Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbat brate+ stergatoare parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristianrobert
salut am si eu o itrebare azi am schimbat bratele de la stergatoare cu unele noi si stergatoarele cu unele noi de tip lamela cauciucata ce la masinile straine,le-am probat si sterg excelent nu ramane nici o picatura de apa in urma dar se pare ca merg mai incet la viteza probabil din cauza ca bratele au arcul nou si mai puternic si apasa mai bine pe parbriz si lamelele de cauciuc au aderenta mai buna cu parbrizul,dar tema mea cea mare este sa nu-mi arda motorul, ce ziceti?

19 Sep 2009, 15:33:
sad.gif
bashtalu
scoate arcul si mai intinde-l ca sa nu mai fie asa dur si vezi cum merg
BZN
Nu se arde motorul asa usor. Eu zic sa le lasi asa, oricum se va mai lasa arcul.
cristianrobert
ok multumesc
TonY72
QUOTE(cristianrobert @ 19 Sep 2009, 14:09)
salut am si eu o itrebare azi am schimbat bratele de la stergatoare cu unele noi si stergatoarele cu unele noi de tip lamela cauciucata ce la masinile straine,le-am probat si sterg excelent nu ramane nici o picatura de apa in urma dar se pare ca merg mai incet la viteza probabil din cauza ca bratele au arcul nou si mai puternic si apasa mai bine pe parbriz si lamelele de cauciuc au aderenta mai buna cu parbrizul,dar tema mea cea mare este sa nu-mi arda motorul, ce ziceti?

<span class='edit'>19 Sep 2009, 15:33:</span>
sad.gif
*


La bratele noi care le-am cumparat tija care tine lamela nu mai este din metal inbunatatit cum erau la cele vechi....asa ca le-am apasat usor si s-au indoit si au ramas in pozitia dorita de mine , mai aproape de parbriz , arcul l-am lasat asa cum era ....si eu am pus tot lamele din alea siliconice si am patit acelasi lucru ca si tine....am verificat cum merg stropind parbrizul cu un pulverizator de uz casnic penttru solutia de spalat geamuri...si intr-adevar sterg foarte bine.. biggrin.gif
bashtalu
am luat motoras nou pentru sistemul de brate de la stergatoare, nu mai merg cum trebuie, adica fac cursa invers, se duc in jos spre capota nu spre parbriz, e motorasul de vina? el se pozitioneaza spre stanga sau spre dreapta, conteaza asta? am luat motoras de stanga si trebuia de dreapta?
pavel_daniel
Salut
Motorasele sunt toate la fel.Chestia este ca nu ai bagat de seama in ce pozitie ai scos tija de pe motoras si ai pus-o defazata cu 180 de grade.toata chestia e din reglaj.Succes
bashtalu
ai dreptate, merge motorasul cumparat
este bine acum
multumesc
Minel
Se pare ca am bulit-o in fericire ... dry.gif cu stergatoarele de la masina tatalui meu el avand stergatoare model vechi ( fara asigurare cu piulita a bratului stergator ) .

Problema este ca mi s-a rupt partea in care vine fixat bratul stergatorului (nu ma intrebati cum ..... wacko.gif ) [attachmentid=1627564118] si ma gandeam daca tot mi-s obligat sa umblu pe acolo , sa pun model nou .

Intrebarea este , se potriveste modelul nou ? unsure.gif
nelu_1985
din cate m-am uitat eu la un ansamblu complet de brate is interschimbabile piesele alea, deci se pot demonta doar cuiele alea cu filet in cap (modelul nou), sau daca vrei poti schimba ansamblul de parghii cu totul...
vladut88
eu am inlocuit cuiul si bucsa ,ca am avut tipu pe caneluri cum zice Minel ca sa rupt ,merge tot sistemu sau numa bucsa cu cuiul tipu nou diferenta intre ele este doar capatul pe care se pune stergatorul
Minel
Se pare ca difera cele 2 tipuri intre ele , pe langa constructia lor ,mai difera prin lungime , tipul vechi fiind cu vreo 30 % mai lung decat cel nou !

Spun asta pt ca le-am avut pe amandoua in mana !

Bun , acum dupa schimbare, se pare ca , cursa celui din stanga ii prea mare si anume a trebuit sa il reglez aproape lipit de marginea de jos a chederului ca sa nu imi iasa in parte de sus peste chederer wacko.gif , cel din drepta fiind okey ...

