Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema turometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adrianadrian
buna,sunt posesorul unui break si de ceva timp face o figura...in mers...peste 2000 turatii...cresc turatiile brusc pana pe la 3000 iar apoi revin...deci nush cum sa zic se plimba asa incat parca am si un soc,da un fel de rateu si masina....de la ce poate fi?MS anticipat
krapcarasu
contact prost la bobina de inductie
bygy007
exista 2 posibilitati
1 turometrul sa faca figuri (fara a se intimpla ceva cu masina) si atunci e din turometru , din piesele din interior
2 sa se simta si in mersul masinii acea variatie ca un soc si atunci e de la platina (distanta necorespunzatoare sau uzata) condesator , sau bobina
kindeeru56
si la injectie face la fel oscileaza intre 1000 si 6000, aicea de unde o fi? turometru de injectie este la fel cu cel de carburatie ?, din punct de vedere electronic
bygy007
nu din cite stiu (am citit pe undeva pe forum) este diferit de cel de la carburatie care ia semnal direct de la bobina , cel de injectie ia de undeva din calculatorul de injectie
adrianadrian
ce e drep cam imi facea figuri platina pana am schimbat-o...deci de la asta poate fi mai mult ca sigur....bobina,platina,condensator....ceasurile is noi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.