Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi !
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
b3b3lushu
salutare tuturor , de curand sunt un fericit posesor al unei solenza ( model confort cu aer) si va rog dak ati putea sa`mi dati cateva sfaturi

1.bord cu turometru ( nu cont solenza sau logan ) , dak se poate preturi si putina indrumurare de unde as putea sa le achizitionez , am verificat bursa dar nu prea am gasit nik si dak ar putea cineva un mic ajutor in privinta montajului ( pe unde se trag firele , ce mufe trebuiesc ...etc)

2.proiectoare , cam cat ar costa , ce firma , pe unde trag firele , de unde iau mufele
(proiectoare am dupa un logan, se potrivesc? )

3.deschidere portbagaj ( un pic de ajutor ca am inteles ca trebuie taiata tabla )

4.eventual un eleron si care ar fi sistemul de prindere

sunt la inceput pe acest forum si sper sa ma ajutati dak puteti sa ma ajutati
cristio_79
Pentru toate problemele tale exista topicuri si tutoriale pe care le gasesti foarte usor folosind functia de cautare.
solenza_scala
Bordul cu turometru si proiectoarele(Valeo le-au facut original pt SLZ) le poti lua noi, de la dealerul DACIA, sau de pe la dezmembrari. Proiectoarele de Logan(daca e de prin 2004-2005) au o sansa sa se potriveasca, dar nu stiu sigur. Trebuie sa vezi tu daca intra in gaura. Bafta!
GeorDanny
QUOTE(b3b3lushu @ 7 Sep 2009, 10:50)
salutare tuturor , de curand sunt un fericit posesor al unei solenza ( model confort cu aer) si va rog dak ati putea sa`mi dati cateva sfaturi

1.bord cu turometru ( nu cont solenza sau logan ) , dak se poate preturi si putina indrumurare de unde as putea sa le achizitionez , am verificat bursa dar nu prea am gasit nik si dak ar putea cineva un mic ajutor in privinta montajului ( pe unde se trag firele , ce mufe trebuiesc ...etc)

2.proiectoare , cam cat ar costa , ce firma , pe unde trag firele , de unde iau mufele
(proiectoare am dupa un logan, se potrivesc? )

3.deschidere portbagaj ( un pic de ajutor ca am inteles ca trebuie taiata tabla )

4.eventual un eleron si care ar fi sistemul de prindere

sunt la inceput pe acest forum si sper sa ma ajutati dak puteti sa ma ajutati
*



Sau ma cinstesti pe mine si te ajut eu la punctele :

1 - 2 - 3 - 4=eleron caut si eu , cu montajul este 1 pic mai greu !
In rest ai fuctie de cautare si sigur ai sa gasesti despre tot ce vrei tu sa aflii !
Bafta si nu uita sa ma suni daca vrei sa te ajut ! wink.gif
BoomPunk
Hai sa te lamuresc eu,ca scumpii astia la vorba....uita ca au fost si ei incepatori!

La punctul 1,ceasurile de solenza cu turometru,indicatoare apa si carburant-se potrivesc perfect cu cablajul de pe masina,dar vor mai trebui trase doua fire,semnal pentru turatie si temp apa din cutia neagra cu relee si sigurante,cea aflata langa baterie.Pentru ceasuri de logan,sunt destui la bursa care iti vor adapta aceste ceasuri pentru solenza si iti pot schimba pe gustul tau iluminarea acestora.Ti le recomand pe cele de logan,pentru ca au computer de bord,ai consumul instantaneu...chestii pe care pe bordul de solenza nu le vei avea in veci.E adevarat ca sunt mai scumpe(adica achizitia lor+montaj+schimbare culori).

