Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: releu lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
vasilesas
Salut,

Solenza are releu pt faruri, asa cum avea dacia clasica montate pe contraaripa stanga? (parca erau de aluminiu si montate in partea stanga). Nu imi mai merge un far (nu e din cauza becului)...
psychoo
salut! solenza nu are nici un releu pentru faza scurta. verifica in tabloul de sigurante, pe coloana din partea stanga primele 2 de sus sunt pentru faza scurta stanga si dreapta. de 10A daca nu ma insel.
daca sigurantele sunt ok ramane de verificat maneta sau traseul de fire pana la faruri.
bafta.
crick
Salut,la maneta este traseu comun,deci acela este in regula daca functioneaza un far,problema este pe traseul farului respectiv incepind de la siguranta(acolo se separa) pina la bec.Atentie si la mufa becului ,sa nu iasa papucul din soclu cand se infige becul(eu am patit-o)
augustin87r
Chiar asa? Nu are releu de lumini? Nici pt faza lunga? Eu credeam ca e ascuns pe undeva ca nu imi imaginez ca blocul de lumini rezista la un curent de cativa amperi cat consuma becul. Inseamna ca blocul de lumini fie e robust cu contacte rezistente, fie se strica repede....
psychoo
daca o sa cauti putin pe forum, (parca) chiar la sticky este pus un topic cu probleme la faza scurta. din nefericire cam cedeaza blocul de lumini. aceeasi problema este si la butonul pentru dezaburire luneta. este tot pe direct.
despre faza lunga nu stiu sa zic exact daca are sau nu releu, tot ce stiu este ca pe forum nu s`a plans nimeni de faza lunga ci doar de cea scurta.
solenzele care au iesit din fabrica cu proiectoare montate au releu pentru comanda acestora...macar atat smile.gif
AdyTirla
Eu i-am montat un releu pt scurta si unul pt lunga. Leam montat langa cutia de sigurante si tot de acolo am tras toate firele necesare.
FuNnYSLZ
Salut,care imi da si mie un sfat?Unuia dintre proiectoare i s-a curatat oglinda ca a fost crapata sticla,am pus eu putin scoch dar e urat tare acum,e aproape negru inauntru.Dati-mi sfaturi cum as putea sal reconditionez pana iau altul sad.gif
george_scala_2004
folie de aluminiu de bucatarie ? staniol ?
xaubau
poate fii din maneta sau din contactele din cutia de pe stanga,ori poate sa faca un scurt daca face condens.....cum zic si alti in primu rand sigurantele


21 Mar 2010, 14:58:
contactele se pot verifica cu un ohmetru la maneta
A1 Faruri ceață față
A2 Liber
A3 Lampă ceață spate
A4 Avertizor sonor
A5 Semnalizare dreapta
A6 Comandă releu semnalizare
A7 Semnalizare stânga
B1 Lumini poziție
B2 Alimentare +
B3 Alimentare +
B4 Liber
B5 Lumini întâlnire
B6 Alimentare +
B7 Lumini de drum
Comanda Pinii
(circuit închis)
Semnalizare stânga A6/A7
Semnalizare dreapta A5/A6
Lumini poziție B1/B2
Lumini întâlnire B3/B5
Lumini de drum B6/B7
Faruri ceață față A1/B2
Lampă ceață spate A3/B2
Avertizor sonor A4/B6
morpheu85
Salut si eu am o problema la schimbarea fazelor adica de la lunga la scurta are un moment de pauza in care raman pe intuneric , cine imi poate spune de unde este ?
ovidiu87
Blocul de lumini.Cand ve i ramane pe intuneric mai ai o posibilitate sa inversezi 2 fire si sa mai folosesti o perioada blocul de lumini actual.

citeste cu atentie topicul asta si ai sa gasesti rezolvarea (si eu am rezolvat problema tot asa ):

http://www.daciaclub.ro/Probleme-faza-scurta-t119745.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.