Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu sta socul tras
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor.

Am o problema... SOCUL... "BUTONUL".

Cablul de soc este nou este al-4-lea si ca si celelalte nu sta cand il trag la rece. Din cauza trepidatiilor motorului imi impinge socul inapoi si chiar nu stiu ce sa fac sa stea. Este foarte stresant ca iarna trecuta mi se oprea masina in primele 5 minute cand franam si o tineam turata caci nu imi statea socul si imi e greu sa il tin si cu mana tras sa schimb si vitezele sa misc si volanul sa sterg si parbrizul de umezeala. Va rog o idee ceva daca a mai patit cineva asta.

Multumesc!
Schumy1
Cauta sa-i faci un viraj cablului ca sa nu mai stea camasa asa libera , asta daca-ti ajunge cablul.Si ca sfat......asteapta sa se incalzeasca motorul pe loc si abia dupa poti sa pleci de pe loc.Bafta
Alexio
Inteleg insa problema este ca si la ralanti daca nu tin apasat ambreiajul sau acceleratie mi se impingi singur butonul de soc este chiar stresant sa il tin eu tras 5 minute.
CGDBZ
Stramba si tu putin sarma aia langa camasa (la carburator) astfel cand o sa tragi soclul va merge mai greu oricum nu stiu cum de-ti trage soclul inapoi , ori ai arculetul acela pus gresit sau ai arcul de la acceleratie prea tare.
Alexio
Ca idee ma pot sprijini pe acceleratie fara sa o apas asa a mers de noua a fost arcul mai dur.
CGDBZ
Si nu te doare piciorul la drumuri lungi ? Vezi ca arcul de la acceleratie e prins de caroserie de o tabla care are 3 gauri , prinde si tu arcul de prima gaura (daca nu o fi pus pe prima) si vezi cum e acceleratia , daca iti place asa .Daca e pus pe prima gaura inadeste arcul cu o sarma ca sa fie mai putin intins (uni mai trag de arc dar mai bine incerci cu o sarma poate nu-ti place cum e acceleratia), apoi vezi daca sta soclul .
Emy_
Decat sa-i pui sarme mai bine tragi de arc si se mai lungeste...cel putin asa am facut la a mea wink.gif
Alexio
M-am obisnuit cu ea asa... voi incerca treaba cu arcul maine...
TonY72
QUOTE(Alexio @ 11 Sep 2009, 01:25)
Salut tuturor.

Am o problema... SOCUL... "BUTONUL".

Cablul de soc este nou este al-4-lea si ca si celelalte nu sta cand il trag la rece. Din cauza trepidatiilor motorului imi impinge socul inapoi si chiar nu stiu ce sa fac sa stea. Este foarte stresant ca iarna trecuta mi se oprea masina in primele 5 minute cand franam si o tineam turata caci nu imi statea socul si imi e greu sa il tin si cu mana tras sa schimb si vitezele sa misc si volanul sa sterg si parbrizul de umezeala. Va rog o idee ceva daca a mai patit cineva asta.

Multumesc!
*


Mai uita-te ca pe parghia aia de la carburator unde vine prins cablul de la soc este un stift micut care cand tragi socul aluneca pe un fel de cama....s-ar putea sa se fi rupt si atunci practic nici nu misti clapeta de soc ci ii dai mai multa benzina....si nici nu are ce sa iti tina "socul" ...eu am patit-o la a mea..si am inlocuit stiftul cu un surubel M3si 2 piulite...! bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.