Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Basescu vrea sa legalizeze prostitutia si drogurile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2
Zippy
Sursa: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...-a-drogurilor-/



Comisia prezidențială pentru Analiza
Riscurilor Sociale și Demografice propune legalizarea prostituției ca posibilă soluție pentru prevenirea riscurilor legate de practicarea "sexului comercial", dar și dezincriminarea consumului de droguri ușoare.

Comisia și-a prezentat astăzi raportul referitor la analiza riscurilor sociale și demografice, în prezența președintelui Traian Băsescu. Printre problemele abordate în documentul care are aproape 400 de pagini figurează și problema comerțului cu sex și a consumului de droguri.

"Una dintre posibilele soluții pentru a putea controla, preveni și reduce toate riscurile legate de practicarea sexului comercial, este legalizarea sexului comercial și nu a intermediarilor de servicii sexuale" se arată în documentul comisiei prezidențiale. Autorii acestui raport sugerează că este nevoie de o dezbatere pe această temă, întrucât impunerea unei astfel de măsuri în absența unei analize bazate pe experiența altor state și pe particularitățile României ar putea genera și efecte "nedorite".

Specialiștii comisiei prezidențiale spun că, din punctul de vedere al politicilor publice, prostituția este un fenomen social controversat, iar tendința generală a fost fie aceea de a interzice și pedepsi, fie de legalizare. În raport se arată că, până în prezent, interzicerea prostituției prin lege
nu a avut efectul dorit câtă vreme raziile poliției sunt ineficiente, prostituatele se întorc în stradă, iar amenzile nu sunt niciodată plătite. "Deși raziile poliției conduc la amenzi acordate prostituatelor stradale (amenzi inutile din moment ce nu sunt plătite niciodată și nici nu conduc la limitarea fenomenului) saloanele de masaj erotic ascund adesea practicarea prostituției și sunt tolerate", se mai arată în documentul citat.

Legalizarea sexului comercial (nu și a proxeneților) ar fi o posibilitate de control a bolilor cu transmitere sexuală, argumentează experții comisiei prezidențiale. Ei mai propun și înființarea de servicii și centre de specialitate prin intermediul cărora femeile care practică această "meserie" să poată beneficia pe lângă serviciile de asistență (medicală, socială, psihologică) și de prezervative oferite gratis.

Există țări europene (Olanda, Germania, Belgia, Austria, Danemarca) care au legalizat prostituția dând posibilitatea practicării ei în anumite stabilimente, în mod controlat din punct de vedere sanitar și fiscal, iar alte țări (Italia, Irlanda, Franța, Luxemburg) printre care și România, în care se interzice și pedepsește practicarea prostituției.

Pe urmele Elenei Băsescu

Experții Palatului Cotroceni mai propun dezincriminarea consumului de droguri ușoare și nu a traficului pentru a aduce la "suprafață" consumatorii. Recent s-au deschis în multe orașe ale țării (Brașov, Bacău, Galați, Hunedoara, Brăila, Iași, București) magazine care vând produse etnobotanice ce au același efect ca drogurile ilegale ușoare și efectele lor sociale nu par a fi vizibile, mai susține sursa citată. "Consumul de droguri trebuie descurajat, dar cu diferențele de rigoare între drogurile ușoare și drogurile tari, în special cele injectabile precum heroina care au efecte negative devastatoare. Incriminarea consumului produce efecte secundare grave precum refolosirea seringilor care conduce la transmiterea unor boli grave", se arată în document.

Comisia prezidențială consideră că este imperativă și menținerea programelor și a serviciilor de intervenție stradală derulate de organizațiile neguvernamentale, acestea fiind finanțate de la bugetele locale. Astfel de programe pot determina reducerea riscurilor, oferindu-le seringi de unică folosință persoanelor consumatoare de droguri injectabile.

Specialiștii mai propun introducerea în cartierele cu mulți dependenți de droguri injectabile a unor automate cu fise și cu seturi sterile de injectare, la fel ca în unele țări europene pentru a preveni refolosirea seringilor.

