Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sandero spart
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
teddyplays
Buna ziua.

Am o Dacia Sandero pe care am ridicat-o alaltaieri, cumparata in Leasing. Momentan are numere rosii.

Astazi seara am gasit-o cu butucii fortati in parcare (toti 3 butucii, spate, stanga, dreapta). Cu cheia nu mai pot sa deschid nicio usa (mai putin rezervorul de benzina, care nu a fost atins). Nu a intrat nimeni in masina (radioul tot acolo era, in torpedou). Butucul din dreapta iese cu totul in afara acum.

Pot sa intru in masina daca o deschid din telecomanda.

1. Trebuie sa merg la politie cu ea?
2. Avand in vedere ca are numere rosii (platesc casco odata cu leasing) am casco activ? Azi mi-a venit si asigurarea de platit.
3. Poate sa intre cineva in masina mai usor daca sunt butucii fortati?

Multumesc anticipat
Reckno
daca platesti casco te duci la asiguratorul tau de casco...ii prezinti problema si normal trebuie sa ti-o faca pe casco...inca o chestie: din cate imi aduc aminte vandalismul nu e inclus in casco standard (asa era la omniasig) ci e o clauza separata care trebule activata preferential.. casco full normal include si vandalismul.

ar trebuii sa se rezolve usor la tine, asigurator , programare service si rezolvat problema...

dc nu ai casco, suna la vocea clientului vezi ce zic, apoi in functie de raspuns, o duci in service si o faci..schimbi butuci etc..
teddyplays
Va spun cum am rezolvat, poate cineva se va confrunta cu o astfel de situatie.

1. Trebuie mers la politie, fac ei poze la masina, dat declaratie, peste cateva zile trebuie sa mergeti sa ridicati o constatare.
2. Se merge la asigurator pentru constatare cu copie dupa polita CASCO, constatarea de la politie si imputernicire de la firma de Leasing.
3. Service

Cat despre masinile in Leasing: Toate au de la inceput CASCO, chiar daca polita o ridicati mai tarziu.

Sper sa nu aveti astfel de probleme. Bafta!
misu78
QUOTE(teddyplays @ 7 Oct 2009, 09:31)
Cat despre masinile in Leasing: Toate au de la inceput CASCO, chiar daca polita o ridicati mai tarziu.
*


radmasa.gif Uite asa mai aflam si noi ceva nou!
E prima ta masina nu?
teddyplays
E prima mea masina.

Problema era ca, atunci cand am ridicat-o, nu am primit decat RCA-ul. Cand am sunat la Dacia Asistenta mi-a zis o tanti ca ea crede ca CASCO intra in vigoare dupa cateva zile sau ceva de genul.

Poate mai dau de alti ghinionisti care sa se trezeasca cu prima masina sparta dupa 2 zile dupa ce o ridica smile.gif
DMP
In cazul leasingului proprietarul masinii e firma de leasing pana tu termini de achitat ratele si, eventual, valoarea reziduala si inmatriculezi masina pe numele tau.

Crezi ca aia de la leasing sunt atat de tampiti sa iti dea tie masina fara sa aiba asigurare casco valabila la momentul predarii?
marksman
QUOTE(misu78 @ 7 Oct 2009, 22:01)
radmasa.gif Uite asa mai aflam si noi ceva nou!
E prima ta masina nu?
*



Razi degeaba. Loganul din semnatura (cumparat in leasing) a avut CASCO de cand a primit numerele rosii. RCA - idem. Crezi ca astia de la societatile de leasing vor sa iasa vreodata in pierdere?
tribunul
Pai tocmai asta a zis si el, doar ca putin condimentat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.