Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huruit roata dreapta spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
RealAlex
Salut, roata spate dreapta a inceput sa scoata un huruit enervant, care creste in intensitate din ce in ce mai mult ( sunetul este de frec. joasa, deci nu este unul ascutit de metal pe metal ). Ce ar putea sa fie?
Mentionez ca am fost la un mecanic, mi-a ridicat masina pe cric si a invartit de roata, a zis ca nu are nimic si ca pot sa merg asa... poate sa fie rulmentul?
Sunt zile cand ca prin minune zgomotul nu se face simtit, dar zile cand trebuie sa dau radioul mai tare ca sa nu-l mai aud ( si sa ma fac mic mic in scaun din cauza zgomotului pe care masinuta mea il produce:D )
Nu stiu daca are importanta dar frana de mana o trag doar tinand pedala de frana apasata...
Alex.
CGDBZ
Ala la care ai fost tu nu e mecanic , cauta altul .Cu siguranta trebuie sa schimbi unul din rulmenti (sau amandoi) , mai e posibil sa-ti atinga cumva saboti de oala dar asta mai rar se intampla .Nu mai merge cu masina asa , se poate intampla sa se blocheze roata (apoi sa-ti sara) , daca nu te gandesti la siguranta ta gandestete ca nu esti singur pe sosea. Bafta .
RealAlex
Cum se schimba rulmentii? Am nevoie de presa?

<span class='edit'>8 Oct 2009, 20:39:</span>
QUOTE(CGDBZ @ 8 Oct 2009, 20:24)
daca nu te gandesti la siguranta ta gandestete ca nu esti singur pe sosea. Bafta .
*



De unde ai inteles tu ca nu ma gandesc la siguranta? intr-un an de zile am bagat aproximativ 50 de milioane in cazanul meu ( berlina din '98 ) pentru a o mentine in parametri optimi. Deci scuza-ma, sunt atent la orice detaliu cand vine vorba de siguranta mea si a familiei mele.

Multumesc,
Alex.
Adrian_Boy
Da, ai nevoie de presa in cazul in care sunt rulmentii de vina, sunt doi, unul pe axul puntii fixat, iar altul pe oala "liber", pretul lor maxim 20 de lei.

Ce-a mai ieftina solutie prin care scapi este sa fie piulita care nu este stransa adecvat, roata trebuie sa fie bine fixata, mai exact oala, dar mai trebuie sa aibe si 1-2 mm joc.
Verifica sa ai suficienta vaselina pe acolo, recomand ceva cu grafit.

Dupa ce mergi un timp cu masina cam 10km la drum intins, pune mana pe prezoane si vezi cat de tare frig, asa-ti poti da seama daca sabotul freaca exagerat pe oala.

Te asteptam cu raspunsuri !
CGDBZ
Am spus asta
QUOTE
daca nu te gandesti la siguranta ta gandestete ca nu esti singur pe sosea.

in cazul in care circuli asa cu masina .Da o cautare pe forum si ai sa gasesti multe detalii despre cum se schimba rulmentii.
panter1
un rulment din cate am inteles se inlocuieste asa, se sparge cel existent (nu e nevoie sa fie scos intreg ca si asa nu mai e bun deci nu e nevoie de presa)cu dalta si ciocan dupa care se pune altul nou. Diagnosticarea se face invartindu-se de roata pe cric si se aude acelas huruit ca cel din mers dar mai incet pentru ca nu putem invarti roata cum se invarte la 90km/ora, eu m-am interesat de asta dar nu am facut. La mine aparuse un sunet nasol dupa ce am dat odata tamburul jos sa reglez catelusul ala de la frana, tamburul stiu sigur ca nu atingea,deci nu era de la ei, nu stiu ce il apucase pe rulment, si eram pe punctul de a-l schimba, dar "durerea" a trecut de la sine si nu a mai huruit dupa vro 4.000.km ca drept urmare nu l-am mai schimbat biggrin.gif

Tin minte ca la un moment dat cand huruia nu mai stiam daca am motorul in fata sau in spate, parea ca am 2 motoare, unul in fata si unul in portbagaj radmasa.gif
Adrian_Boy
Daca voi nu mai improspatati vaselina aia, eu stiu ca pe cutia noua din magazin are un termen de garantie, mai ales cu uzura care se face la dacie, jocurile mari etc. ... deci e bine sa mai pui pe acolo ceva vaselina proaspata, preferabil ceva cu grafit. Plus de asta, se umple acel capacel care vine pe oala cu vaselina, scrie in carte wink.gif
RealAlex
Am pus arhiva cu sunetul. Asta a facut si mecanicul: ridicat roata pe cric si invartit de dansa.. Deci de la ce ar putea fi acest sunet ( care se aude de 10ori nai tare decat motoul) ? Precizez ca are momente cand face ca un vapor de se uita lumea pe strada sa vada Titanicul...biggrin.gif

Cer scuze pt calitatea lui, este converit.