Conform statisticilor furnizate de Observatorul European pentru Droguri și Toxicomanie (2007) România se află sub media europeană privind consumul de droguri dar numărul consumatorilor este în creștere. Studiile invocate de autorii raportului arată că în anul 2007 numărul consumatorilor de droguri ilegale înregistra o creștere cu 70% față de anul 1999.

Raportul comisiei este asumat integral de președintele Traian Băsescu.Problema legalizării drogurilor ușoare a făcut vâlvă în campania
electorală pentru euroalegeri, atunci când fiica cea mică a președintelui, candidatul Elena Băsescu, a declarat că ar vota pentru legalizarea drogurilor ușoare.

Nici ideea legalizării prostituției nu este nouă. La școala de vară a tinerilor democrați, în august 2007, secretarul general al partidului Vasile Blaga pleda pentru dezincriminarea comerțului cu sex. "Dacă nu se va legaliza prostituția, lucrurile vor merge din ce în ce mai rău pentru femeile care practica această meserie", declara Blaga. Fost ministru al Administrației și Internelor, liderul PD afirma că fenomenul a scăpat de sub controlul statului, iar amendarea celor care prestează servicii sexuale contra cost nu diminuează cu nimic amploarea acestui tip de infracțiune. "Amenzile rămân neplătite, iar femeile se întorc în stradă", argumenta Blaga.
$$ilvviu
Basescu asta parca o face inadins.
Ori e prost de-a binelea ori e disperat si nu mai poate gandi.
Saptamana trecuta zicea ca la ce avem nevoie de drumuri? Turismul se face cu avionul in proportie de 70%.
Dupa ce ca e in cadere libera isi mai face si vant.

Norocul poporului roman, are sanse mai mari pe zi ce trece sa scape de el si poate chiar de ciuma portocalie.
Serje
Chiar crezi?
Romanilor le place sa fie reprezentati de ciobani si prostalai.
klaus
Prost? Ma indoiesc.
Se cheama "misdirection" treaba. Pe romana "distragerea atentiei". Se da un alt subiect de discutie decat cele care ar trebui sa fie.
$$ilvviu
Dar cum sa vii in fata poporului roman care de bine de rau e preponderent religios si sa le propui legalizarea drogurilor si a prostitutiei?
Oare mizeaza pe prostimea care oricum nu asculta stirile si voteaza cum le zice primarul?
paul_p
QUOTE($$ilvviu @ 22 Sep 2009, 22:53)
Dar cum sa vii in fata poporului roman care de bine de rau e preponderent religios si sa le propui legalizarea drogurilor si a prostitutiei?

Asa se vede de pe luna (din avatarul tau se poate vedea ca nu ai nicio coloratura politica ph34r.gif ) ?
Nu stiu la cine te referi tu ca fiind preponderent religiosi, probabil la persoanele de varsta a 3-a, restul populatiei nu cred ca se incadreaza in sintagma "preponderent religiosi". Una e sa crezi in ceva, alta e sa fi fanatic. Suna atat de arhaic si atat de doctrinar aceasta sintagma, incat imi repugna total.

Daca ar fi sa fie sinceri, cred ca toti barbatii ar fi de acord cu legalizarea prostitutiei, oricat ar nega asta. Cine zice altfel ori nu mai poate ori e impotent radmasa.gif !

PS . E ceva in neregula cu forumul. Am postat la ora 00:17, la o ora dupa @klaus, si totusi postul meu a aparut inaintea postului sau!!! Si ora postului meu e aiurea, cica 23:15!
klaus
Distragerea atentiei se face cu un subiect care naste controverse aprinse...
Eu m-as uita la celelalte stiri, poate sunt unele care nu trebuie sa iasa in evidenta.

