Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema martor "uzura frana"
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
huiduu
Salut...
Detin o Dacie Break din anul 2000 si de cand i-au fost inlocuite placutele de frana, martorul "uzura frana" imi sta aprins.

Care ar putea fi problema?

@Am atasat si o poza cu martorul "vinovat"
neajiji
Ai pus placute care probabil nu au fir pentru martorul de frana?
huiduu
Placutele nu le-am pus eu.
Ar putea fi asta problema. Maine o sa verific. Multumesc pentru raspuns!
brigada_diverse
nu are sonda icp?(nu stiu daca ai senzor la placute)...cand a pus placutele trebuie facuta pedala un pic...sa nu fi apasat pana la fund si sa se fi aprind martorul ala de la sonda de pe pompa...
neajiji
Au fost facute si dacii cu senzor de uzura al placutelor de frana, el a schimbat placutele nu avea de ce sa intre pompa de frana in avarie si sa i se aprinda becul in bord.
huiduu
Am mai gasit cateva raspunsuri.
Probabil ca ar trebui sa resetez acel martor.


"Se desurubeaza senzorul care este pe pompa de frana pe partea dinspre aripa (este greu accesibil dar se poate) folosind o cheie de 22 (parca). Nu o sa curga nimic ...
Dupa ce se scoate senzorul se apasa cu degetul pe elementul de presiune (un "stut" subtirel) de cateva ori si apoi se monteaza la loc ..

END PROCEDURE. " icon_mrgreen.gif



L.E. Deci nu are rost sa ma complic?!

L.L.E. Am scos si acel papucel de la pompa de frana si martorul tot ramane aprins.

23 Sep 2009, 12:20:
S-a rezolvat. Am resetat martorul prin procedeul descris mai sus!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.