Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ploua in masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florin1310
in urma ploilor din ultimele zile,am constat,cel putin asa cred tongue.gif , ca imi intra apa prin stalpul usii stanga si de acolo...se face lac pe covorasul soferului....ce as putea sa fac ? care ar fi cauza ?

am folosit functia search si nu am gasit nicio cale de rezolvare a problemei mele sad.gif ...poate nu am fost destul de atent la cautare...daca s-a mai discutat rog pe cineva sa-mi lase un link aici rolleyes.gif

multumesc anticipat
bashtalu
la mine e invers, intra pe la usa
inseamna ca de la cheder sau ca am usa deplasata, nu mai sta in linie
CGDBZ
Nu prea vad pe unde ar putea intra apa in stalpul din fata , eu cred ca se prelinge din alta parte , posibil de la chederul usii sau al parbrizului .Mai este si posibilitatea de a intra pe la antena (daca ai) , de fapt asta ar fi singura posibilitate de a ajunge apa in stalpul din fata.
bashtalu
usa dreapta fata la mine nu sta la dunga atunci cand se inchide, si in mers intra curent, deci intra si apa
CGDBZ
Pe unde iti intra curent , esti sigur ca pe la usa , trebuie sa fie deplasata rau ca sa-ti intre curent.
bashtalu
nu am acum o poza, dar este
nu stiu de la ce...si nici cum sa o fac la loc
Schumy1
Sfat: da presurile jos baga-te in masina..... da cu furtunul pe ea si urmareste de unde vine suvoiul de apa.....e cea mai sigura metoda sa te dumiresti.In marea majoritate a cazurilor fie pe sub cheder , fie s-au infundat scurgerile si intra pe la aeroterma dar daca era asa atunci era in dreapta ud si nu in stanga dar si asta e o varianta totusi.Din stalp nu are cum sa se infiltreze apa doar daca e mancata de rugina probabil.
florin1310
schumy am incercat ce zici tu...dar nu a intrat apa...am probleme numai cand ploua mai mult.....asa imi apare apa....m-am uitat la antena...si surubul ei e foarte strans de plafon....o tine bine...nu vad cum ar putea intra apa acolo...

si de la parbriz...nu stiu cum ar ajunge apa in stalpul usii....m-am uitat la suruburile de la balamaua usii...am zis ca se prelinge pe acolo...dar nimic sad.gif ....ma gandeam sa dau cu silicon pe marginea chederului de la parbriz...si sa schimb chederul usii(desi nu il gasesc ud dupa ce ploua)...poate rezolv ceva...ce ziceti ?
Danos
Si mie imi intra apa cand ploua mai tare, gasesc apa dar pe covorasul din dreapta , se prelinge pe undeva si nu stiu exact pe unde, cateodata gasesc si mocheta uda.
@Schumy1, despre ce scurgeri este vorba si pe unde pe la aeroterma poate curge ?
Adrian_Boy
Am facut si eu un topic cu inlocuire de parbriz, daia vreau sa dau jos, sa vad cum dracu face legatura apa cu podeaua masini prin stalp, adica se prelinge prin ambii stalpi.

Am incercat sa bag vaselina pe toata partea superioara a chederului, dar nu este o solutie, tot a mai gasit ceva spatii sa curga nenorocita asta de apa. Spun sigur ca pe acolo curge, pentru ca am stat noaptea pe o furtuna cu o mini lanterna in mana, si am vazut exact cum apa vine prin stalpi pe la balamalele usii sad.gif