23 Sep 2009, 00:19:
QUOTE(paul_p @ 23 Sep 2009, 00:15)
Daca ar fi sa fie sinceri, cred ca toti barbatii ar fi de acord cu legalizarea prostitutiei, oricat ar nega asta. Cine zice altfel ori nu mai poate ori e impotent  radmasa.gif !
*


Sau poate nu are nevoie sa plateasca pentru asa ceva, e suficient de convingator fata de dame. Derivat: cine vrea legalizarea prostitutiei nu poate decat cu bani sa duca o dama in pat...

Vedeti? Deja se discuta aprins. Subiectul e fierbinte.
Oare care-s subiectele ce trebuie sa stea in umbra?
$$ilvviu
O avea legatura cu faptul ca maine se voteaza in comisia Udrea biggrin.gif?

Maine... adica azi, abia acum m-am uitat la ceas.
paul_p
QUOTE(klaus @ 22 Sep 2009, 23:15)
cine vrea legalizarea prostitutiei nu poate decat cu bani sa duca o dama in pat...

Hai, las-o radmasa.gif . Exista si o alta explicatie laugh.gif
Poate omul nu mai are timp sa inchege o idila, poate nu mai are unde, poate nu vrea sa riste inutil.
klaus
Dama in pat nu se duce doar pe baza de idila. Sunt si alte metode (evident, nu la viol ma refer) si tertipuri
Zippy
Nu-mi place Basescu, dar ideea pare buna la prima vedere, cred ca turismul ar avea o ascensiune foarte puternica. Romania ar deveni al doilea loc din Europa unde poti sa te droghezi si sa mergi la curve legal. biggrin.gif
paul_p
QUOTE(klaus @ 23 Sep 2009, 00:28)
Dama in pat nu se duce doar pe baza de idila.
*


Apai daca nu-i cu idila, tot ca preacurvie e vazuta de catre un popor preponderent religios smile.gif.
Victoras2001
Religiosii si neprihanitii lu' taticu'. Mai e un topic in care nu si-ar calca nimeni demnitatea pentru bani... radmasa.gif
Ce e rau in a legaliza prostitutia si a lasa liber fumatul ierbii?
Sau ii e frica vreunuia sa nu se duca nevasta-sa la "fortele de munca" si sa vina de acolo c-o oferta concreta? radmasa.gif
paul_p
Aici ai calcat pe un teren minat wink.gif . Ca in bancul ala. Sexul oral e minunat, numai ca depinde de care parte a sulii esti ph34r.gif .
aphophis
cu legalizarea prostitutiei sunt de acord. Nu pentru ca vezi doamne as avea nevoie de asa ceva ci pentru ca e simplu: prostitutia a existat de cand a existat omenirea, fiind (daca nu ma insel) cea mai veche meserie din lume. Ea nu va disparea niciodata. Putem sa o scoatem in afara legii , incurajand astfel raspandirea bolilor, crearea de grupari interlope & shit, sau putem sa o legalizam, urmand ca activitatea sa fie supravegheata de politie, garda financiara si ministerul sanatatii.

Cu drogurile nu sunt de acord.


Oricum, mi-a placut interventia colegului silviu radmasa.gif pocnesc posturile lui de obiectivitate
Dan73
QUOTE(Zippy @ 22 Sep 2009, 23:14)
....înființarea de servicii și centre de specialitate prin intermediul cărora femeile care practică această "meserie" să poată beneficia pe lângă serviciile de asistență (medicală, socială, psihologică) și de prezervative oferite gratis.
radmasa.gif Daca tot au ajuns la amanunte din astea puteau specifica si aroma, ca poate o fi importanta..

Incriminarea consumului produce efecte secundare grave precum refolosirea seringilor care conduce la transmiterea unor boli grave", se arată în document.
Asa tampenie mai rar. Pai pretul seringii pe langa cel al drogului e nesemnificativ. Si daca consumul nu mai e incriminat ce o sa se intample? O sa iasa aia in masa la farmacii si o sa cumpere seringi de unica folosinta? Acum cine ii impiedica sa o faca? Eu stiu ca se pot cumpara fara probleme, dar poate ma insel.

