Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane 3
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
Valy1
Azi am ridicat masina de la dealer.
Am mers putin cu ea , deci n-am deocamdata o parere pertinenta despre ea. Doar ca imi place inlove.gif .

Echiparea este Dynamique + clima + esp + alarma.

M-am facut si putin de ras prin trafic astazi . Fiind prima masina diesel cu manuala pe care am ocazia sa merg , mi-a cam murit motorasu.

De putere n-am ce zice deocamdata , venind de pe un Passat TDI 170cp + DSG nu ma impresioneaza foarte tare , dar nici nu am luat-o pentru putere.
N-am reusit sa urc pozele pe forum.

user posted image
user posted image
user posted image
M i h a i
Ai renuntat la Passat Tdi 170 cai+dsg...pt megane 1.5 ? tongue.gif
Valy1
Nu am renuntat.
Pe Passat ma cam intersectam in drumuri cu taicamiu , si a trebui rezolvat conflictul cumva. Masina o sa o tin 99% in oras , pentru iesiri afara folosesc Passatul.
R-NOS
sa le stapanesti sanatos si sa le ai multi km alaturi de tine fara probleme.

pozele le poti pune pe forum decat daca dimensiunea maxima e 1024x768.

pozele tale vad ca au 3072x2048

bafta!
misu78
Eu sunt curios cum se misca cutia in 6 rapoarte. Sa te bucuri de masinuta. Si eu ma speriaseam crezand ca ai dat passatul pe megane.
aphophis
frumos meganel, ti l-am vazut prima data pe softpedia. Ti-am pus si pozele pe aria dedicata, impresionat de masina tongue.gif sa-l stapanesti sanatos
DRD
Foarte frumoasa masina, atat la interior cat si la exterior ... pacat ca cei de la RRO nu au niste jante mai frumoase popa.gif
Valy1
Multumesc pentru urari !
Valy1
Cum arata un Megane nefericit ? smile.gif
http://img692.imageshack.us/slideshow/webp...40.jpg]<-Asa.
gotty
auch....dureros...
IRONICK
QUOTE(Valy1 @ 7 Sep 2009, 22:04)
M-am facut si putin de ras prin trafic astazi . Fiind prima masina diesel cu manuala pe care am ocazia sa merg , mi-a cam murit motorasu.
Relaxeaza-te. Era unu pe daewooclub care si-a luat un prieten cu el sa ii conduca masina de la dealer, ca el nu era in stare. biggrin.gif
eduardsebe
ce s-a intamplat valy cu masinuta? blink.gif
cosmin_2300
QUOTE(Valy1 @ 9 Nov 2009, 13:22)
Cum arata un Megane nefericit ? smile.gif
*


Inafara de hayon , tabla nu pare afectata ....
E masina ta ?! Daca da , imi pare rau pt accidentul "suferit" ...
eduardsebe
da dar poate pe dedesubt o fi stramba fusta...poate asa nu pare cine stie ce dar stii cum e la service cand ti le demonteaza pe toate si vezi cate sunt...
cosmin_2300
Da , intradevar ! Dar nu pare sa fie nimic grav .... adica o tabla usor indoita se repara ok ! In schimb , un stalp sau altceva ce tine de structura de rezistenta e cam greu de reparat smile.gif La asta ma refeream tongue.gif
eduardsebe
a da...asa e,aici nu cred ca e atinsa structura de rezistenta smile.gif
Valy1
Eu am oprit la trecere..
user posted image -> el nu.

Sper sa fie doar atat , ca pe sub bara arata destul de rau (toba , niste alte fiare care habar-nam ce sunt destul de indoite..vedem miercuri cand sunt programat la constatare.
Bwwlan
Vali,
dupa cum iti spuneam si "dincolo," imi pare tare rau pentru masinuta ta. Cand e vorba ca ti-o dau astia reparata?
Ca sa vezi ca nu esti singur in suferinta ta, uite ce a patit Vlad_int1:
omul astepta pe banda 1, cu semnalizarea pusa pe dreapta, in spatele unui camion de gunoi, sa parcheze in spic, si a intrat unul cu o Dacie 1310 in el, cu 70 km/h. (la atata i s-a blocat aluia acul). Masina lui a fost scratch-free 2 ani si 4 luni in Bucuresti sad.gif
Am patit-o si eu (accident hit-and-run) asa ca, dupa cum vezi, nu esti o exceptie, ci mai degraba, o regula care--din pacate--incepe sa se verifice din ce in ce mai des.
Valy1
Multumesc pentru "condoleante" smile.gif
Maine aflu ce e de schimbat si cat o las pe la ei..
Sper numa' sa iasa culoarea , sa nu faca ca pe Passat , 3 nuante de negru.
aphophis
imi pare si mie rau de accident, bafta sa o scoti cat mai aproape de cum a iesit din fabrica. Asteptam poze din ipostaze mai vesele tongue.gif
slider2
QUOTE(Valy1 @ 9 Nov 2009, 13:22)


cred ca am vazut masina pe viu, daca ai fost parcat azi 10.11.2009 langa podul grant, in fata dealerului jaguar, am trecut pe langa masina si chiar am remarcat busitura. uite n-am luat seama la numar...
oricum sper sa nu fie grav ca e pacat de o masina asa noua...
Duyu
sad.gif Ce nasol... Unde are RCA vinovatul?
Valy1
QUOTE(slider2 @ 10 Nov 2009, 22:45)
cred ca am vazut masina pe viu, daca ai fost parcat azi 10.11.2009 langa podul grant, in fata dealerului jaguar, am trecut pe langa masina si chiar am remarcat busitura. uite n-am luat seama la numar...
oricum sper sa nu fie grav ca e pacat de o masina asa noua...
*