La punctul 2,proiectoare...se gasesc peste tot,cel putin in Bucuresti in targul Vitan.Poti lua de origine-Valeo,cred ca sunt vreo 200-250 de lei perechea,iti vor ma trebui suportii de prindere si cablajul,sau mai poti lua din alea ``aftermarket`` facute in tren intre China si Turcia.Personal nu recomand din astea...Relee pentru ele nu trebuie sa cumperi,sunt deja puse din fabrica,in cutia neagra de langa baterie.Un electrician auto ti le conecteaza in 10 minute.Poti sa le cuplezi pe butonul de lumina ceata spate,sau sa montezi un buton separat,sa nu se aprinda concomitent cu lumina de ceata din spate.Recomandabil separat.

Punctul 3.Pentru deschidere portbagaj,tot la un electrician auto trebuie sa mergi.Nu trebuie taiat nimic,dar doua gauri pentru prinderea actuatorului tot vor trebui date.Punte-ti un buton pe undeva pe langa volan,sau unde crezi tu de cuviinta,dar mai ferit,sa nu se vada de-afara.Electricianul care a mai montat asa ceva stie exact ce are de facut.De exemplu in targul Vitan,la cei care monteaza boxe,asa ceva costa cu tot ce implica vreo 25-30 de lei maxim.

Punctul 4.Iti recomand eleronul de solenza,sau daca vrei sa fii dotat cu inca un stop,ia-ti eleronul de supernova,evident ca se gasesc in targ la Vitan ambele.Se monteaza prin marcarea simetrica a pozitiei celor 3-4 suruburi de prindere,se dau gauri pentru suruburi,se da repede cu ceva vopsea...grund....cat sa n-ai probleme cu rugina mai tarziu,apoi se strang bine suruburile.

Vad canumarul masinii e de Gr,nu stiu daca esti din Gr sau din judet,dar daca ai nevoie de ajutor,cand ai chef,te pot ajuta.
andr3y_yoo
nu trebuie neaparat montat actorul la electrician dry.gif
si eleronu ala de dsn arata cam aiurea....ori de scala (bleak) ori altu de la magazin , targ
gabyu
cam cat ar ajunge cu montaj si legaturi cu tot deschiderea electrica la portbagaj?...si ca timp sami ziceti pls ...ms
sad
QUOTE(BoomPunk @ 8 Sep 2009, 19:36)
Hai sa te lamuresc eu,ca scumpii astia la vorba....uita ca au fost si ei incepatori!

La punctul 2,proiectoare...se gasesc peste tot,cel putin in Bucuresti in targul Vitan.Poti lua de origine-Valeo,cred ca sunt vreo 200-250 de lei perechea,iti vor ma trebui suportii de prindere si cablajul,sau mai poti lua din alea ``aftermarket`` facute in tren intre China si Turcia.Personal nu recomand din astea...Relee pentru ele nu trebuie sa cumperi,sunt deja puse din fabrica,in cutia neagra de langa baterie.Un electrician auto ti le conecteaza in 10 minute.Poti sa le cuplezi pe butonul de lumina ceata spate,sau sa montezi un buton separat,sa nu se aprinda concomitent cu lumina de ceata din spate.Recomandabil separat.

*



sper sa nu te superi pe mine dar doar vreau sa zic ca din punctul meu de vedere nu sunt de acord cu "recomandabil separat" din urmatorul motiv simplu : foarte multi .. nu stiu cum sa le zic dar in fine.. merg cu proiectoarele aprinse pe orice timp si de cele mai multe ori sunt prost reglate..
daca o sa il depasesc vre`o`data pe un astfel de om il injur de 2 ori : proiectoarele lui in oglinda mea , orbindu`ma si farul de ceata aprins care e FOARTE stresant cand il depasesc / ma depaseste (cand nu e ceata)

multumesc
b3b3lushu
multumesc tuturor pentru mesajele lasate , cu bordu o rezolv singur mai trebuie sa gasesc de unde sa cumpar acel bord

faza cu proiectoarele e bine cu buton separat ( sau cel mai bine schimbarea manetei de semnalizare) , e urat sa le pui pe ceata ca il deranjaza pe cel din spate

