Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fulia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
michel18_1987
salut baieti...imi cer scz ca deschid un nou topic dar nu am am vazut sa se fi dicutat pe undeva de asa ceva ...am un mare chin care imi manaca ultima saptamana...zi de zi in ultimile 4 5 zile ma chinui sa dau nenorocita de fulie de la o dacie 1310 motor 1,4 ..5 trepte...va rog ajutatima cum trebe sa procedez ptr ca nu imi vine nici o idee cum as putea sa blochez fulia si sa deschid acel surub de 22 daca nu ma insel.poate va veti intreba dc ma chinui so dau jos...imi curge ulei cu nemilita pe langa ea si mia zis cineva ca acolo ar fi problema...daca ma insel va rg din suflet sa ma ajutati...va multumesc si astept pareri..
BZN
Exista o fanta in volanta in care poti baga o surubelnita zdravana astfel incat sa blochezi arborele. Poti incerca insa sa desfaci fulia si cu ajutorul unui ciocan cu care sa lovesti cheia sau chiar o dalta, socul aplicat asupra surubului ajuta.
CGDBZ
Bagi in viteza , tragi frana de mana (sau eventual sa-ti apese cineva pe frana) si desfaci surubul .
michel18_1987
cu trasu franei de mana ai dato in bara.smile.gif)) nu cred ca are nici o legatura..si cu bagatu in viteza am incercat si nu se blocheaza...ms oricum bzn..in dimineatza asta ma voi apuca ...iar:(..
CGDBZ
Uite cum sta treaba :
-acea piulita se afla pe arborele cotit , cand dai sa o desfaci se invarte arborele , deci daca o bagi in viteza masina tinde sa se miste de pe loc , daca tragi frana de mana sau tii apasata frana de picior atunci masina nu se va misca de pe loc , arborele nu se va invarti si vei putea desface aceea piulita .
-daca tu nu ai putut inseamna ca-ti patineaza ambreiaju
michel18_1987
:| bzn te rog explicami unde e aia volanta ca fanta nici atat nu am gasitito...te rog...nu prea le am..multumesc
nelu_1985
surubul fuliei se desface astfel: se introduce-n cea mai mare treapta de viteza (a 5-a'n cazul de fata) si o persoana sta in masina si calca pedala de frana; cu o cheie adecvata se va putea desface fara probleme.
michel18_1987
mmai am incercat acum cehstia asta cu frna cu bagatu in viteza si nu se blocheaza..cineva mia zis ca are filetu pe invers ...am incecat si asa ...draq so ia ....

9 Sep 2009, 09:22:
atat mai vroiam sa stiu cu filetu asta ..smile.gif)))si o s aies iar afara ca tocmai ce mam spalat pe maini:))
BZN
Am gasit pe forum o poza de la @catalin7070 care te poate ajuta, sper sa nu se supere...
[attachmentid=1627551052]
michel18_1987
va multumesc enorm baieti a functionat faza cu frana si cu a 5-a....inca o data multumesc ptr toti ....acum am montat totu capac pompa apa,cacap distributie furtune capac delcou bujii fishe radiator sper sa mearga bine ca ....ma rupt la buzunar...mor de curiozitate sai dau o cheie dar nu am baterie sa vedem mane...
nelu_1985
daca vrei iti explic si fenomenul... wink.gif,
altfel ma bucur ca ai rezolvat
michel18_1987
din cate vad...te pricepi ...si ma bucr ca nu ti doar ptr tine...am schimbat multe dar au ramas cateva care inca nu sunt ok...unu dintre ele este alternatorul...nu incarca ai putea sa imi dai un sfat..care ar fi cauzele??iti multumesc
bygy007
despre alternator gasesti destule informatii una ar fi
michel18_1987
da..nu am pus io intrebarea bine...in afara de alternator...dc nu ar incarca batreia...adica ce piese mai fac parte din ansamlu asta al incarcarii??
nelu_1985
citeste topicul dat de bygy007, efectueaza masuratorile, apoi o sa vezi unde ai probleme, la alternator, la releu, la acumulator sau nu in ultimul rand la instalaltie, contacte slabe, papuci oxidati, rupti etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.