Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mp4+ casetofon
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Marica91
Salut! Asta e prima data cand scriu pe forumul acesta! Am 18 ani si sunt sofer pe Dacia SupeRNova an fabricatie 2004, al doilea propietar! Problema mea e urmatoarea: am un mp4 player si as vrea sa il pun pe masina sa cante! Acu din cate am citit si recitit peste tot ar trebui sa imi iau un casetofon si sa fac intr-un fel legatura! Treaba e cum sa fac si ce trebuie sa imi cumpar pentru ca sunt complet afon! Multumesc anticipat! 1zhelp00.gif
pician90
apai uite : supernova 2004?
2 ca sa pui un mp4 player in cel mai ieftin mod este sa iei un radio casetofon auto cu mufa jack de intrare ..si cu ajutorul unui cablu cu mufe jack la ambele capete faci legatura:d foarte simplu.
AdrianSavu
Salut !
Bine ai venit pe forum smile.gif
In prumul rand eu nu cred ca supernova ta a fost fabricata in 2004 tongue.gif
In al 2 -lea rand .... Tu ai casetofon pe masina sau nu ?
Daca ai, poti sa-ti cumperi un adaptor ( o caseta cu fir biggrin.gif )
Intra aici sa vezi cum arata smile.gif http://www.daciaclub.ro/probleme-adaptor-caseta-t158580.html

Pana am scris yo laugh.gif a raspuns pician90 tongue.gif
pician90
a ..am uitat ca exzista acel adaptor de caseta .
djasu82
Daca are mp4 mai cumpara o statie iar cu semnalul scos din mp4 de pe casti alimenteaza statia evident prin mufa jack si 2 mufe mama sau tata RC . Statia o alimentezi de la bateria masini difuzoarele la statie si cu asta basta daca nu vei sa mai arunci cu banu si pe casetofon.
DJMaxx
iati mai nene un cas destept si nu ai belele cat dai pe mp4 si pe statie ii luai un dvd sh sau un cas sony ,alpine, jvc ..etc ... e ai complicat cu statie si pana la urma ce faci cu mp4 in masina? te uiti la filme ? are displayu destu de mic parerea mea iti un cd cu usb pt memory stik si rezolvi problem
djasu82
daca omu are mp4 tongue.gif cei mai trebuie un simplu amplificator 2x40 sau 4x50w si cu siguranta cred ca mp4 are si radio.
Maskatu
Cu banii de pe amplificator isi cumpara mp3 direct pentru masina. Gasesti sony "iecsplod" si la 250 de roni.
djasu82
am dat o solutie daca ar avea habar de eletronica s-ar scoate su 100 de lei tongue.gif pe partea de amplificare cu 2 TDA-uri auto si s-a scos.
DJMaxx
cam multe improvizati si cu tda -urile ale.. am avut si eu unu parca tda 1562 care avea cam 80 de w parca... oricum se auzea ceva ...era nasol ca trebuiau deparazitate faut carcasa ..radiatori etc etc ... dar daca nu are habar mai rau se complica
djasu82
pai da dar te scoti la bani iar deparazitarea se face cu un filtru trece jos adica o bobina si un condensator. A daca ai banii nu te retine nimeni sa dai pe scula cat nu face.
DJMaxx
tu ai face asa ceva ? adica ti-ai lua un mp4 si ai incepe sa faci tot felu de instalatii prin masina ? sau preferi sa iti iei un tot intreg decat o multime de mataraie yo unu am avut si stiu cum e si acuma , am o statie alpine 4+1 si dif pe spate erau cu 2 bobine de 4 omi si am statcu 2 canale pe boxe ... bineinteles ca era o gramada de fire prin portbagaj... nu as mai vrea asa ceva si am scos staia am pus unu 2 canale pe sub si restu directdin cass si se aude bine zic yo si cu asta am terminat , baieti care au ost la intalnire pot sa iti comfirme varianta mea wink.gif
Maskatu
Parerea mea ca exista 2 solutii:
1)varianta ieftina : casetofon + mp4 player(pe care deja il are) + caseta cu fir ( 10-15 lei)
2)varianta mai "scumpa": mp3 player AUTO . Gasesti si cu 300 de lei.

Pana la urma tu ce buget ai? Ca ne omoram neuronii degeaba cautand solutii dar tu nu ai zis cati bani ai si ai zis ca esti afon deci poate ca ai bani de mp3 dar nu stii ce sa iei...pfffff
djasu82
DJMaxx
pai cine ti a spus ca trebuie sa stai cu sarmele insirate totul se face compact . Am vazut o scula buna amplif + sub dar prea mult costa.
Marica91
Rectific! An fabricatie 2002! (m-am uitat in talon) ! Eu am avut pe masina boxe si casetofon mp3 dar am avut surpriza ca la revenirea in tara dupa 3 luni sa imi gasesc masina fara casetofon, boxe , huse, presuri ! Deci ce vrea sa zic este ca am cabluri trase si totul este aranjat! Deci ma gandeam ca sa scap mai repede sa cumpar un casetofon (40-50 ron) si o caseta adaptor (10-15ron) si boxele aparte! Am deja un mp4 si ma gandeam sa ies si eu mai ieftin! Este buna ideea mea? Multumesc mult pentru raspunsuri!
P.S. Daca am 18 ani ...am destul de putini bani ! (as vrea sa ma limitez la 100ron+ boxele)
DJMaxx
ma refeream cu ce a zis omu cu mp4 si u sa isi ia un kit cu tda ... plus adaptor de caseta plus ce o mai fi pe acolo tat acolo ajungi adica staie + woofer , am yo statie concorde pa2x75 si sub jbl si il dau ieftinache 300 ron biggrin.gif scuze de offtopic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.