Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: etansare baie de ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
As dori si eu o informatie legata de etansarea baii de ulei. Masina e o dacie injectie 2000. Cred ca e modelul ala fara garnituri. Sincer n-am vazut cum arata una demontata pana acum, am schimbat doar garnituri la daciile mai vechi. Cum decurge demontarea, se foloseste forta bruta, se dezlipeste usor? Si ce anume folosesc dupa ce o demontez sa o lipesc la loc, exista vreun silicon sau mastic special? Va multumesc anticipat
Mr_Devil83
silicon negru. Gasesti la tub de 80ml si e destul de ieftin.
tzepesch
Recomand, daca gasesti, Bison Rosu!!! Este mult superior celor 2+2 sau altele mai ieftine ce la gasesti prin benzinarii. Dintre toate silicoanele de etansare, asta a fost de departe cel mai eficient. N-a mai curs deloc. Cu restul, dupa cateva luni iar supura.

Costa 10-13Lei, fata de 9lei alea comune
brigada_diverse
pai la tine se pun garnituri la baie....la el nu

9 lei ala de la 2+2? e 12 lei la noi smile.gif)

pt d®aciile care nu au garnituri la baia de ulei, recomand...luati un silicon bun...nu va zgarciti ca o sa refaceti treaba de o gramada de ori....
nelu_1985
io de 2 ori am dat baia jos si si acuma curge - am dat cu dela rosu de la rampa de gunoaie de dacie*, nu are inele de cauciuc, se pune numai cu silicon; in schimb cred ca detin una din putinele dacii carora nu le curge ulei pe la simeringul din capacul de distributie. la urmatorul schimb de ulei iau dinnou baia jos ca mi-am luat Victor Reinz cool.gif






* - denumirea stiintifica pentru magazin de piese auto DACIA
ydaniel
recomand un silicon de calitate:cam 40/lei tubu.
deceneu32
Recomand LOCTITE.50 LEI tubul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.