Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pe unde mama ei intra apa in portbagaj ?!?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
Salut!

Confruntat cu vesnica problema a apei de sub mocheta din portbagaj initial am schimbat chederul petru ca cel vechi arata deja cam jalnic (l-am montat la temperatura mai mica fara sa fiu nevoit sa tai diin el...)

Acum vine marea supriza...cum a plouat am gasit iar mocheta pusa pe jos in portbagaj uda. Pe unde mama ei tot intra apa ?

Am dat cu cerneala pe inteior sa vad daca se scurge prin chederul lunetei dar nici pe aici nu intra, m-a exasperat.

este posibil sa se scurga in vreun fel prin stalpul spate apa care mai intra pe gura de aerisire ?
deceneu32
Daca masina a suferit reparatii de tinichigerie,pe la imbinarile tablelor.Da-i cu mastic si chit.
Apa mai intra si pe la aeratoarele laterale dar nu-ti uda mocheta.
florin1310
mai e posibil sa mai intre apa pe langa chederul stopurilor...vezi ca acesta sa nu fie crapat...sau sa se fi distantat de tabla... smile.gif
DaLaS
Printre garnitura triplei si tabla sau printre geamul triplei si garnitura. Eu am mai avut probleme si pe la garnitura de la gatul rezervorului. Acolo iti dai seama f greu, cand baga cand nu baga, depinde cum bate ploaia.
Adrian_Boy
Etanseaza gurile de aerisire, cele din stalpi si pune furtunul pe acolo sa vezi ce si cum. Si la mine intra, dar cred ca pe la cheder ... pare original si daia dry.gif
the fast and furious

Da jos chederul pe care etanseaza capacul portbagaj si vezi daca tabla nu are gauri sau santuri . Daca nu are, umple 2 sticle cu apa si cu portbagajul deschis toarna undeva la baza parbrizului si fii cu achii atintiti pe partea interioara a stopurilor ca sigur pe acolo intra.
Eu am etansat initial doar tripla pe stop dar tot intra . Am rezolvat doar dupa ce am pus silicon si pe partea interioara a garniturii pe care se sprijina stopul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.