Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident fata-spate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
ador13
Am patit si eu un necaz saptamana trecuta.
Am oprit in spatele unei masini, dar din spate a venit unul cu 70-80 si m-a pocnit, m-a aruncat in cel din fata (care avea cui) si mi-am facut si fata praf. Vinovatul avea masina Bulgaria.

La prima vedere pagubele ar fi urmatoarele:

CABINA: parbriz + airbag-uri
FATA: tot ce era in fata motorului = radiatoare + ventilator + bara (nu stiu ce se mai afla ceva pe acolo)
SPATE = bara praf, haion usor deformat, locas roata de rezerva facut acordeon, aripi spate usor deformate, usile spate nu se mai incadreaza in caroserie.

Saptamana viitoare vine evaluatorul de la Uniqa (am sunat la BAAR si mi-au zis ca Uniqa trebuie sa se ocupe de caz). Nu stiu ce sanse am sa mi-o incadreze la paguba totala.
Daca se decide reparatie, am inteles ca trebuie sa fiu atent sa nu ma pacaleasca cu partile care trebuiesc schimbate.
Daca imi puteti da niste sfaturi la ce ar trebui sa fiu atent, as fi recunoscator.
Adi
maryus_83
e cam dauna totala...
BZN
In orice caz, as insista spre dauna totala. Structura de rezistenta s-a deformat asa ca poti insista pe faptul ca, la un viitor impact, masina nu mai confera siguranta proiectata. Rabdare, bafta si sa te gandesti ce masina noua sa cumperi.
Sunt patit ... mad.gif biggrin.gif
C a t a l i n
Cum arată plafonul? Judecând după cum stau ușile, nu e bine deloc...
eduardsebe
avand in vedere si air-bag-urile detonate si structura de rezistenta vizibil deformata eu zic ca e dauna totala...daca nu fa tot posibilul sa iti iasa dauna totala ca nu mai e maisna nici dupa ce e reparata...vor fi urme vizibile de accident
R19/16v
Cam ce bani ar trebui sa faca masina asta?
Tudor
E cam dauna total, dar probabil va trebui sa te targuiesti pentru asta.
Daca vrei sa aflii cam cat face epava, fa mai multe poze si apoi cauta pe net (sunt cumparatori "specializati") si intreaba tinichigii de pe la service-uri (si ei mai stiu cumparatori de epave).
misu78
Numai airbag-urile fac cam 2500 euro. Se incadreaza la dauna totala. Cauta sa scapi de ea si ia alta noua. Succes.
Catalinmodena
Si eu zic la fel,ca-i dauna totala.Si daca zice cel de la asigurari ca nu ar fi,vezi tu ce faci sa o scoti dauna totala.Zic asta deoarece nu cred ca o sa mai iese bine daca va fi reparata!
Bafta si tine-ne la curent!
bob737
Nu accepta sa faci constatarea si o eventuala reparatie a masinii in alt service in afara de reprezentanta; asa va fi sigur dauna totala.
Daca ai casco, nu ezita si deschide dosarul la ei. Cu asigurarile din Bulgaria si BAAR poate dura si 6 luni pana sa iti plateasca dauna..
Bafta!
Geox16v
Sigur stateai pe loc in momentul loviturii sau ai intrat tu in cel din fata si apoi a intrat ala in tine? Nu de alta dar pare mai lovita in fata decit in spate
eduardsebe
nu cred ca statea pe loc...daca statea pe loc spatele era facut mai rau ca acum...avand in vedere ca airbag-urile s-au declansat desi nu este prea mare impactul in fata,el era in mers
b76bgaarh
ce tanc a dat in tine????
ador13
Plafonul este perfect. Dar in spate caroseria pare deformata (aripi, usile nu se mai deschid ..)

Eu sigur eram oprit pe loc.
A 2-a masina din fata mea era oprita, semnalizand si urmand sa vireze la stanga.
In spatele lui a oprit un opel rosu, apoi eu (stateam si cu frana calcata).
Nu inteleg cum nevasta-mea a dat cu capul in parbriz, desi avea centura si a sarit si airbagul. Intre tetiera ei si parbriz este 1 metru si ceva. Cred ca centura trebuia sa o tina pe scaun, sa nu dea cu capul.

Din spate a venit "bulgarul", cred ca a facut slalom de pe banda intaia pe a doua si nu a mai apucat sa franeze dupa ce a schimbat banda. Boul avea un Ford Mondeo vechiut. M-a lovit si m-a aruncat in opelul rosu, care avea cui in spate, de aia fata mea este facuta praf.

Am reusit azi sa aflu niste preturi la piese, m-am speriat:
bara fata + armatura = 450 ron
radiatoare (AC + racire) = 1000 ron
ventilator = 1400 ron
airbag sofer = 4300 ron
airbag pasager = 4600 ron
centuri = 1400 ron
plansa bord = 3800 ron
bara spate + armatura = 450 ron
oala spate (in care sta rezerva - este acordeon) = 1300 ron

Asta inseamna in jur de 18500 ron, doar din ce se vede in poze.
Nu am luat in calcul evacuarea, declansator airbag (nu stiam ca trebuie), nici aripi indoite, nici vopsea, manopera etc - care sunt evidente.
Plus cine stie ce or mai gasi la service dupa ce o ridica pe elevator.

Cred ca depaseste 300 milioane cu totul.
Ma tot amana si astia de la Uniqa cu evaluatorul, ca vine de la Constanta cand vrea el.

Teoretic sper ca nu trebuie sa ma rog de el ca sa-mi dea dauna totala.
Dupa costuri pare evident ca nu este deloc rentabil sa o repare.
Sper sa vina vineri si revin cu amanunte.

Doar ce am dat Solenza si imi luasem opelul. nu m-a tinut decat 2 luni sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.