Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Incalzire scaune
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
liviu27
Vand incalzire scaune la pretul de 170 RON. In pret intra butoanele cat si transportul. Trimit oriunde in tara.Incalzirea este de origine si se potriveste pe toata gama RENAULT.
myky


Pe un scaun este 170 ron sau pe doua scaune?
liviu27
Pentru 2 scaune.
sorin1983
De unde esti?
liviu27
Pitesti. Daca se gasesc mai multi cumparatori din Bucuresti vin eu la capitala si le predau personal.
j.d
Vreau si eu un set pentru 2 scaune. Nu e graba...daca ajungi prin Bucuresti saptamana/saptamanile viitoare, astept pana atunci. Daca nu, atunci iti las o adresa si livrare.
Bongiovi
eu am un renault laguna 2 oare merge? nush unde sa pun butoanele...au si lumina butoanele? au termostat? mai vinde cineva pe aici pe la vreo 200 sunt la fel/?
trebuie sa dau neaparat scaunele jos? multumesc frumos astept raspunsuri
banutu
Pentru a le monta trebuie desfacuta tapiteria si de aceia trebuie date jos scaunele.
Butoanele sunt prevazute cu bec (led) dar conectorul nu are fir tras pentru lumina (asta se rezolva usor ).
Kit-ul de incalzire este dotat cu un termistor(termostat) care opreste alimentarea cand se ajunge la o anumita temperatura si se poate monta pe aproape toata gama Renault si nu numai.
dry.gif
doctorasul
Vreau si eu un set,pentru schema electrica cred ca esti dator cu montajul biggrin.gif
liviu27
Multumesc Banutu pentru lamuriri.
Doctorasul ai PM.
gta2007
Salut! vreau si eu un set; cum te contactez? nu sunt destul de mare pentru PM mad.gif
Merci
sorin1983
Eu vreau sa stiu daca se pot monta si pe nubira... Tu ai posibilitatea sa le montezi?
StefanT
Cati watti absorb aceste rezistente?
Multumesc
liviu27
gta2007 ai PM.
sorin1983 ai PM
Iar pentru StefanT i-l rog pe doctorasul sa vina cu ceva lamuriri (nu sunt in domeniu)
ipiq
salut
se poate monta pe audi A4? daca da, cum?
multumesc
liviu27
Nu stiu, dar nu vad de ce nu.
Vladd
Salut Liviule,
As vrea si eu 1 Kit pentru Solenza, nu sti se observa ca e montata sub tapiterie?ai mai vandut la solenzari?
tunderbird
La cantitati mai mari faci reduceri?
ipiq
vad ca are ceva mufa acolo... aia unde intra? (la un renault)
o alimentez direct de la baterie, si ii pun un intrerupator principal de ON - OFF ?
maine ma uit la masina sa vad cam cum as putea sa le montez si iti spun.
daca ai carte tehnica, instructiuni, scheme de montaj etc. fa-le o poza si pune-le aici.
multumesc
valifilioreanu
Salut , vreau si eu un set pt 2 scaune, poti sa-mi dai PM cu detaliile pt plata? merci.
BeciAcustic
Banuiesc ca merge si pe logan fara probleme?.... Ideea este ca am pus tapiterie pe masina... cum as mai putea sa montez incalzirea acum?
ciprianaldeabv
salut, ai un pm si de la mine cu o comanda pentru la Brasov, aici vine frigul mai repede si vreau sa le si pun pana da zapada ! biggrin.gif
liviu27
tunderbird------Ai detalii in PM
valifilioreanu---Comanda ta pleaca astazi
ciprianaldeabv-Comanda ta pleaca astazi
BeciAcustic-----Pentru LOGAN

14 Sep 2009, 09:48:
tunderbird------Ai detalii in PM
valifilioreanu---Comanda ta pleaca astazi
ciprianaldeabv-Ai detalii in PM
BeciAcustic-----Pentru LOGAN sunt facute. Cu sguranta merg puse.
ipiq--------------Are 3 mufe : una se conecteaza cu cea de la spatar, cea de-a doua cu butonul (intrerupator principal de ON - OFF )de la mine, iar cea de-a treia la instalatia masini (un "+" si un"-") si totul este OK.
ipiq
liviu: ai PM
liviu27
Se rezolva.
Bacu
poti sa faci o poza mai de aproape a butoanelor? sunt exact ca cele de la renault megane?
gta2007
Salut!
Ai reusit sa-mi trimiti astazi?
merci
liviu27
Pentru gta2007 cu siguranta comanda ta este pe drum.
Pentru Bacu:

15 Sep 2009, 19:02:
Au plecat comenzile date astazi pana la ora 15.
adrian mgn
salut!
vreau si eu un set pentru 2 scaune.
iti trimit acum un Pm cu datele mele.
merci!
DanCVA
Asta este schema electrica pt Megane II.