Eu eram smile.gif

QUOTE(Duyu @ 11 Nov 2009, 19:16)
sad.gif Ce nasol... Unde are RCA vinovatul?
*


BCR.


Azi am dus-o la service.Dureaza ~ 2 saptamani daca totul merge bine.
Constatare "la ochi" : bara noua , haion indreptat , armatura schimbata , toba.
Zicea baiatu de a facut constatarea ceva de lonjeroane..si ca daca e cum crede el dureaza vreo 2 luni pentru ca e nu stiu ce robot ocupat pana atunci. sad.gif
eduardsebe
haion indreptat!!! blink.gif blink.gif

asa e vorbim doar de service RRo sleep.gif
cosmin_2300
QUOTE(Valy1 @ 11 Nov 2009, 21:14)
Constatare "la ochi" : bara noua , haion indreptat , armatura schimbata , toba.
Zicea baiatu de a facut constatarea ceva de lonjeroane..si ca daca e cum crede el dureaza vreo 2 luni pentru ca e nu stiu ce robot ocupat pana atunci.  sad.gif
*


N-ai casco ?
Valy1
Ba da , dar tot cam acolo ajungeam.
ciprians
Am si eu o busitura din asta, doar ca mai serioasa biggrin.gif .
La fel, sunt de schimbat toba si o ceva chestii, bare.. in fine, o lista intreaga. Partea nasoala e cu piesele care vin din afara si dureaza. Noroc cu plasticele, altfel era gramada de munca la tabla..
aphophis
asta pare-mi-se in cehia nu?
Valy1
QUOTE(ciprians @ 17 Nov 2009, 19:53)
Am si eu o busitura din asta, doar ca mai serioasa biggrin.gif .
La fel, sunt de schimbat toba si o ceva chestii, bare.. in fine, o lista intreaga. Partea nasoala e cu piesele care vin din afara si dureaza. Noroc cu plasticele, altfel era gramada de munca la tabla..
*


Pune si tu o poza te rog.
Sa ne plangem unu altuia de mila smile.gif
ionutm82
Se pare ca spatele de Megane 3 e foarte sexy si toti vor sa-l atinga ... cu masinile lor smile.gif . Dupa Valy1 si ciprians a venit si randul meu. Un domn taximetrist nu a observat salvarea care venea din lateral si pentru care am oprit si m-a lovit fara sa schiteze vreo frana. Noroc ca abia plecase de la semafor si nu avea viteza mare. Culmea, nu a vrut sa vina la constarea amiabila blink.gif . L-am asteptat de la 10:30 pana la 14, timp in care l-am sunat de 3 ori. De fiecare data m-a "aburit" ca mai are putin si ajunge ... A trebuit sa merg la politie sa fac constatarea.

[attachmentid=1627570973] [attachmentid=1627570975] [attachmentid=1627570977]
Dior

Frate ce oameni pe acolo. Nu-mi vine sa cred cati nenorociti fug de la locul accidentului. De asta e bine sa faci poze si sa filmezi cat mai mult in caz de Doamne fereste.
eduardsebe
Valy,ce-ai mai facut cu masina....s-a reparat? smile.gif
tatimeu
QUOTE(ionutm82 @ 25 Nov 2009, 18:50)
Se pare ca spatele de Megane 3 e foarte sexy si toti vor sa-l atinga ... cu masinile lor  smile.gif

asta asa-i pe mine m-a pupat una (vad ca si doamnelor le place fundul - o fii...) si politista in exercitarea functiunii ( a iesit nevasta-mea cu aparatul foto in mana - il butona in masina cand s-a intamplat patania - si a ingalbenit domnisoara, ii statea destul de bine galbenul cu hainele albastre tongue.gif ).
Am lasat-o sa plece linistita caci nu a lasat decat o urma negriciosa mica si foarte greu vizibila - m-a lovit cu cauciucul de pe bara era un golf.
Valy1
QUOTE(eduardsebe @ 27 Nov 2009, 11:04)
Valy,ce-ai mai facut cu masina....s-a reparat? smile.gif
*


Sper sa o am saptamana viitoare. Inca asteptau un cap de lonjeron care nu mai vine odata sad.gif
eduardsebe
deci pana la urma a fost si lonjeronul sad.gif
ciprians
E o manie cu buselile din spate. Nu am intrat prea des pe forum in ultima vreme, dar iata o poza de la constatare, ca am vazut un request smile.gif .

