Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: salutare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florian90
in prima poza in mod normal ar trebui sa merg dreapta...insa ea trage dreapta...dc ma uit din fata masini in momentul asta se vede ca roata de pe partea pasagerului(dreapta)fuge usor spre dreapta...iar cea din stanga de aseamenea.
in a doua poza..rotile sunt drepte dar volanul este aiurea dupa cum se vede...ce pot face...in afara de geometrie...am inteles ca poate fii si ceva de la volan..

ce mai pot face?

va multumesc pt intelegere
CGDBZ
Daca asa a stat volanul mereu si masina nu trage in nici o parte atunci nu ai nici o problema , doar volanul nu e pus cum trebuie si se remedieaza foarte usor :te asiguri ca rotile sunt in pozitia pentru mers drept ,scoti dopul de plastic de pe centrul volanului (acela cu sigla) , desfaci piulita , scoti volanul si il pui la loc in pozitia dreapta .Daca nu trebuie sa mergi urgent la un mecanic findca ai probleme la directie ceea ce nu e de joaca.
florian90
QUOTE(CGDBZ @ 7 Oct 2009, 16:59)
Daca asa a stat volanul mereu si masina nu trage in nici o parte atunci nu ai nici o problema , doar volanul nu e pus cum trebuie si se remedieaza foarte usor :te asiguri ca rotile sunt in pozitia pentru mers drept ,scoti dopul de plastic de pe centrul volanului (acela cu sigla) , desfaci piulita , scoti volanul si il pui la loc in pozitia dreapta .Daca nu trebuie sa mergi urgent la un mecanic findca ai probleme la directie ceea ce nu e de joaca.
*



pai chestia e ca atunci cand sigla de pe volan e in pozitie normala...imi trage dreapta...la viteza mica..trage foarte usor dar la 80-90..imediat se duce..
CGDBZ
Nu iti trage dreapta de fapt tu virezi dreapta findca pozitia volanului normala pentru mers inainte la tine e cea din poza a doua (nu prea ai inteles nimic din prima mea postare).
Minel
Se poate suspecta si joc la directie, "vinovata " fiind bucsa T ( cruce ).
mecanick_maverick
Lasä tu sigla în amarul ei.
Dacä tu trebuie sä aduci volanul spre dreapta pentru ca "...sigla de pe volan e in pozitie normala" în mers , asta nu înseamnä cä -masina trage dreapta- ci cä "elementul" dintre volan si scaun trage dreapta !
La vitezä micä dacä lasi volanul liber mergînd pe orizontal masina trebuie sä meargä în linie dreaptä indiferent în ce pozitie s-ar afla spitele volanului iar dacä virezi putin în orice sens , la eliberarea volanului ar trebui sä revinä singurä la mersul drept datoritä unghiului pivot în principal.
Dacä nu revine trebuie verificatä geometria - unghiurile !


http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&st=8&p=1570046

Desigur cä normal ar fi ca " sigla de pe volan sä fie in pozitie normalä" pentru a avea vizibilitate perfectä asupra ceasurilor din bord , dar dupä interventia vreunui neavizat asupra directiei acest lucru devine dificil ...
NU VÄ JUCATI CU DIRECTIA - VÄ PUNETI ÎN JOC VIATA ( a voasträ si a celorlalti participanti la trafic ) excl.gif excl.gif excl.gif
Orice interventie asupra sistemului de directie trebuie fäcutä doar de cätre persoane care STIU EXACT CE FAC si FOLOSESC DOAR SCULE CORESPUNZÄTOARE !
Aprox. 95% din mecanici elibereazä conul bieletei din bratul fuzetei cu ciocanul - asa au väzut ei cä fac cei mai vechi "de când lumea ... " . Nu mai are rost sä vä spun cä în mod corect ar trebui utilizatä o presä , ciocanul e mai la îndemânä.
florian90
imi ce scuze ca am lasat asa topic-ul..dar nu am mai avut timp

am revenit cu alte poze...

asa arata rotile in pozitie normala...cea de pa partea mea e dreapta..cea de pe partea pasgerului fuge spre dreapta..

ce poate sa fie..sunt momente cand imi trage mai tare de volan...si momente in care foarte bine merge drept pe o portiune destul mica ce-i drept..
Adrian_Boy
fugi la geometrie !!!
cristianrobert
problema asta am avut-o si eu am mers la geometri si am facut-o si dupa aceea tragea si mai tare stanga si tipul de acolo mi-a zis sa schimb rotile intre ele si surpriza tragea dreapta si tyipul mi-a zis cauiucurile sint din fabrica unul mai greu decit celelalt solutia schimbat cu unele noi jante + cauciucuri si acum merge perfect drept si mi-au disparut si vibratiile care le aveam la viteza cu cele vechi.
florian90
aoleu...si jante....caucicurile aveam in cap sa le schimb..dar si jentile....

acum am niste firestone..si tot din aceastea vreau sa-mi cumpar...dar jentile cat ar costa?
tichondrius95
Lasa acum astea, tie iti stau rotile aiurea, geometria lor este aiurea,aia se regleaza din bieleta de directie, care se rasuceste din caseta de directie, spre interior sau spre exterior, in functie de cum sta roata, dar asta trebuie sa ti-o faca un nene pe la un servici k nu se face dupa ureche, ci cu precizie.
pirvumark
daca dai drumul la volan in timp ce mergi, se duce singura in dreapta sau isi mentine traiectoria? daca se duce in dreapta vezi ca s-ar putea sa fie o problema la lonjeron sau urechea de la tirant rupta (tirantul = tija de fier care vine prinsa langa pivotul superior si se duce la lonjeron). ceea ce zic eu ar fi cele mai grave cazuri. vezi totusi sa nu fie bieleta de directie din dreapa bulita. adica sa aiba joc mare capul ei(pivotul din cap).
cristianrobert
jantele de fabrica am dat 180 lei pe 2 pot sa zic ca dupa ce le-am schimbat parca era alta masina
florian90
QUOTE(pirvumark @ 22 Oct 2009, 10:45)
daca dai drumul la volan in timp ce mergi, se duce singura in dreapta sau isi mentine traiectoria?


trage dreapta...dar uneori trage mai rau alteori trage foarte putin....am impresia ca trage mai tare atunci cand e mai greu...exemplu..cand plec de la carrefour...pe centura...
cristianrobert
schimba rotile intre ele si vezi daca trage tot dreapta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.