eleron ma las pagubas ca e prea mare investitia si nu se merita

deschiderea la portbagaj costa , 15 lei + cablu , se face in 10-15 min , eu mi`am facut`o deja pe telecomanda de la inchiderea masinii
veryvalentinno
sal b3b3lushu.spune-mi te rog unde ai facut deschiderea la portbagaj ca sunt si eu interesat.
arg_solenza
deci pentru actuator nu trebuie neaparat sa tai tabla. eu l-am prins cu silicon din februarie si nu are nici o treaba
asavin
Si eu mi-am pus actuator la portbagaj si nu am facut decat sa dau 2 gauri mici pt suruburi dar din cate vad ... merge si cu silicon. Oricum ai face iti sugerez sa lasi si yala ca nu se stie niciodata cand se buseste actuatorul.
andr3y_yoo
eleron ma las pagubas ca e prea mare investitia si nu se merita
*

[/quote]
wow...60 ron e asa mult?
Banu1974
[quote=andr3y_yoo,1 Oct 2009, 18:10]
eleron ma las pagubas ca e prea mare investitia si nu se merita
*

[/quote]
wow...60 ron e asa mult?
*

[/quote]
unde e 60 ron?vreau si eu. blush.gif
sergiu-iulian
si eu biggrin.gif (dar de supernova) tongue.gif
ramsen
da ce va mirati atita...60 lei este unul din cele 5 modele de eleron la mine in Pitesti...si eu vreau sa imi pun unul

1 Oct 2009, 21:23:
din asta vreau eu pe haion
Banu1974
QUOTE(ramsen @ 1 Oct 2009, 21:21)
da ce va mirati atita...60 lei este unul din cele 5 modele de eleron la mine in Pitesti...si eu vreau sa imi pun unul

<span class='edit'>1 Oct 2009, 21:23:</span>
din asta vreau eu pe haion
*


Asta are ,,stop pe frana"?cum facem sa iau si eu unul?
bnedea
QUOTE(Banu1974 @ 2 Oct 2009, 08:14)
Asta are ,,stop pe frana"?
*



Are, are!


Mi-a spus ieri "jumatatea cea buna" ca ea pe "sarma" asta ar intinde rufe... smile.gif La banii astia i-as face si eu un cadou!
Banu1974
coffee_spitsk.gif
andr3y_yoo
ala e eleron ca al meu radmasa.gif si e in vitan 60 ron dry.gif
extasy_myhay
ciudat ca eu am fost ieri si nu am gasit sub un milion, dar cine stie poate ca nu am intrebat unde trebuie nu contrazic pe nimeni
iuliano_smile
QUOTE(b3b3lushu @ 7 Sep 2009, 10:50)
salutare tuturor , de curand sunt un fericit posesor al unei solenza ( model confort cu aer) si va rog dak ati putea sa`mi dati cateva sfaturi

1.bord cu turometru ( nu cont solenza sau logan ) , dak se poate preturi si putina indrumurare de unde as putea sa le achizitionez , am verificat bursa dar nu prea am gasit nik si dak ar putea cineva un mic ajutor in privinta montajului ( pe unde se trag firele , ce mufe trebuiesc ...etc)

2.proiectoare , cam cat ar costa , ce firma , pe unde trag firele , de unde iau mufele
(proiectoare am dupa un logan, se potrivesc? )

3.deschidere portbagaj ( un pic de ajutor ca am inteles ca trebuie taiata tabla )

4.eventual un eleron si care ar fi sistemul de prindere

sunt la inceput pe acest forum si sper sa ma ajutati dak puteti sa ma ajutati
*


3. E greu sa dai 2 gauri? E greu sa tragi un amarat de fir? Nu cred tongue.gif
Studiaza si hai treci TU la treaba, daca nu ne suparam pe tine [attachmentid=1627557050] Daca mai ai intrebari, nu ezita. Eu zic cel putin sa montezi actuatorul, si sa vezi ca merge.

2.Fa punctul 3 ca punctul 2 este si mai usor. Trebuie sa montezi proiectoarele si sa tragi fir pana la maneta.

