Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poate iese o Africa dintr-o Europa!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
alex_20
In primul rand vreau sa va zic "prociectul" meu...Dupa o "aranjare" tehnica a masinii(ulei,filtre,planetare,bujii s.a)am decis ca e timpul sa fac o mica schimbare...cum?veti vedea...Posed o dacia solenza europa alba din 2005...vreau sa va zic ca atunci cand am luat-o(a fost s.h)avea in dotare doar lampa de la plafon...atat!fara nimic altceva(pe parcurs am mai adaugat eu casetofon-boxe,inchidere cu alarma s.a)dar akum vreau sa mai adaug cate cv...pot sa incep cu:
-schimbarea fetelor de usi cu din alea care au material textil ...(cum se monteaza sau se demonteaza? sau dak afecteaza cu cv geamurile..)
-jante vreau originale de slz si aici nu e o problema.
-volanul de pe confort arata mult mai bine(ala care are aiberg)1) imi pot monta si ce operatie trb sa fac?specific ca nu am pretentia sa functioneze aibargul,eu vreau doar de aspect
-bricheta nu am si e foarte incomod...am cumparat una din targ cu 15 lei si cand am mers la montaj mia cerut 50 de lei!!!mi se pare enorm...pareri...
-cat ajunge sa vopsesti spoilerul-fata /spate in culoarea masinii...asi vrea sa le vopsesc
-schimbarea ceasurilor cu turometru mi se pare o misiune " imposibila"..nu ma pricep la electrica si in orasul meu nu se gasesc "meseriasi" de asemenea natura..sad.gif
-montarea acelor bare tranversale(negre)..cum se monteaza? dak sunt de gasit ca nu am vazut de vanzare...(dak aveti cate cv de "maritat" din lista mea moderatorii nu se vor sup dak imi ziceti aici...wink.gif)...va multumesc!...astept pareri si recomandari!
Vladd
Daca esti din resita te ajut eu sa-ti montezi ceasurile cu turometru, bandourile si ce mai vrei!
alex_20
Din pacate nu stau in resita:(...merci totusi pt amabilitatea ta;).Astept cu nerabdare un set de pleoape...alte pareri:d
andr3y_yoo
fetele de usi nu au cu ce sa afecteze geamurile... se monteaza/demonteaza foarte usor (pt unii) : se desfac suruburile si se trage de ea biggrin.gif putin in sus
bandourile ( alea negre de pe usi) au niste "cleme" care intra in usa (deci trebuie gaura) si pe margine are un fel de banda dublu adeziva

bft !
alex_20
Si dak o sa dau gauri in portiere pt bandouri nu risc ca mai tarziu sa apara rugina in aceea parte?...Fetele de usi le-am mai avut date jos deoarece mi sau blocat de mai multe ori portierele si am fost nevoit sa merg la service pt remediere(tija aia se blocase)...
Vladd
Nu trebuie sa dai gauri in usa, mai bine tai acele ghidaje de pe bandou, asa am facut eu si nu am probleme sa se dezlipeasca sau altele.
ramsen
QUOTE(Vladd @ 27 Sep 2009, 11:30)
Nu trebuie sa dai gauri in usa, mai bine tai acele ghidaje de pe bandou, asa am facut eu si nu am probleme sa se dezlipeasca sau altele.
*


mai bine cum zice colegul Vladd...taie ghidajele la bandou si lipestel decit...
alex_20
La asta ma gandeam si eu...cu ce se poate lipi?cu silicon sau e cv special?
Vladd
au deja banda dublu adeziva pe ele.
anecula_08
Si eu le-am lipit cum a spus Vladd si nu am avut nici o problema in 5 ani de cand le am.
alex_20
Nu stiiam ca au pe ele banda dublu adeziva si akuma ramane de vazut cand le voi primi de la omul "cu comanda".Despre volanul cu aibarg ce stiti?sincer nu am gasit la nimeni si nici nam idee dak merge inlocuit cu ala simplu...
TheElfs
Am si eu o slz europa din 2005. Am inteles ca la modelele mai "daruite" in usi sunt ceva bare de intarire (ranforsare) care ajuta atunci cand inchizi masina sa nu se mai auda zgomotul ala de tabla lovita de tabla. La logan de ex are sunetul ala infundat cand inchizi usa....a incercat cineva sa monteze asa ceva? Sau are cineva montat din fabrica asa ceva?
10x
anecula_08
Barele de care zici le am si eu in usi dar tot se aude ca o conserva ras hohote.gif . Daca vrei sa nu se mai auda asa trb sa le insonorizezi, si din cate stiam eu barele le au toate.
psychoo
barele acelea nu au treaba cu sunetul! sunt bari de ranforsare in caz de impact. din cate stiu eu, au fost introduse pe solenza odata cu airbag-ul.
bafta!
TheElfs
nu le-am observat cand am desfacut fetele de usi. Ma gandeam ca s-ar putea sa fie ceva din chedere, ca usa de logan nu este insonorizata si nu se aude asa "conserva". ar fi interesanta si partea cu insonorizarea. dar oare ajuta si la eliminarea aburirii din masina cand este mai rece afara?
voi aveti probleme cu stergatoarele? atunci cand functioneaza sar pe parbriz (si fac un zgomot urat). eu ma gandeam sa nu fie din cauza surubului unde se prinde stergatorul, dar cred ca poate fi si din cauza parbrizului. stergatoarele sunt bosch twin
10x
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.