Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacia 1310 timonerie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Emanuel Burlacu
Am o dacie 1310 L din 99, si intra ff greu intr-a 5-a, toate celelalte intra perfect.
Batul nu sta drept, in stanga nu are cursa deloc, iar in dreapta se duce aproape pana in podea.

Mi sa zis de la service sa iau un cautator, dar nu se gaseste, nu pot sa cumpar timoneria completa? (toate piesele de la bat la cutie), cat poate sa ma coste?

Se rezolva in felul asta problema?
burlacu marian
varule problema este din cutie si nu din timonerie> In mod normal ar trebui sa gasesti cautator separat, eu l-am schimbat odata cu pinionul pentru viteza a 5-a si acum merge perfect
Emanuel Burlacu
Scz ca te contrazic, ptoblema nu e din cutie, e din bat. Doar ce tine de bat trebuie inlocuit.
Dar ca sa-i dai a 5-a tre sa o fortezi mult in dreapta, si nu iti iese chiar din prima, iar cand ai reusit sa intrii intr-a 5-a merge perfect, nu-i dai nici un sprit.
yon
Da, problema este la timoniera, inlocuie bieleta care face legatura intre maneta si cuplakul de la cutie si se va rezolva. O bieleta costa aprx 15 lei deci nici nu merita sa te chiunui sa schimbi bucsile. Bafta!!!
burlacu marian
s-ar putea sa aveti dreptate, Schimba bieleta << pentru viteza a 5-a">> daca in celelalte intra bine
kindeeru56
cel mai bine bagate sub masina si roga pe cineva sa bage in a 5a si vezi unde nu te lasa, am patito lovea in caroserie acolo unde vine montata maneta cu cele trei suruburi? poate te ajuta
kog
am si eu o problema asemanatoare cu vit. a V-a. Pe loc intra perfect in toate. dar un mers nu vrea sa intre calumea. Daca nu turez motorul calumea intr-a IV-a intra greu sau intra intr-a III-a. Daca motorul e turat, sa zicem la 100kmh intra usor. Oare care ar fi problema?
Adrian_Boy
Schimbator viteze echipat (adica pe langa bat ai si acea ciuperca cu arc,bila si nu mai stiu ce garnitura) la vro 60 de lei de uzina.

Doar batul e la 12 lei.

Problema la tine poate sa fie din multe parti, dar nu zici cum de ai ajuns sa nu mai vrea a 5 a ??? brusc sau asa ai luat masina ?
kog
asa e de cand o stiu
kindeeru56
pentru cei interesati de piese pentru cutie in 5 trepte acu cateva zile am cumparat ceva piese care ar fi--
sincroanele 3-4,crabot1.2.3.4.5, arcurile care inping craboti 55.00ron
sincroanele 1-2 56roni

si va garantez ca osa intre ca una de straina in viteze
moriczt78
SALUT
S-A REZOLVAT PROBLEMA??
La oserie de dacie din fabrica,era conceput prost al doilea arc care ,este pt viteza a V-a.Aceasta arc se gaseste in capacul din spate a c.v.-ului,dr sus,trebuie desfacut,si schimbat arcul .
Arcul care potriveste se gaseste pe cablu frana de mana,la capatul care intra in tambur.

Merita incercat daca de nou nu merge.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.