracare a acumulatorului cu un pas de 100mV

-afisarea luminozitatii din exterior in procente% iar la scaderea acesteia sub pragul de 20% se activeaza semnalul de atentionare pentru aprinderea luminilor prin afisarea unui mesaj pe LCD.

-afisarea numarului de litri din rezervor cu mesaj pe LCD la numar maxim de litri(plin), iar atunci cand cantitatea de benzina scade sub 7 litri se initiaza avertizarea optica pe LCD in scopul alimentarii.

-autonomia in Km in functie de numarul de litri din rezervor si in functie de consumul de benzina(in litri ) in ultimele 10 minute de mers (autonomie anticipativa)

Cine este interesat poate sa-mi trimita un mail pe sunny_tnt22@yahoo. com sau IM sunny_tnt22 pentru a stabili datele proprii tehnice ale masinii necesare computerului pentru interpretarea datelor.
Atasez in continuare o poza dar la rezolutie mica, facuta cu telefonul .


sergiu-iulian
pret?
kta22
Pretul este 220 Ron cu tot cu instalare sau 180 Ron doar computerul complet , instalarea fiind realizata de cel ce il cumpara si bineinteles , sistemul fiind insotit de modul de conectare la automobil.
g0dz3uS
Merge si la solenza?...adik arata temperatura si astea ..tot ce ai explicat tu mai sus?
Fratzica
conectarea se face la obd? si daca da, se poate programa sa afiseze de exemplu corectia la injectoare sau calitatea amestecului?
kalyyyyyy
Specifica te rog ce inseamna "adaptabil pe orice tip de masina". Existau coputere si pentru masini pe carburator, dar asta presupunea o multitudine de senzori in plus.

Pe mine ma intereseaza pentru volvo 360.Tipul de injectie este le jetronic (calculatorul nu stie de turatie/aprindere).

Senzorii de temperatura/luminozitate sunt inclusi?

Cum face citirea consumului?
kta22
Dupa cum am spus si mai sus, adaptabil pe orice masina inseamna ca poate fi montat chiar pe orice masina. Computerul are nevoie doar de +,-, si semnalul de la sonda de benzina iar interpretarea si afisarea datelor o realizeaza imediat in fuctie de aceste variabile. Deci singurul lucru de care are nevoie este semnalul de la sonda. Fiindca am spus ca este adaptabil, am realizat softul astfel incat computerul sa poata interpreta un semnal de la sonda, variabil 0-12V sau digital
0-5v . Deci da, se poate monta si pe solenta.
In privinta mufei computerului de bord a masinii obd, ar trebui citit semnalul de la debitmetru sau debitmetru masic de aer stiind ca in functie de acesta se face injectia si mai apoi afisarea in ms a timpului de injectie raportat la semnalul debitmetrului. Iar calitatea amestecului se poate calcula mai apoi in functie de timpul de injectie stiindu-se ca amestecul stoechiometric este de 1 la 15. Pentru acest lucru ar trebui inca un procesor pentru ca flash-ul celui utilizat computerului realizat a fost utilizat in totalitate. S-ar mai putea lua semnal de pe un injector pentru toate aceste lucruri, cu conditia ca injectoarele sa fie controlate electronic in impulsuri(electromagnetice sau piezoelectrice).

La vanzare, toti senzorii sunt inclusi in pret, computerul este complet hardware, software si in totalitatea testat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.