Specialiștii mai propun introducerea în cartierele cu mulți dependenți de droguri injectabile a unor automate cu fise și cu seturi sterile de injectare, la fel ca în unele țări europene pentru a preveni refolosirea seringilor.
La chestia asta se potriveste foarte bine vorba aia cu tara care arde si babele..Oricum toata tarasenia cam asa pare.

Fost ministru al Administrației și Internelor, liderul PD afirma că fenomenul a scăpat de sub controlul statului, iar amendarea celor care prestează servicii sexuale contra cost nu diminuează cu nimic amploarea acestui tip de infracțiune. "Amenzile rămân neplătite, iar femeile se întorc în stradă", argumenta Blaga.

[/i]
*


Eu cred ca prin tarile alea unde e permisa treaburile astea politia are si vointa si potenta de a tine in frau si a controla fenomenul. Ma gandesc ca in Olanda stiu perfect aia cate fire de canabis intra in tara si pe unde. Pai la noi nu exista deloc vointa si nici potenta. Sectoristul de pe la mine de aici le stie bine pe fetitele din zona. Le stie de cand erau mici si cerseau pe la gogoserie. Cand au facut si ele un pic de tata si de cur, pe la 11-12 ani, au fost trecute la produs. Politaiul stie bine cine le are in stapanire...e si destul de evident dupa a mai tare masina din zona, dar nu a facut niciodata nimic. Omul prospera linistit si netulburat. Asa cum va prospera si dupa legalizare ca doar nu o fi bou sa plateasca impozit si tratamente boarfelor...mai ales ca sectoristul si alti politai vor fi tot aia si tot acolo.
Acum..sa nu se inteleaga ca sunt eu vreun puritan. Cred ca un tractir gen Crucea de piatra ar fi o pata de culoare in orasul asta. Dar lumea aia de atunci parca era alta si nu cred eu ca mai poate exista asa ceva.
In rest, parerea mea e ca domnul klaus are mare dreptate..nu ca e moderator zic asta.
paul_p
Teoria conspiratiei (sau constipatiei wacko.gif ). Nimic nu este ce pare a fi. Hai sa fim seriosi, ii supraestimam pe combatanti.

Listen son, said the man with the gun
There's room for you inside
ArtVandelay
Ee o idee foarte buna legalizarea, oricum se practica, macar daca se legalzieaza se face intr-un cadru organizat, unde ar exista controale, curat, o sa plateasca taxe si impozite, tarifele ar creste deci nu s-ar mai duce orice lake de 16 ani cu banii de alocatie.

si mai ales iti da chitanta, sa nu te mai streseze nevasta cu "unde a fost pana la ora asta nesimtitule?" biggrin.gif
aphophis
radmasa.gif oare ar putea fi trecuta la cheltuieli pe firma? radmasa.gif
Funny
Nu ti-e bine,pe vremuri de criza sa bagi firma la cheltuiala,atunci pe secretara de ce o mai tii? wink.gif
Dan73
QUOTE(ArtVandelay @ 23 Sep 2009, 03:04)
Ee o idee foarte buna legalizarea, oricum se practica, macar daca se legalzieaza se face intr-un cadru organizat, unde ar exista controale, curat, o sa plateasca taxe si impozite, tarifele ar creste deci nu s-ar mai duce orice lake de 16 ani cu banii de alocatie.

si mai ales iti da chitanta, sa nu te mai streseze nevasta cu "unde a fost pana la ora asta nesimtitule?" biggrin.gif
*


Poate sa se legalizeze dar nu cred eu in ruptul capului ca asta din zona de care vorbeam mai sus o sa intre in legalitate. In doare in basca pe el de impozite, de politie si de justitie. Astia ca el nu au nici o legatura cu legea si nici n-o sa aiba. Iar dever tot vor avea...ieftin si proaspat biggrin.gif ...am zis, le baga in productie de la 12 ani.
rtBK
QUOTE($$ilvviu @ 23 Sep 2009, 00:20)
O avea legatura cu faptul ca maine se voteaza in comisia Udrea biggrin.gif?

