Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare Cutie Viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Fantastik
Salutare mi`ati fi de mare ajutor daca mi`ati da niste sfaturi... am probleme cu dacia.. cand decelerez se aude un zgomot puternic... daca apas ambreiajul sau scot din viteza nu se mai aude.. eu am presupus ca este din cutia de viteze asa ca am facut rost de alta si o sa o schimb.. .acum problema este alta.. daca tot dau jos cutia de viteze ce ar trebui sa mai schimb pe acolo ???
Multumesc anticipat....
kindeeru56
daca tot dai jos cutia si demontezo si uitate sa fi ok sincroanele ,craboti si arcurile acestora, uitate atent daca craboti sunt sin tabla ambutisata daca da schimbai cu uni dintro bucata adica din fier sau otel din ce or fi facuti, sa fi compacti nu din tabla
vallyyy
Ulei mai are cutia ? ....daca fluiera poate fi si rulmentul de presiune nu neaparat cutia
Tiberiu-Andrei
Rulmentul de presiune nu fluiera.Ala mai degraba scartaie, in special la debreieri puternice(cum facea al meu inainte de schimbare).
Fluieratul vine de la rulmentii arborelui primar din cutie.Uneori si in lipsa uleiului fluiera ,dar cine stie/vede ca cutia pierde ulei ar face bine sa verifice nivelul periodic.
slaiciprian
pai eu am inteles ca omul are o alta cutie. pe care o sa o monteze. asta veche pleaca la fier vechi, sau ce vrea el. deci de poate uita/schimba rulment de presiune, disc de ambreiaj, placa de presiune.

pentru astea te poti uita aici: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=130931&hl=kit
Sp!ke
QUOTE(Fantastik @ 29 Sep 2009, 11:41)
Salutare mi`ati fi de mare ajutor daca mi`ati da niste sfaturi... am probleme cu dacia.. cand decelerez se aude un zgomot puternic... daca apas ambreiajul sau scot din viteza nu se mai aude.. eu am presupus ca este din cutia de viteze asa ca am facut rost de alta si o sa o schimb.. .acum problema este alta.. daca tot dau jos cutia de viteze ce ar trebui sa mai schimb pe acolo ???
Multumesc anticipat....
*



Vezi sa nu o schimbi cu o alta mai proasta. In primul rand verifica daca mai este ulei in cutie, daca mai este, verifica arcurile de la discul de ambreiaj (NU trebuie sa aibe joc!), verifica rulmentul de presiune si apoi, daca toate cele spuse mai sus sunt in regula, poti schimba cutia. Ti-as mai sugera sa duci cutia pe care vrei s-o montezi la un meserias sa o demonteze si sa o verifice.
Fantastik
Multumesc fiecaruia pentru raspunsuri... maine duc masina sa ne ocupam de ea.. si o sa vad ce are si ce nu are smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.