Sa difere piesele intre ele , ( stanga de dreapta ) ..... huh.gif ( piesele de schimb fiind luate de pe o singura masina donatoare )
STORMTROOPER
Din cite am auzit eu difera modelul de lagar/cuzinet pentru stergator de parbriz de la bord-ul tip scoica la bordul tip CN.Alea de CN sunt ceva mai mici.
tynn
Salutare!

Se potrivesc oare la 1310 alte brate de stergatoare decat cele originale? Va intreb asta fiindca nu sunt deloc multumit de faptul ca au in capat prostia aia de clema din plastic lipita de brat si nu se potriveste bine la stergatoarele care se gasesc pe piata ( e mai ingusta si joaca stergatorul).
Si in al doilea rand ca sunt facute dintr-un otel- branza. Mi-am luat de curand niste lamele tip nou (aero), insa bratele care le am nu reusesc sa apese lamela complet pe parbriz si sterg doar extremitatile ei, deci va dati seama... Am incercat eu sa mai indoi bratul in diferite pozitii, insa nu are suficienta forta de apasare. Acum banuiesc ca vinovate sunt si arcurile obosite, dar totusi nu e normal.
Le-as schimba cu unele noi, insa nu-mi place deloc sistemul de prindere al lamele de brat.
nikuniku
tynn eu am de SN si chiar merg bine bratele apasa excelent pe lama de la stergator
tynn
Si a fost nevoie de vreo adaptare sa le montezi? Mai exact axul canelat pe care intra bratul e la fel la Supernova si 1310?
nikuniku
tynn au acelasi con de prindere si alea de SN si alea de Dacie,doar ca daca vrei sa pui sa fii atent sa nu fie gaura de con marita
tynn
Ok,merci ! O sa incerc in prima faza sa schimb arcurile la astea care le am si daca nu da niciun rezultat, voi cauta unele de Supernova.
alinworm
am si eu o problema. Am cumparat 2 brate de stergatoare IPAS cromate si nu am fost atent si am vazut ca au alt mod de prindere nu cel clasic cu piulita. Se pot monta cumva? blush.gif
alinworm
pana la urma am pus 2 brate de Nova care isi fac treaba ca la carte. Recomand
tynn
Si eu de asemeni. Tot de Nova am pus si e alta treaba, sunt mult mai "sanatoase" si au si prinderea lamelelor ca majoritatea masinilor moderne, astfel ca poti adapta orice fel de stergator la ele.
ghitza
In afara de bratele de NOVA care se mai potrivesc pe dacie ?ex:Supernova,Solenza merge oare
iulica89
Salut!
Eu am pus de Renault 18,si cand le'am schimbat am observat un joc sus-jos la conul de prindere.Este posibil ca pe acolo sa se infiltreze apa?
Daca da se poate repara sau trebuie inlocuit tot ansamblul? (slabe sanse sa mai gasesc ceva bun...)

ghitza
Incearca sa etansezi cu silicon transparent ,pui un cordon de silicon acolo frumos si nici nu se observa,si da este posibil sa se infiltreze apa
tynn
QUOTE(ghitza @ 5 May 2012, 20:21)
In afara de bratele de NOVA care se mai potrivesc pe dacie ?ex:Supernova,Solenza merge oare
*


Cele de Supernova merg sigur, ca sunt la fel ca cele de Nova, doar ca ruginesc mai repede smile.gif . Cele de Solenza arata diferit si nu le-am probat, dar banuiesc ca merg si alea.
vasi8
salut,o întrebare :exista vreo diferență intre lagarele de ștergatoare stanga-dreapta modelu vechi in caneluri?am ințeles ca unu e mai lung decat altul,sau sunt identice?
vasi8
știe cineva de unde pot face rost de un lagar stergator pe caneluri ca am cautat la toate magazinele posibile si la dezmembrari si nu am gasit.Daca are cineva de vanzare pls help
vasi8
ăsta imi trebuie
giuscam
am o problema cu stergatoru de la sofer, cind nu e cuplat sta mai sus fata de chederu de jos iar cind functioneaza nu se duce pina la chederu lateral [ramine o distanta de 7-8 cm. de la virfu stergarorului pina la cheder]. Cel din dreapta merge bine. Se poate sa aiba o cursa mai scurta cel din stinga?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.