Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Neoane Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
solenzaxjg
Am si eu 2 neoane de 12v dar numa tuburile fara nimic cum sa le leg pe 12 volti
C a t a l i n
Cu ață roșie.
C@talin
da prea rapid da prea furios wink.gif
drog
De ce trebuia sa raspunzi tu la "misto" ? Te vad ca ai posturi cu miile si tot dai impresia ca fugi dupa posturi, ori pur si simplu cred k ai probleme in a recepta intrebarile pe care unii le adreseaza.

On topic: Daca cineva este in masura sa dea un raspuns, il rog sa o faca. Sunt si eu interesat si chiar nu stiu cum se face.

Nu toti ne-am nascut invatati !!!
C a t a l i n
Acele neoane nu pot funcționa direct la 12 V. Unde mai pui că în mers sistemul electric are peste 13,5 volți.
Pentru a le alimenta, există niște transformatoare ridicătoare de tensiune. Cel mai ieftin de procurat așa ceva este de la kiturile de neon pentru carcase de PC.
Un exemplu în poză...

user posted image

(de ce am răspuns așa? Pentru că, dacă cel de deschide un topic, să afle ceva, nu e în stare să scrie corect, și aruncă niște cuvinte stâlcite, în silă, și îi este atât de lene să pună un ? la final, înseamnă că așteaptă un răspuns pe măsură...)
Oare merita timpul pe care l-am acordat scriind acest mesaj și căutând poza?
Cât despre ce crezi matale cu goana după cai verzi, I don't give a... damn...
solenzaxjg
Omule mai dat gata cu raspunsul tau aratami si mei cu arata alea altcumva nu asa de la departare sau cauta cum arata piesa.Esti culmea eu vreau pe masina el imi arata ceva de pe calculatoare aratami daca tot te dai rotund cum sa le prind pe masina si unde gasesc piesa aia
C a t a l i n
Când o să înveți să te exprimi, și să soliciți un favor, îți voi arăta.
curentat
pai da comanda de pe net ceva este set de 3-4 neoane ptr masina

28 Sep 2009, 19:58:
si alea de la calculator merg la masina legate ce daca e 12v si ce daca e 14v pe masina doar nu se arde
C a t a l i n
De stabilizator de tensiune ai auzit? Neoanele sunt mult mai senzibile decât becurile cu incandescență la astfel de variații...

Eu n-am zis sa pună "d-alea de calculator", i-am sugerat de unde poate lua ieftin surse de alimentare pentru ele... Dar unde nu-i cap, scrieți cu picioarele și pricepeți cu dosul...
Iulikk
Dar de ce ti-ai pune asa ceva pe masina? La primu' drum mai nasol s-au si spart....
bygy007
uite asa se leaga la 12V
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.