Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martor uzura frana la dacia 1998 se poate?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Intrebare eu am placute cu fir pentru cele cu martor de uzura frana. Este posibil sa imi montez cumva acel sistem care avertizeaza la uzura? Dacia este model 1998.
POWERbyDAciaVsWERo
la RENAULT 19 .. am vazut ca are placute frana cu fir care ... sigur vine la un martor ceva. ! akum .. succes la gasit .. firul leaga-l de sonda de nivel de la pompa de frana ! .......... Daca gresesc... pedepsiti-ma smile.gif))))
Ionutz_TM
acele fire aprind becul de alte avarii ... semnul de exclamare.

Practic cand se uzeaza peste masura placutele de frana, se ajunge la un strat metalic, care atunci cand va intra in contact cu discul va face masa pentru un bec, becul de exclamare, care se va aprinde.
paul_p
QUOTE(Ionutz_TM @ 23 Sep 2009, 00:23)
Practic cand se uzeaza peste masura placutele de frana, se ajunge la un strat metalic, care atunci cand va intra in contact cu discul va face masa pentru un bec, becul de exclamare, care se va aprinde.
*


Invers. Nu intra in contact ci se intrerupe un circuit atunci cand se uzeaza placutele.
Alexio
Si concret se poate sa imi fac singur cu un Led, 1 fir la + la unul la firul de la placute si cand se uzeaza si ajunge la stratul ala sa se aprinda Led-ul? Sau nu e asa ideea?
deceneu32
Se gasesc placute de frana de Dacie,cu fir pentru senzorul de uzura?
CGDBZ
Se gasesc , a mea are din fabrica senzor numai ca vechiul proprietar la anulat , cand iam schimbat placutele avea si dinacelea pentru senzor , erau putin mai scumpe .
deceneu32
Si de ce n-ai luat de-alea cu senzor?Cat era diferenta?
CGDBZ
Nu mai stiu dar nu era prea mare , nu am luat ca nu mai sunt firele trase (nu stiu pe unde le-o fi ascuns , nu le-am cautat) si nu vroiam sa tin mult masina.
Mr_Devil83
se poate pune fara probleme, si din fabrica au iesit masini cu aceasta facilitate. Nici nu ai nevoie de un electronist foarte iscusit pentru a iti repara masina.
Sorin_18
QUOTE(Alexio @ 22 Sep 2009, 22:13)
Intrebare eu am placute cu fir pentru cele cu martor de uzura frana. Este posibil sa imi montez cumva acel sistem care avertizeaza la uzura? Dacia este model 1998.
*


eu inca mai am mufele,spune-mi te rog ce placute ai luat cu fir???
Merced
Ferodo FSL-114 parca aveau. Poate isi aminteste argon, ca si el pusese si fosta lui masina ar fi trebuit sa aiba fire trase pentru asa ceva. Aproximativ 35 de lei la piese auto de import. Te duci cu codu', nu le zici de ce masina sunt ca daca aud aia de Dacie, majoritatea o sa-ti raspunda invariabil "nu aducem piese pentru Dacie".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.