Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: variaza turatiile
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lopi
Am o dacie din '92 pe carburatie.

Imi variaza turatiile:
- cand ajung la semafor si opresc pentru rosu, motorul ori imi moare, scad turatiile sub 700 si se opreste, fie am 2.000 de ture ! Alteori, variaza finut intre 850-1.100 de ture
- in mers, cand apas ambreiajul pentru a schimba viteza, daca il tin mai mult apasat, fie se opreste motorul, fie se tureaza ca nebunul, se duce uneori si in 2.500 de ture scos din viteza ! Cand apas ambreiaj pentru a schimba viteza, se tureaza cam 700-1.000 de ture !

Ce am facut:
- schimbat capac delco, era crapat, si am pus unul nou. Transparent, ziceau toti ca e cel mai bun, ca nu crapa etc. Am luat tot maro, nu am gasit in magazine decat maro si negru.
- platinile sunt noi si reglate foarte bine
- m-am gandit si la arculetul dintre cablul de acceleratie si carburator sa nu ramana blocat uneori, dar nu ramane
- contactul de la platini ramane constant, indiferent ca imi moare motorul sau am 2.000 de ture

- sa fie cablul de acceleratie un pic rupt ? sau ce sa mai verific.
Mirciulik
Eu zic ca trage aer fals pe undeva.

Ai umblat de curand la carburator?
lopi
Nu am umblat la carburator din toamna anului trecut, cand l-am curatat la mecanic, de 1 an.
Nu aud sa traga aer fals pe la carburator, eu stiu ... ma uit maine cu asta.

Inca ceva - are un mers "zgaltait usor" tot timpul, oricat as incerca, nu pot sa o fac sa mearga lin, chiar si in viteza.
Tiberiu-Andrei
Ai pompa de frana cu servo?
lopi
Da, am servofrana.
vizitatorul
pan' vine andrei ..legat de servo...cred ca voia sa-ti spuna ca tre sa fi atent ca tocmai p,acolo sa nu traga aer fals...starnguleaza si tu furtunul acela ,cat mai aproape de motor si vezi ce se'ntampla...
bafta
lopi
Scuze de intarziere in raspuns. Nu am cum sa mai probez acum. Am facut o depasire pe linie continua si mi-au suspendat permisul 1 luna .... Au avut dreptate, astept sa treaca acum ...
CandyMan13
da...la joclorul de relanti nu s'a gandit nimeni?:Pno offese
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.