Maine... adica azi, abia acum m-am uitat la ceas.
*




Oricum ar fi, se incadreaza perfect cu peisajul din partidul PNL... nu inteleg cum de mai au sustinatori dupa fazele care au iesit la iveala. mad.gif blink.gif

Desi moral nu sunt de acord cu, drogurile de exemplu... pentru ca romanu nu e educat si se va ajunge la "consum de narcotice si condus... facut poc ". Cat despre prostituate, nu inteleg care-i problema daca se legalizeaza... Cu ce va afecteaza pe voi pana la urma? Pana acum nu era legalizat si asta va retinea? acum daca ar fi legalizata prostitutia nu rezistati tentatiei? Daca totusi rezistati... care e problema? Fiecare alege cu cine se....
vijelie
Ce inseamna "droguri"?
Ca de la marijuana fumata ocazional la heroina pura bagata direct in vena e cale lunga.
rtBK
pai nu stiu exact despre ce droguri se vorbeste, ca am vazut si aseara tamtam la tv. O data s-a spus droguri usoare, in rest numai "PANICA!!! VOR SA LEGALIZEZE DROGURILE!!! " huh.gif
vijelie
Cooorect! Important e sa vorbim.

QED
rtBK
important e sa vorbim?

cred ca n-ai dat in trafic de persoane care sa fumeze "maria - ioana " mad.gif, sa vezi cum iti schimbi parerea.
vijelie
Candva Vadim ne anunta ca vin ungurii peste noi sa ne ia Ardealul.
Efectul era similar, nici nu simteam cand crestea TVA-ul sau o lua cursul de schimb razna.
adi_ar
Ba eu cred ca am dat, dupa ce "specii" intalnesc in ultima vreme! Dupa aspect sunt oameni dar au un comportament ciudat!
"Sunt prosti, dar multi ... !" suna cunoscut? Este actual, oricum!

In alta ordine de idei, ia amintiti-va de "speach"-ul EBA! Parca si ea incepuse cu sustinerea drogurilor usoare.
Mai copii, voturile se castiga greu!

Jalnic!
rtBK
Daca as sti ca poporul roman ar fi unul educat si ar consuma droguri usoare acasa fara sa iasa in trafic... as fi zis "ok, nici o problema". Dar din moment ce ne poate afecta viata intr-un mod foarte negativ desi noi nu avem nici o vina....
vijelie
Pai cat timp vom detine primul loc in Europa la mortalitate infantila, e clar ca avem si lipsuri.
Victoras2001
QUOTE(rtBK @ 23 Sep 2009, 08:33)
important e sa vorbim?

cred ca n-ai dat in trafic de persoane care sa fumeze "maria - ioana "  mad.gif, sa vezi cum iti schimbi parerea.
*




QUOTE(rtBK @ 23 Sep 2009, 08:44)
Daca as sti ca poporul roman ar fi unul educat si ar consuma droguri usoare acasa fara sa iasa in trafic... as fi zis "ok, nici o problema". Dar din moment ce ne poate afecta viata intr-un mod foarte negativ desi noi nu avem nici o vina....
*