Sunet
crissoo7
exact acelasi sunet se aude si la mine de vreun an de zile... doar ca nu in fiecare zi... a stat si 2 sapt. fara sa se auda, dar dupa aia iar... Bineinteles, am fost si eu la mecanic de vreo cateva ori, mi-a dat el cu vaselina pe acolo, a zis ca rulmentul e bun... nu stiu ce sa-i mai fac... La mine cand apas pedala de frana, zgomotul dispare...
salam_09
Salutare tuturor

Haideti sa va spun eu cu ce problema nenorocita ma confrunt eu de vreo 3 zile.
Am desfacut oala pentru prima data in viata mea si am constatat ca un ferodou era crapat si m-am hotarat sa-l schimb, dupa ce l-am schimbat am vrut sa pun oala inapoi si m-am chinuit vreo ora am batut cu ciocanu de mi-a sarit capacele si intr-un tarziu am observat acel "catelus" de autoreglare care era starns la maxim(nu intra din cauza sabotilor).
l-am dat la 0 si am pus oala la loc am strans piulita si am constat ca se invarte foarte greu, asta se intampla la roata stanga la dreapta se invarte foarte usor. Am montat rotile la loc si am plecat sa fac o proba, cand am pus frana brusca (ii facusem aerisirea) s-a auzit o pocnitura in podea si a fugit intr-o parte, depa care am mers cu masina incet cam pe la 10 km/h observand ca masina mea facea mici opturi ca si cand as avea rotile dezechilibrate.
Intrebarea mea este:
Sa fie oare rulmentii sau nu am asezat eu cum trebuie sabotii aia adica tot sistemu
Astept un raspuns de la voi pentru ca sunt disperat fara masinal
salam_09
nu vrea nimeni sa dea un raspuns?
panter1
Pentru RealAlex> Nu ai specificat parerea mecanicului care a invartit de roata, sunetul acela nu pare a fi deloc de la un rulment, daca ai inregistrat din mers sunetul si nu ai mers 5 m sa se auda si apoi ai oprit cred ca mai degraba iti freaca un sabot pentru ca frana de mana e prea stransa si atinge unul din saboti de frana in tambur, cand e rulment se aude constant la toate vitezele si se accentuiaza la o anumita viteza si are alt sunet, frana ta de mana la cati dinti tine? daca tine la prea putini adica tragi de ea si doar 4-5 dinti pana sus inseamna ca asta e.. te bagi sub ea si mai desfaci cablul sau desfaci tamburul si mai slabesti catelul acela de autoreglare, si vezi daca iti mai face

Salam_09 cred ca nu ai pus ceva bine, ridico pe cric la roata aia si invarte de ea vezi cum merge, daca merge stramb, desfa din nou tamburul si vezi ce e in neregula, daca nu desfaci nu ai de unde sti de ce.. Eu cred ca nu ai strans suficient piulita aia din capul axului si s-a desfacut daca ai uitat sa ii pui boltul si acum are joc mare(trage de roata si vezi) sau ai strans-o prea tare si acum s-a spart rulmentul sau ceva de genu, vezi ca atunci cand pui tamburul trebuie sa reglezi din acea piulita mare jocul rotii nici sa nu aibe joc dar nici sa se invarta greu, cred ca acolo e problema.. sper ca ai inteles de care piulita vorbesc, iar autoreglarea aia o dai cat sa fie la limita sa intre relativ usor tamburul. O treaba buna faceai daca schimbai amandoi saboti si daca schimbai si garniturile de la etrierul acela de sus sau cel putin sa verifici daca sunt blocati ca de regula se blocheaza la cativa ani si nu mai franeaza spatele la frana de picior, sper ca ai pus pe cineva sa apese frana si tu sa invarti de roata sa vezi daca franeaza
salam_09
panter1 Am desfacut tamburul am dat jos sa botii si am incercat sa vad cum se invarte fara ei si se invarte perfect, precizez ca rulmentul care este liber l-am cumparat nou la fel si cilindru l-am scchimbat pentru ca se stricase filetul l-a aerisitor si l-am luat nou si pe acela, am pus vaselina pe rulmennti, am pus sabotii la loc, am dat "catelusul" la 0 si am bagat oala la loc, am infiletat piulita dar nu am stranso pana nu am mai putut, asa mai moderat si se in invarte mai greutz, auzindu-se o usoara frecare presupun ca ar atinge de sabot. Oricum am lasato asa poate se mai freaca sabotul si se aseaza mai bine acolo, dar am observat o noua problema si anume cand pun frana brusca se aude o pocnitura in podea oare de la ce sa fie?


Multumesc pentru pareri
Adrian_Boy
- limitatorul de frana ?
RealAlex
Baieti da, nu sunt rulmentii, i-am schimbat, m-am chinuit putin, am avut o presa care nu a fost buna deloc... dar face la fel. Din cate am observat roata este putin infranata, deci este vb de saboti.

Repartitorul a fost schimbat acum cateva luni ( ca sa trec itp-ul ca cel vechi era blocat si nu m-am complicat )

Sunetul dispare cand pun frana ori cand trag un dinte, doi dinti frana de mana ....
Sa-mi fi strans mosneagu cablu de la frana de mana prea mult?biggrin.gif

belni10
QUOTE(crissoo7 @ 15 Oct 2009, 17:07)
exact acelasi sunet se aude si la mine de vreun an de zile... doar ca nu in fiecare zi... a stat si 2 sapt. fara sa se auda, dar dupa aia iar... Bineinteles, am fost si eu la mecanic de vreo cateva ori, mi-a dat el cu vaselina pe acolo, a zis ca rulmentul e bun... nu stiu ce sa-i mai fac... La mine cand apas pedala de frana, zgomotul dispare...
*




Salut, aceiasi problema o am si eu cu acelasi sunet (huruit) , cand ating frana dispare pentru putin timp....... am observat si faptul ca roata dreapta spate este infranata, cand plec dupa loc se aude un scartait ca si cum ar forta sa plece........mentionez ca am schimbat sabotii dupa spate acum 1 an de zile crezand ca e de-acolo huruitul insa nu a fost sa fie asa.....ce poate sa fie?
pirvumark
nu ai cablu la frana de mana intepenit pe camasa la una din parti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.