4. Cu suruburi -> gauri.

1. Iei bordul il montezi, vezi daca merge. Dupa aia iti mai povestim despre restu.

Si restu doar la obiect si cu multe incurajari.

SI NU UITA. Sa fie facut de mana ta wink.gif , caci sentimentul pentru ea creste si mai mult(propria experienta cu d1300 wub.gif )
bnedea
iuliano_smile sa stii ca b3b3lushu zicea:

QUOTE(b3b3lushu @ 25 Sep 2009, 23:15)
deschiderea la portbagaj costa , 15 lei + cablu , se face in 10-15 min , eu mi`am facut`o deja pe telecomanda de la inchiderea masinii
*



Oricum buna treaba cu tutorialul. Sigur iti va multumi cineva.
iuliano_smile
Nu e al meu radmasa.gif . E al lui nenstean daca nu ma insel
Bullix
In sfarsit vad si eu un eleron mai... decent sa zicem. Adica nu proeminent, opulent, tipator sau... cum vreti sa-i mai ziceti. E frumusel. La mine pe alb cred ca ar prinde si mai frumos unul ca ala, tot alb desigur. Legat de actuatorul portbagaj, am mai promis in alt post ca am sa pun poze, dar mereu uit. Cum mersul cu masina inseamna mereu agitatie, se intelege. Am sa ma repet: nu-i nicio tragedie daca dai doua gauri. Si sigur, sa ramana si butucul vechi pentru orice eventualitate, sau, daca vrei ca portbagajul sa fie mai sigur, montat in paralel un cablu de frana de bicicleta, scos undeva in spatele banchetei, si folosit numai in caz de urgenta (ca pica actuatorul)... si atunci puteti scoate butucul. La faza cu siliconul... m-as fi riscat daca as fi fost un tip rabdator si fara nervi. Poate pica oricand siliconul si n-am chef sa ma trezesc cu surprize sau ca trebuie sa port tubul de silicon la mine mereu tongue.gif
TheElfs
QUOTE(b3b3lushu @ 7 Sep 2009, 10:50)
salutare tuturor , de curand sunt un fericit posesor al unei solenza ( model confort cu aer) si va rog dak ati putea sa`mi dati cateva sfaturi

1.bord cu turometru ( nu cont solenza sau logan ) , dak se poate preturi si putina indrumurare de unde as putea sa le achizitionez , am verificat bursa dar nu prea am gasit nik si dak ar putea cineva un mic ajutor in privinta montajului ( pe unde se trag firele , ce mufe trebuiesc ...etc)

2.proiectoare , cam cat ar costa , ce firma , pe unde trag firele , de unde iau mufele
(proiectoare am dupa un logan, se potrivesc? )

3.deschidere portbagaj ( un pic de ajutor ca am inteles ca trebuie taiata tabla )

4.eventual un eleron si care ar fi sistemul de prindere

sunt la inceput pe acest forum si sper sa ma ajutati dak puteti sa ma ajutati
*




uite o chestie care mie mi s-a parut foarte utila.
te duci la un magazin de piese auto ceri 2 sprite de logan, iei 3 metrii de furtun de instalatie dse spalare parbriz, si le montezi in capota exact ca si la logan (sau cum iti pica tie mai bine, de preferat la distrante egale). in felul asta o sa scapi de sprituitoarea aia singura care mai si loveste in stergatoare si nici nu acopera bine parbrizul. motorasul de la slz este suficient de puternic sa alimenteze si sa stropeasca bine prin cele 4 orificii nou obtinute. o sa incerc sa pun maine niste poze.
bnedea
QUOTE(TheElfs @ 6 Oct 2009, 21:24)
...
le montezi in capota exact ca si la logan
*



da ar fi o imbunatatire substantiala, insa tare imi e frica de rugina care pandeste din umbra (de fapt pandeste din ploaie). Trebuie o atentie foarte mare la tratarea gaurilor date in tabla capotei.
andr3y_yoo
grund , vopsea , vasilina sau silicon
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.