Tu stii despre ce vorbesti? Sau vorbesti "sa fie", ca nu-i interzis?
Pai sa interzicem berea, vinul, bomboanele cu lichior, o gama larga de medicamente... Ca romanul nu e educat si iese cu masina dupa ce bea sau ia medicamente.
Solon
Care merge la curve? Sa aduca si o punga cu praf de tras pe nas! radmasa.gif
Vreau sa stiu ce scrie pe bon dupa prestatia fetelor!
Nu chestii generale, gen servicii masaj!
Nu tata! EXACT ce s-a prestat!
Si sa fie si deductibile pe firma! Sa vedem atunci cand se aduc facturile la decont care pe unde a fost! radmasa.gif
Oare se va termina vreodata circul in tara asta?
Pana si olandezii, unanim recunoscuti ca fiind mai deschisi la lucrurile astea au inceput sa le puna si ei frana!
Faza cu drogurile nu o sustin!
Faza cu prostitutia o sustin! Local civilizat, curat, analiza la zi tot ce trebuie! Reguli foarte stricte! Sa vedeti cum va scadea numarul persoanelor cu BTS!
$$ilvviu
Nici nu pretind ca sunt obiectiv.
Mi se pare insa aiurea sa vina in campanie cu o astfel de propunere.
nairam
Ia sa vedem ce probleme sunt:
- Transa de la FMI de 1,6 miliarde iepuroi, bani care se vor duce in salarii si pensii...
- Functionarii publici cam se gandesc sa intre in greva... A sunat cineva la starea civila sa se programeze pentru o casatorie si au spus ca nu stiu exact daca se poate pentru se pare ca o sa intre in greva
- protestul magistratilor... De 4 saptamani NU SE JUDECA decat procesele urgente... Si astfel avocatii cam someaza... Ca sa nu mai vorbesc de procesele comerciale, civile cu daune si penalitati care curg si asa mai departe
- din cauza de portest al magistratilor la Registrul comertului sunt 17.200 de dosare care stagneaza ceea ce inseamna cam urmatoarele: NU se infiinteaza nici o firma, NU se poate deschide nici un punct de lucru nici o cesiune nici o suspendare de activitate, lichidare dizolvare de societati NIMIC... Ceea ce cred ca are un efect major asupra economiei nationale mai ales pe timp de criza.
- Azi se voteaza in comisia Udrea,
- societatile comerciale sunt somate de catre administratiile financiare si li se blocheaza conturile pentru ca nu au platit sume minore. Unui client de al meu i-au fost blocate conturile societatii pentru ca nu a platit mirabolanta suma de 12 lei....
Concluzia ar fi ca Ne ducem de rapa incet si sigur.... Romania este inchisa pentru greva.. Sa vedem cine stinge lumina daca toti sunt in greva.. Dar trebuie facut ceva, aruncat niste praf in ochii romanilor si bine ar fi sa fie ceva TARE si SOCANT pentru a distrage atentia de la problemele reale deci:
Legalizam prostitutia si drogurile usoare... argue.gif in timp ce tarii ii canta prohodu popa.gif
Este o tactica destul de des folosita si anume aceea de perdea de fum ...
Personal am fost la Amsterdam (cu sotia tongue.gif ) Si nu mi-a trebuit nici bagaboanta nici sa "fumez" (imi ajunge nevasta tutunul si alcoolul). Sunt de acord cu legalizarea atat a prostitutiei cat si a drogurilor usoare. Daca vrei sa mergi la cruve o poti face si acum si daca vrei sa "fumezi" de asemenea... Si asta pentru ca "statul" roman este un stat slab care nu poate asigura respectarea legilor in vigoare.
Dar ma vad nevoit sa ma repet.... NU ASTEA SUNT PROBLEMELE URGENTE SI STRINGENTE ALE ROMANIEI !?
Parerea mea.
adi_ar
A luat-o la vale de cand cu promisiunile electorale de anul trecut!
Mai frate, ce trai pe noi! Magistratii stau de o luna, acusica stau si medicii (ca, sanchi, n-au medicamente), stau si functionarii (deocamdata pe ganduri daca fac sau nu greva). De dascali nu spun nimic da o s-o puna si ei de greva. Daca e pe salarii bune, de ce nu!?
Acum, toate ca toate dar se pare ca platile salariilor (si pensiilor) se fac pe datorie, inclusiv cele pentru "stat".
Cui ii pasa?! Sa plateasca cei care vin, ca tot ameninta ca emigreaza cu totii, ca aici nu au viitor si baliverne din astea! asteapta nervos.gif

E bine! Si daca tot stam, o sa "tragem"! Sau "Ne-o"? sleep.gif
Solon
QUOTE(adi_ar @ 23 Sep 2009, 10:06)
, acusica stau si medicii (ca, sanchi, n-au medicamente),
*


