Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cumpar Parbriz SuperNova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Bobby88
am reusit si eu sa uit de curand sa-mi uit capota deschisa dupa ce am iesit dintr-o benzinarie de pe autostrada, si dupa ce am intrat inapoi pe autostrada la 100 si ceva va dati seama ce s-a putut intampla. Astfel as dori sa-mi achizitionez un parbriz. astept ofertele voastre de parbrize second hand sau de magazine de unde as putea sa achizitionez un parbriz bun. Si as avea inca o intrebare: cu ce e mai bine sa fie pus parbrizul, cu cheder sau lipit? ms
pician90
exzista firma autoglas. are parbrize foarte ieftine .si are distribuitori in toata tara
http://www.marctec.ro/ intra si uitate .mai ieftin de asa nu cred ca o sa gasesti.. s ieu am laut de la ei. am patit acelasi lucru cu capota.am uitat sa o inchid.
bobomaster
A mai fost deschis un topic identic acu vre-o 2 zile, si repet eu dau parbrizul meu, pt ca al meu este putin zgariat si nu imi place, si daca e sa ii fac poza nu ies zgarieturile in poza ca sunt fine rau. Deci daca intereseaza pe cineva trebuie s vina sa il vada personal.
Bobby88
mi-am cumparat de la marctec, intr-adevar cel mai ieftin. 124 de lei parbrizu + 50 de lei manopera. putin scumpa, avand in vedere ca l-au pus in 10 15 min dar ma rog. sunt oricum multumit mi-au pus un parbriz din ala "fain" cu tenta verde, parasolar s.a..
as mai avea insa ink o problema, capota, cat m-ar costa oare sa o repar?...
Fishy
50 de lei?? unsure.gif
Pe site scria ca este 30 de lei montarea in cheder.
pician90
capota...iti spun eu nu v-a mai iesi niciodata ca noua.poti pune 10kg de chit si 2 zile de indreptat ca tabla de pe capota s-a intins.biggrin.gif asa e la mine. (s-a deschis a 120 km/h chiar in ziua cand am cumparat-o:D)cel mai bine aar fi sa cauti in dezmembrari o capota cat decat.. dai un grund vopsea pe ea si gata.capota noua 280 ron pe la noi pe aici
misu78
Capota daca e indoita nu ai ce sa chituiesti si sa indrepti la ea. Se schimba! Succesuri.
Maskatu
Un meserias poate sa o repare si sa arate ca din fabrica. Nu se mai lucreaza neaparat cu chit normal, ci cu chit de fibra care este foarte rezistent si nu mai crapa precum crapa chitul vechi. Chitul normal se va aplica doar intr-un strat subtire, la suprafata, adica pentru finisaj.
Bobby88
da, intr-adevar asa mi-a zis si mie un tinichigiu ca nu mai are rost facuta, sa-mi caut alta de la ceva dezmembrari. astfel caut o capota de supernova preferabi rosie dak stiti si pician, tu cu cat ti-ai gasit o capota?...cat despre pretul manoperei de la punerea parbrizului cu cheder, m-a costat 50 de lei si nu 30 pt k ziceau astia k, 30 de lei e manopera pt punerea parbrizului la dacie 1310 s..a. la supernova solenza ...e 50 de lei....
Fishy
Cam bulangeala faza cu pretul montajului. De ce nu s-a specificat asa de prima oara.
Sau poate ti-au luat 50 ca sa le mai iasa si lor ceva..
Bobby88
da, asa ma gandeam si eu ca de ce nu au specificat. cat despre..iesitu si pt ei ceva...asta e pretul...mi-au dat factura pe cat a costat tot s.a.
tixti
Trebuie sa imi schimb si eu parbrizul. as lua unul de pe internet, de unde ati mai luat si voi, dar oare nu e resapat? Sunt unii care reconditioneaza parbrize. Cand l-ati luat, se vedea clar ca e nou? are imagine buna? Nu se vad zagarieturi, punctisoare, etc? Pretul mi se pare super bun, dar n-as vrea sa iau plasa si sa ma trezesc peste cateva luni cu el sablat.
Si inca ceva. Pentru montaj trebuie sa ma duc la Bucuresti sdau Constanta, ca la Braila vad ca nu au reprezentanta, nu?
Bobby88
nu, nu are nicio problema, nicio zgarietura niciun pct, se vede f bine cat despre resapat, nush ce sa zic nu pot sa-ti spun 100% ca nu e, in orice caz eu sunt multumit atata, sa nu te miri cand o sa-ti zica k nu-ti da niciun fel de garantie, da garantie doar pe cele puse cu lipici s.a...deci, s=ar merita sa-l cumperi de la ei cu 124 de lei si sa ti-l puna cnv mai ieftin, nu cu 50 de lei...sal, numa bine
pician90
am gasit la magazin capota cu 280 ron. grunduita.trebuie doar stearsa cu diluant de uleiul ala si vopsita.Mai ieftin as iesi sa imi pun o folie de imitatie de carbon peste capota si nu se mai vad asa denivelarile:D.. la dezmembrari cu 60-70 ron gasesti usor ..si sa nu fie coapta. numa ai grija sa nu fie si aia plina de chit.multe supernove am vazut cu o lovitura frumoasa exact deasupra la inchizatoare. multi chituiesc si ..nu se vede.numai peste cateva saptamani luni:D.. am cam facut off topic:D scz.
ps: tixti parbrizele de la martec autoglass nu sunt reesapate biggrin.gif sunt scoase din fabrica.de la ei mi-am luat si eu parbriz cu tenta verde..
ps2 : parbrizu' se monteaza foarte usor. tot de ce ai nevoie este: *o sfoara care sa cuprinda tot parbrizul si sa mai ramana vreo 40cm.
*mastic
* o sticla de cola( asta ca sa bei).. eu l-am pus cu un prieten.si amandoi nu am mai pus niciodata. mi-a explicat un mecanic cum sa fac.de ploat nu ploua pe la parbriz
Fishy
Bobby cand ai dat comanda pentru parbriz la marctec, ai sunat la ei sau doar ai plasat comanda pe site?
Ca eu am plasat o comanda ieri de pe site insa nu am fost contactat inca.
Bobby88
nu, nici nu cred ca m-am mai complicat sa mai fac comanda pe site s.a..am sunat direct la nr de la colaboratorii din SM dat fiind k eu sunt de-acolo...u vezi acolo la colaboratori un oras care ti-e aproape si mergi in orasu resp dupa parbriz...
Fishy
Ok, merci.
Eu am zis sa fiu mai comod si doar sa plasez comanda de pe site tongue.gif.
bobomaster
Sunt extrordinar de neseriosi....cand am ajuns acolo mi s-a comunicat ca parbrizul care mi-a fost pus in fata este defapt 140 lei apoi le reamintesc ce scrie pe site si ce mi-au spus la tel , si imi spun citez "bine, uite pentru tine e 124" ohmy.gif aapoi le cer factura, nu le merge programul si o vor trimite pe email, ii cred apoi imi spun ca daca vreau factura costa 140, renunt la factura si il vreu fara, dupa ca imi ureaza o zi buna......intreb garantie are, mi se raspunde....da......nici o hartiuta nici macar bon de casa nimic absolut nimic. Nu mi se pare normal. Sugerez sa cautati alte surse cel putin la fel de ieftine.
Fishy
Neseriosi sau nu, ma indoiesc ca gasim in alta parte mai ieftin sau cel putin pret aproximativ egal.
bobomaster
Adevaru este ca nici nu am mai cautat in alta parte, m-am dus direct acolo chiorete, sageata. Si am luat de acolo daca tot ajunsesem ca nu am timp deloc sa caut. Iar referitor la garantie, crede-ma ca iti trebuie cu atat mai mult daca nu il monteaza ei. Eu am spart un parbriz, si se sparge mai usor decat crezi.
Fishy
Eu am cautat, in ultimul timp numai asta am facut si chiar nu am gasit nici o alta alternativa sad.gif .
Fishy
Astia la Pilikington vad ca nu au de SN.
Care se potriveste pe SN, de N sau de SLZ?
Vad ca sunt aproape de mine, o sa dau o fuga pe la ei maine, pacat ca nu scrie pe site si ce preturi au.
george_scala_2004
of, da' greu mai era sa cauti:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=141715&hl=#
postul nr. 5: zice syl pe 27.02.2009: Da, eu pe DSN am parbriz de SLZ, si am mai vazut destui cu Nove sau DSN cu parbriz de SLZ.
multumit ? wink.gif
Fishy
Foarte, merci tongue.gif.
Nu e vorba de lene, am cautat insa probabil am trecut peste el pentru ca nu l-am vazut.
NsL
Reactualizez topicul , nu de alta dar e bine sa fim la curent cu noutatile biggrin.gif

