Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare maneta stergatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
asavin
Salutare!

Stiu ca mai extista posturi cu asemanatoare cu asta dar eu cred ca la mine e maneta si nu releul cum e in general pentru ca pompa de apa actioneaza si daca misco maneta intr-o anumita pozitie imi merge si temporizarea. Eu zic ca are contactul respectiv uzat. Se scoate greu maneta aia? De fapt ... cum se scoate ca n-am nicio idee?

EDIT: am pus postul in categoria gresita ... rog un moderator sa il mute in Probleme tehnice. Mersi!
andr3y_yoo
se desface cochilia si o sa vezi cum vin manetele wink.gif

Spor !
asavin
Aha. Mersi!
Si nimic altceva mai special, nu? Adica presupun ca scot niste suruburi si cam atat, nu?
nenestean
da.......doar desfaci cochilia....si maneta este prinsa cu doua surubele de suport....si ii scoti mufa si gata....
o repari sau o arunci smile.gif)
free_fiber
Va trebui sa desfaci si maneta dupa ce o dai jos de pe masina. Ia-o in casa, deschide un ziar pe jos pentru a pune piesele unsuroase.
Mare grija la desfacere ca exista riscul sa zboare unele piese cand o desfaci.
Pregateste-ti mai multe surubelnite drepte.
Sa nu-ti faci griji daca rupi vreo urechiusa a manetei, sta foarte bine si fara.
asavin
Aha!

Mersi mult! Am ce face weekend-ul viitor. Chiar e inervant sa dau de bat in jos manual cand picura sau ploua marunt afara. Daca las pe prima viteza e prea rapid ...
Banu1974
QUOTE(nenestean @ 4 Oct 2009, 13:58)
da.......doar desfaci cochilia....si maneta este prinsa cu doua surubele de suport....si ii scoti mufa si gata....
o repari sau o arunci smile.gif)
*


Mai precis o arunci...dar nu inainte de a-ti cumpara una noua. wink.gif
asavin
Nu merge reparat contactul ala (banuiesc ca asta este problema) ?
Banu1974
Nu-ti face iluzii...cumpara intai altul...are niste lamele care daca sau f,,,utut ...nu mai poti face nimic.
iuliano_smile
Pentru siguranta, cumparata una noua. O montezi si pe urma vezi daca poti sa o repari. Daca ai reparato, o pui in portbagaj de rezerva sau la bursa.
andr3y_yoo
QUOTE(iuliano_smile @ 5 Oct 2009, 21:44)
Pentru siguranta, cumparata una noua. O montezi si pe urma vezi daca poti sa o repari. Daca ai reparato, o pui in portbagaj de rezerva sau la bursa.
*


intai cumpar si dupa aia o repar radmasa.gif foarte logic
eu daca ar fi , as dao jos , vad daca pot sa o repar , daca nu merge ma urc in masina si ma duc sa cumpar una ( cu sau fara maneta veche montata...normal ca trebuie sa nu ploua laugh.gif )
asavin
Pana la urma o sa incerc sa repar maneta (in weekend) veche si daca o stric mai tare o sa imi iau una noua sau una sh dar care merge. Dupa buget ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.