Vezi ca aici nu prea ai dreptate! Nu detaliez!
nairam
Ahhhh am uitat ceva... Aseara am auzit o stire cum ca spitalele nu mai au medicamente si materiale....
Deci cum spuneam .... Tara se inchide dar legalizam prostitutia si drogurile. Cine stie poate este planul secret de scoatere a romaniei din criza si de crestere a turismului ...
OVIDIUS
Ce-i mai rau este ca lumea n-o sa mearga la vot si el o sa ramana pentru un nou mandat...Si sa-l vezi cand s-o vedea sigur pe scaun inca 5 ani ce trai pe noi...
adi_ar
Poate nu inteleg eu bine!
Spitalele risca falimentul

Solon
Pai nu inteleg ce nu intelegi!
adi_ar
Pana m-am documentat a raspuns Nairam.
Acel "sanchi" se voia o gluma cinica, sa n-avem vorbe!
Nu-mi imaginez ca medicii vor reusi sa se descurce cu sfaturi si vraji asa ca or sa stea!

@Nairam:
La chestia cu turismul nu m-am gandit dar cred ca ai dreptate! Va fi ceva intre jaloanele doamnei Udrea, adica intre turismul ecumenic si cel balnear! radmasa.gif
vijelie
De la turismul ecumenic la cel funerar nu e decat un pas.
vdaniel
Asta crede ca prin aceasta lege va fi simpatizat mai mult de anumite categorii sociale?Ca il vor mai vota toti clientii fetelor?
DrK
Sunt ok pentru legalizarea prostitutiei.. Mai bine un loc civilizat decat eu stiu ce....
Cu drogurile e o problema.
adi_ar
Na, ca am cobit cu medicii!
Se pare ca nu numai medicamentele lipsesc!

Stire
klaus
QUOTE(adi_ar @ 23 Sep 2009, 11:06)
Acum, toate ca toate dar se pare ca platile salariilor (si pensiilor) se fac pe datorie, inclusiv cele pentru "stat".
*

Treaba reala (nespusa pe fata) e ca banii de pensii s-au terminat anul asta. Pur si simplu. Se astepta transa asta de la FMI ca pe ultimul colac inainte de inec (de fapt era cam stabilit ca se va da, nu era asa multa transpiratie si emotie). Iar utilizarea unor imprumuturi (purtatoare de dobanda) pentru sustinerea cheltuielilor curente este extraordinar de impovaratoare pe viitor.
DragosP
QUOTE(klaus @ 23 Sep 2009, 13:50)
Treaba reala (nespusa pe fata) e ca banii de pensii s-au terminat anul asta. Pur si simplu.

Și nu numai banii de pensii, da' ce contează? O să mergem la curve cu factură!!! 168.gif
BZN
Lasa ca daca iese Basescu traim bine duduind economia...

Si eu cred ca e vorba de distragerea atentiei, se urmareste raul cel mai mic de cate B. T.
vijelie
Ba a fost cat se poate de sincer:

"Vreau să fiu foarte clar: salariile, pensiile, alocații sociale, toate obligațiile sociale ale statului vor fi plătite, până la sfârșitul anului, fără niciun fel de problemă. Ca să nu mai existe vreun dubiu că statul are vreo dificultate în asigurarea plății acestora." (Emil Boc, sept. 2009)
A l e x
Eu din cate stiu in majoritatea tarilor din Europa e legala prostitutia, deci care e problema? De ce sa fie ilegal sa cumperi ceva ce e legal sa iei gratis? E o aberatie...

Daca se legalizeaza nu inseamna ca toti trebuie sa mergem acolo, desi ceva imi spune ca multi dintre "machomenii" de aici ar profita de ocazie, dar eu nu inteleg de ce e ilegal, atat.

Cu drogurile e o problema... Totusi, cine vrea sa-si ia droguri isi ia oricum fara probleme, de ce sa nu iei ceva de calitate si sa platesti si TVA, daca tot ai un viciu? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.