Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema roata stanga spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
XUR
Salut! Ieri am vrut sa dau o tura cu masina. Nici bine nu am plecat si am auzit cum scartaie roata stanga spate uneori in mers, iar cand ma uit din spatele masini la roti, cea din stanga parca vine putin putin spre interior (trebuie sa te uiti f. atent ca sa vezi). Pe langa asta, volanul trebuie sa-l tin vreo 5-10 grade mai la dreapta, pentru ca daca-l tin drept se duce in stanga rau de tot. Tata cred ca a dat cu roata de vreo bordura. Inainte nu tragea deloc, de cand am vazut problema la roata a inceput. Nu ma pricep la masini si as vrea sa stiu care sunt posibilitatile, ce sa fi patit. Adica ceva de genul daca s-a stricat x lucru la roata te costa atat, daca e y lucru e atat, daca e z lucru e atat. Stiu, trebuie sa ma duc cu ea la service, dar as vrea inainte sa stiu la ce sa ma astept, ce piese si ce bani. Pe langa asta, as vrea sa stiu daca pot sa merg cu ea asa fara sa-mi fac griji, nu ma gandesc sa merg asa luni intregi, dar cateva zile pana o sa ma duc cu ea la service pot sa merg asa? Multumesc, o zi buna!

P.S. - Masina este Dacia 1310, an 2000.

19 Sep 2009, 15:47:
Nimeni nu raspunde?
BZN
Ai puntea stramba.
Daca mai poti merge cu ea cateva zile? Depinde cat de afectata este, cred ca destul de rau daca scartaie. Eu cred ca cel mai bine este sa cauti o punte pe la dezmembrari dar atentie, bine ar fi sa o poti plati dupa montaj( sau cu garantie o zi) sa nu fie si asta stramba.
XUR
@BZN un pret?
vallyyy
Intai verifica rulmentii si tamburul sa nu ai eventuale jocuri .........daca sunt in regula probabil ai puntea stramba verifica daca toceste cauciucul........o punte SH e maxim un milion
CGDBZ
Eu nu prea cred sa fie puntea , ca sa strambi puntea trebuie sa lovesti cu ceva putere , se stramba si geanta cel putin.Ridica masina pe cric si vezi daca are roata joc , daca da rulmenti sunt de vina ,poate sa fie vreunul spart si din aceasta cauza iti sta roata stramb .
BZN
QUOTE(CGDBZ @ 19 Sep 2009, 19:17)
... si vezi daca are roata joc , daca da rulmenti sunt de vina ,poate sa fie vreunul spart si din aceasta cauza iti sta roata stramb .
*


De obicei , cand sunt sparti rulmentii trosneste, nu scartaie. Oricum daca s-a indoit puntea sau dus dracu' si ei asa ca nu e relevant jocul (asta nu inseamna ca nu pot fi doar ei de vina).
XUR
Acum trebuie sa plec pana la fratimiu, eu stau in rahova el prin pantelimon. deci merg vreo 30 km dus intors. Chiar nu am voie sa merg cu ea asa? Ieri am observat ca nu mai scartaie asa des, are toane, cand iau un viraj la dreapta incepe si scartaie, cand fac stanga nu mai scartaie smile.gif) De maine intra in service, dar pot sa-mi fac treaba cu ea azi?
CGDBZ
Eu unul nu as merge cu ea asa , risti sa se blocheze roata sau mai rau sa-ti sara .
XUR
Ieri am mers cu ea vreo 50 de km si din 50 km daca stau si adun a scartait vreo 5 km adunat. Iar in prima zi cand s-a intamplat scartaia intr-una. Am mai observat o chestie, daca merg pe un drum mai cu denivelari/gropi nu mai scartaie deloc deloc. O iau batraneste asa pana la fratimiu si inapoi. Sa speram ca nu se intampla nimic. Multumesc pentru ajutor tuturor!
CGDBZ
Trebuie sa te gandesti ca nu esti singur pe sosea , nu e vorba numai de siguranta ta . Poate sa nu se intample nimic dar se si poate intampla o tragedie ,mai bine considera ca nu ai masina .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.