Ionut avea ceva usor, la mine si Valy a fost mai serios, suntem "norocosi" biggrin.gif
Arhimede
Franeaza prea bine megane 3...
Valy1
Franeaza franeaza...da' mai mult hipnotizeaza pe ala din spate smile.gif
Ti-au schimbat toata bara ciprians ? Care au fost pagubele trecute pe foaie ?
ciprians
Bara, toba, spoiler, chestii pe dedesubt, fibra de sticla de la porcbagaj.
Nu am lista finala dar in curand trebuie sa iau masina (deja se lucra de saptamana trecuta la ea).
Valy1
Vinerea trecuta am luat-o si eu.
Azi am incaltat-o cu Dunlop WinterSport M3 205/55/R16.
mondeo.ro
Se vad urme de reparatie?Vopseaua e la fel ca pe restul masinii sau se vad diferente?
Valy1
Urme nu se vad. Parca haionul face alt zgomot cand il inchid (mai sec) , si e si putin plecat din pozitia initiala (1-2 mm) , o sa merg sa remedieze la anu.
ciprians
Am luat si eu masina. La mine se comporta ok. Se inchide haionul ca atunci cand era noua, adica cu un mic avant smile.gif

Baietii au facut-o bine, la spoiler e o diferenta mica la prindere, insa stiu ca observasem si din fabrica unele mici diferente. Sper sa nu fie probleme cu vopseaua pe viitor.
Valy1
Cu masina toate bune ...pana azi sad.gif .

Astazi mi-au zgariat-o ...comunitarii.
Eu oprit regulamentar , ei dau sa traga duba in fata mea , si ma ating.
Stiam ca sunt unii dintre cei mai prosti oameni doar din vorbe...astazi m-am convins. Nu stiau ce trebuie facut in caz de accident , nu stiau cum trebuie completat formularu de constatare amiabila...niste prosti.
A incercat sa-mi dea "500 de mii" , apoi "un milion". I-am dat cu flit. Apoi se apucase sa imi stearga masina , poate poate iese blink.gif
Ca scuze au incercat : "M-a furat spatele de la gheata asta de pe jos" , "M-a depasit unu pe exterior si n-am putut sa vin mai larg". De precizat ca pe jos nu era pic de gheata , si nu ii depasea nici dracu. Daca tot ai permis si esti si barbat macar ai putina demnitate si recunoaste cand faci o prostie.
Au RCA la ASTRA , fac bine daca fac pe casco cu regres ?
ciprians
da' au atins-o fain... pe negru se vede chiar bine.
Si la cum se vede din poza, nu inteleg cum dracu puteau sa faca accidentul asta, decat daca sunt dusi cu capul wacko.gif

La mine am rezolvat pe regres pentru ca dupa reparatia masinii se rezolva f repede cu plata si nu stau dupa cealalta firma de asigurari. Mai ales ca unele firme sunt tare bune la amanari. Chestia asta insa te costa ceva la urmatoarea asigurare (cateva zeci de ron din ce am inteles, in cazul meu)
tatimeu
scapa de ea repede caci numai necazuri (facute de alti participanti la "trafic") ai avut cu ea. Cine stie ce mai urmeaza! Doamne fereste.
Multi doamne multi dar prostiiiiiiiiiiiiiiiiii. Pune si cealalta poza sa vada coforumistii de ce sunt capabili laugh.gif
Valy1
Sa-mi sterga masina ? radmasa.gif

@ciprians : Tie iti scria ceva de regres pe fisa de constatare de la asiguratorul tau casco ? Eu nu am vazut sa specifice undeva..dar banuiesc ca e destul de clar ca nu le-am dat RCA-ul vinovatului degeaba.

QUOTE
Si la cum se vede din poza, nu inteleg cum dracu puteau sa faca accidentul asta, decat daca sunt dusi cu capul

Sunt taaare dusi cu capul milogii astia. Era loc in fata mea de 3 dube , dar ei fix prin masina mea au vrut sad.gif
vdaniel
nasol, ghinion curat. Asta e, din pacate mai sunt si destepti din astia. mad.gif
cosmin_2300
Din cauza ca ti-a lovit masina , omul are probleme la servici smile.gif D-aia a incercat sa-ti dea bani si apoi sa stearga masina .... nu trebuie sa razi de el ....
Valy1
QUOTE(cosmin_2300 @ 17 Feb 2010, 16:12)
Din cauza ca ti-a lovit masina , omul are probleme la servici smile.gif D-aia a incercat sa-ti dea bani si apoi sa stearga masina .... nu trebuie sa razi de el ....
*


Rad pentru modul in care se milogea. De banii aia nu imi platea nici motorina pentru drumurile pe care le fac din cauza lui , sa nu mai zic de orele pierdute in care puteam face ceva util.
Nu mai zic ca incerca sa scape de mine cumva (isi tot intreba sefii la telefon cum sa faca) doar pentru ca m-a vazut mai pusti si credea ca ii merge.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.