Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [Ajutor] Probleme cu frana fatza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
XphaN
Salut! Am o Dacie 1310 din '86.

Cum au inceput toate problemele:

De cand am cumparat masina am avut cateva chestii schimbate la ea.
Pompa de frana era de Papuc cu 4 iesiri. Una era blocata, erau utilizate doar cele de pe fata si spate.

Am schimbat pompa de frana cu una normala.
Intre timp am avut probleme grave cu franele, se intareau prea mult iar masina mergea infranata.
Dupa un timp pana sa schimb pompa mi s-a distrus abreiajul pentru ca nu mai facea fatza.
Am schimbat ambreiajul cu unul nou.. toate bune si frumoase.

Astazi m-am chinuit cu chiu cu vai sa schimb discurile de frana care erau uzate + placutele (seturi noi)

Problema care ar fi.. Cand franez mi se scurge putin lichid pe la etrierul din stanga. Pana sa schimb discurile de frana n-am avut problema asta. Mentionez ca mi se scurge pe la piston, nu pe la ventilul de aerisire.

Frana dreapta tine foarte bine si nu exista scurgeri, dar cate o data mi se blocheaza cand franez brusc, si imi trage foarte mult dreapta atunci cand franez.

Am cumparat 2 garnituri pentru etrier pe care le-am schimbat cu cele vechi (cele interioare si exterioare). Acum tot imi curge lichid de frana.

Mentionez ca atunci cand aveam alta pompa si masina mergea infranata, discurile s-au incalzit foarte tare, la fel si jentile. Cand am dat jos etrierul, doar garniturile exterioare aratau rau, dar cele de pe interior erau ok.

Cineva mi-a spus ca e posibil sa se fi deformat etrierul, dar ceea ce nu prea cred.
CGDBZ
Iti trage dreapta findca roata cealalta nu-ti tine bine frana deoarece pierzi lichid pe la ea .
Daca pierzi lichid pe la etrier se poate sa fi ciupit garnitura cand ai bagato sau sa fie proasta . Eu zic sa schimbi garnitura (eventual sa pui de alt producator) , sa cureti bine pistonasul (il freci usor cu un lemnisor si il stergi bine cu lichid de frana ) si cureti si canalul din interiorul etrierului unde intra garnitura .Daca si dupa aceaste operatii iti curge lichid trebuie schimbat pistonasul .
XphaN
Am mai patit a 2-a oara ceva de genul.. Imi curgea lichid si am vazut ca se ciupise garnitura cand am bagat pistonul. Mentionez ca el intra doar fortzat. Sa dau cu putin smirghel fin pe el? Sau sa cumpar alt etrier cu totul? Daca da, cam cat ar costa unul SH?
CGDBZ
Trebuie sa cureti bine canalul unde intra garnitura , acolo se aduna murdarie si cand bagi garnitura nu se aseaza bine si din aceasta cauza se ciupeste .Nu e recomandat sa dai cu smirghel pe pistonas , daca e sa dai dai cu unul foarte fin si nu apesi (dai si cu putin lichid de frana pe pistonas) , dai pe unde are impuritati . Cand bagi pistonasul il ungi cu lichid de frana si cautai sa-l bagi drept .
Nu recomand sa cumperi etrier SH , buba e pistonasul , acela se uzeaza mai repede , mai degraba cumperi un pistonas nou .
deceneu32
Pentru curatarea pistonaselor eu am folosit CIF pentru obiecte sanitare si de inox.Il aplic cu un burete de vase,cu partea verde, mai aspra.CIF-ul e foarte slab abraziv,nu zgarie,curata calamina si rugina superficiala.
ydaniel
piston etrier de uzina+set garnituri cam 30lei costa.
CGDBZ
Nu mai face uzina pistonase , sunt de provenienta , adica au sigla Dacia si adaosul comercial pe masura .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.