Parbriz Pilkington -179 RON cu tot cu montaj
poti alege intre :1 tenta verde , parasolar albastru
2 Clar fara parasolar
-189 cu silicon(adica cu chederul vechi si iti da 2 ani garantie si la etansietate)
-2 ani garantie pe lucrare
-transfer abtipild asigurare rovignete si sitikere din alea de la Politie ,sindicat etc.
- marginea neagra (chenarul negru din fabrica )
Am sunat cam pe la toti (marcman ,autoglasspoint ,etc) iar astia de la http://www.parbrize.ro/ au retea nationala . si par si cei mai ok ca si PRET , GARANTIE ,CALITATE.

Daca va hotarati sa va shimbati parbrizul va recomand sa cereti si izolare cu silicon pt ca :
- o sa va dea garantie de 2 ani pentru etansietate
- nu trebuie sa va mai luati cheder nou (cel putin acum , la aceasta schimbare ) .amanati cumpararea lui pana la urmatoarea spargere (ca nu mai ai ce face cu chederul daca ai pus silicon pe el).Deci mai bine dai 10 RON acum in plus si amani cumpararea unui cheder nou pana data viitoare biggrin.gif

Sper sa va fie de folos informatiile
cata82
Super baieti cei de la Pilkington/Gimarom .
Au toate tipurile de parbrize de la banalul parbriz de dacie 1300 pana la BMW X6.
Lucrez la o firma de leasing si am contract cu ei , nota 10 cu + .
Daca nu au pe stoc , aduc in 2-3 zile de la Cluj - acolo au centrul de parbrize .
Nu fura benzina/motorina din masini , nu se plimba cu ele in interes propiu , tu le zgarie cum fac alte service-uri , super baieti .

Am schimbat vineri la un BMW X6 parbrizul cu 1.400 Ron ( TVA + manopera ) iar la reprezentanta BMW - era 3.400 Ron fara TVA .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.