Este o siguranta de 20A pentru rezistentele de pe scaune si o siguranta de 15A pentru releele de actionare.
1337 este iluminarea comutatorului.
247 este intensitatea iluminarii.
marksman
De remarcat existenta releelor, ceea ce la Logan lipseste cu desavarsire. Poate ca exista pe schema (daca doctorasul ar binevoi sa publice schema completa, nu doar partea cu butoanele poate ca ne-am lamuri).

Edit: @dancva: nu exista indexul legaturilor/functiilor in documentul din care ai preluat schema?
P.S. ai PM smile.gif
IRONICK
QUOTE(Illusi0n @ 15 Sep 2009, 23:25)
Poate ca exista pe schema
Poate nu. La cum arata schema aia, unde crezi ca mai are loc un releu? Se duce intr-o siguranta de 15A, adica F16 ...
DanCVA
247 la Megane este potentiometrul de modificare a intensitatii luminii bordului. Parerea mea este ca nu e foarte vizibila aceasta schimbare a intensitatii luminii in buton.
Nu am un index atasat schemei trebuie cautat in tot documentul si ma arunca dintr-o pagina in alta.
marksman
@IRONICK: stiu ca exista legatura la F16 si m-am uitat si la legaturile pernelor electrice acu' cateva minute: ale naibii butoane, sunt puse fix in serie in circuit. Am desfacut un buton de IC de Laguna II si butoanele alea lipite pe cablaj (care sunt si in butonul de dezactivare a comenzilor geamurilor electrice de pe Logan - l-am desfacut si pe ala - si mai mult ca sigur si in butonul de la incalzirea in scaune) nu suporta 10-15A nici cu slujbe.

Asta e motivul pentru care tin sa pun relee in circuitul asta, lasand alimentarea rezistentelor la F16.

Edit: @dancva: merci pentru informatii. Eram (si sunt in continuare) nedumerit, pentru ca mi se pare ca odata actionat unul din butoane, releul aferent va primi plus de la circuitul de modificare a iluminarii bordului, in ciuda diodei din circuitul butonului. Dar poate e doar oboseala.
IRONICK
QUOTE(Illusi0n @ 16 Sep 2009, 00:11)
Asta e motivul pentru care tin sa pun relee in circuitul asta, lasand alimentarea rezistentelor la F16
Ok, si cine te opreste sa nu pui relee?
DanCVA
Ma scuzati a fost o eroare din partea mea ce am afirmat pana acum despre 247.
Am cautat mai bine si 247 este panoul de instrumente. Pe pinul 17 al lui 247 se aprinde la bord martorul de incalzire in scaun.
Ma retrag ca nu mai vad nici ce scriu.
marksman
Merci dancva, acum e totul clar: un martor de la bord e pus la masa prin actionarea oricarui buton al circuitului de incalzire in scaune. De asta sunt legati pinii A2 impreuna si de asta merg la masa prin cate o dioda.
ipiq
maestre.... m-ai uitat? smile.gif
liviu27
Nu am uitat pe nimeni. Au plecat toate comenzile.Daca doreste cineva pot demonstra cu chitanta.
renutu
in principiu de luni pana azi ar fi trebuit sa ajunga nu?
george_slz
O poza cu butonul desfacut. Practic contine un switch chior, o rezistenta+dioda led pt iluminare.
liviu27
Pot spune ca unele din colete au ajuns de ieri (trimise de luni) .
renutu
Am primit coletul azi, foarte ok, sambata le voi monta, voi incerca sa fac si poze in timpul montajului si sa le postez aici.
gta2007
Chiar te rugam
Spor la treaba! 053.gif
AXSCU2
la cantitati mai mari faci reduceri? nu am pm ,0744375949
liviu27
AXSCU2 ai rezervare.
Ma bucur ca au ajuns coletele.Montaj placut si sa nu va ardeti la ...............sezut. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
orenstains
mai e valabil anuntul.Daca da atunci care e ultimul pret .
adrian mgn
salut!
o intrebare am : tu ai montat acest sistem pe masina ta?
daca da ... cum functioneaza la tine ... ca noi o cam dam din colt in colt prin topicul asta : http://www.reno.ro/Scaune-incalzite-page-1-t159410-s0.html
poate ne poti ajuta tu cu ceva informatii.
ipiq
renutu: asteptam pozele din timpul montajului!!! ...eu dau o bere... cred ca si restul colegiilor dau cate una wink.gif
liviu: eu inca astept coletul... traiasca posta romana!!!
liviu27
Pentru <adrian mgn>am pe masina din 2006 montata incalzirea. Pentru mine este super OK. Daca sunt si alte pareri asta este. Poate uni oameni sunt mai pretentiosi. Pentru mine dupa cum am spus ,sunt OK. Cred ca ar fi mai bine sa vorbim despre cum functioneaza atunci cand va veni vremea rece. Sunt piese de origine RENAULT.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.