dobre
apa nu intra pe langa parbriz, ci chiar pe stalp, acesta rugineste in partea de sus si pe acolo intra apa, sau pe la aeroterma....treaba se rezolva doar dupa demontare pana la tabla, deoarece partile ruginite nu se vad prea usor
Cristixx
Salut! Si la mine gaseam balta pe covorasul din dreapta, am cautat pe unde intra, si era pe la chederul de la parbriz. Cand ploua mai mult se aduna apa in cheder si se prelingea pe langa bord. Rezolvarea a fost simpla: am desfacut colturile de jos ale chederului cu o surubelnita, foarte putin, si am bagat acolo o bucatica de 2 cm de tub subtire de plastic (mina de pix), astfel apa nu se mai aduna in cheder si curge in masina, ci se scurge afara. De atunci nu am mai gasit niciodata apa inauntru. Si eu credeam ca e de la usa. Nu spun ca nu se poate sa fie de la usa in alte cazuri, dar la mine pe acolo curgea. Incearca si varianta cu chederul. Bafta!
florin1310
@ adrian_boy ...eu ma gandeam sa dau cu silicon si pe partea inferioara si pe cea superioara a chederului ....si daca nu merge nici asa...pun un cheder nou...desi ideea de a da parbrizul jos nu prea ma incanta pt ca sunt mai mult ca sigur ca nu voi mai putea prinde materialul ala care e pe plafon sad.gif

@danos...la tine apa vine pe la aeroterma....baga multa apa pe aerisirile de la grila de langa capota...si o sa vezi pe unde intra biggrin.gif
CGDBZ
Mai exista o posibilitate pe care am intalnit-o , daca sunt astupate gaurile de scurgere din praguri , apa care intra in praguri (presupun ca pe la aerisirea aceea din spate de sus de pe stalpul acela lat ,aripa spate) nu are pe unde curge si se acumuleaza in prag si apoi intra in masina prin acele gauri care sunt in prag pe interiorul masinii (in partea din fata sunt mai jos) si te trezesti cu ditamai balta in fata .
florin1310
@cgdbz....ce zici tu e mai greu....se intampla foarte rar...asa ar trebui sa ploua 6 luni pe an biggrin.gif ...la mine problema e foarte clara tongue.gif...curge prin stalpul usii sad.gif(
Adrian_Boy
QUOTE(dobre @ 10 Sep 2009, 07:34)
apa nu intra pe langa parbriz, ci chiar pe stalp, acesta rugineste in partea de sus si pe acolo intra apa, sau pe la aeroterma....treaba se rezolva doar dupa demontare pana la tabla, deoarece partile ruginite nu se vad prea usor
*



Exact, o sa dau parbrizul jos, sa vad acele gauri pe unde intra apa (chituite etc.)

Mine de pix am pus si eu, tot nu am rezolvat situatia sad.gif Iar de pus silicon de jur imprejur, nu-mi surade ideea, pentru ca la un moment dat se va duce acel silicon si iar te trezesti cu apa pe nu mai stiu unde, ori e alba ori e neagra biggrin.gif
florin1310
poate faci si tu niste poze...sa vad si eu care e treaba biggrin.gif pe unde a ruginit de intra atata apa wacko.gif
tixti
dragilor, sa va zic pe unde imi intra mie apa la Dacie, cand o aveam, poate va foloseste la ceva informatia. Imi intra pe la grilajul din fata. Adica apa intra prin grilaj si teoretic ar fi trebuit sa se scurga sub masina. Sunt acolo doua scurgeri, care initial s-au infundat, dar cu timpul, a ruginit tabla pe langa ele, infundate fiind... si tot asa, in timp, a ruginit si s-a gaurit tabla, incat au ruginit si contraaripile si toata apa in loc sa mai iasa afara, se scurgea in masina. Asa ca, un sfat prietenesc: bagati de seama daca nu cumva scurgerile sunt infundate cu frunze, crengi si alte alea. daca da, desfundati si faceti testul spus mai sus de prietenul nostru, adica bagati apa cu furtunul pana vezi pe unde intra. Poate sa fie si pe la cheder, din motiv de cheder sau aliniere usa.
Adrian_Boy
Asta a fost prima problema care am rezolvat-o, intr-adevar acolo aveam doua mici gaurele, una pe o parte si alta in partea opusa, pe care l-am rezolvat cu grund + bucatele mici de fibra de sticla si intarite cu antifon, plus un strat de tectyl. Nu recomand chit, pentru ca sta tot timpul in umezeala si se crapa.

[attachmentid=1627552527]

Mi-a mai ramas chederul pe care-l voi da jos spre week-end, am sa incerc si cu niste poze sa vada si alti ochi smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.