Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vitezometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
g3org3lll
am si eu o intrebare,cand merg cu masina mi se aude un tacanit,iar kilometrajul nu imi indica,o fi devina sufa care intra in vitezometru sau ce?
neajiji
cablu kilometraj
bashtalu
al meu tacane, face urat mai ales la frig, vara facea mai subtire, acum urla parca
MECCA
Salutare ! Am si eu o problema cu vitezometrul si anume: dupa ce am avut bordul at jos, pentru RK la masina, am montat totul, dar cablul nu s-a montat imediat dupa ce a fost gata masina.Saptamana trecuta intr-o zi am bagat si cablul, primle simptome erau mici oscilatii ale acului in mers, iar acum problema s-a agravat si anume, de cum se pune masina in miscare cca 5-10 km/h acul sare la 6, si sare si mai sus, cand revin inapoi, cand se blocheaza la 60 (masina fiind oprita)Azi la fel ramasese acul la 60 km/h iar cand am desfiletat cablul din vitezometru si-a revenit la 0, sa fie problema de ceas sau de cablul?? dc e de ceas iar trebuie sa dau bordul jos se pare.... sad.gif
neajiji
mai lasa-l cateva zile s-ar putea sa-si revina si eu cand am demontat cablul de kilometraj aproximativ 3 zile a oscilat acul aiurea in jurul vitezei reale, dar s-a stabilizat si si-a revenit smile.gif
Ciorapel
Vezi ca circuitul cablului de kilometraj sa fie cat mai "rotund", sa nu fie facut cu coturi bruste (cu unghiuri mari). Cu cat cablul este instalat in forma mai "rotunda", cu atat merge mai lin.

Imi cer scuze pentru exprimare, cred ca intelegi ce vreau sa zic. (am cateva beri bune la bord).
cudry
eu nu am avut probleme la cablu de chilometraj cand lam schimbat singur ca nui greu si chiar foarte usor insa mare grija la cumpararea cablului caci sunt pt mai multe feluri de bord mai sunt si borduri turcesti asaca aveti grija cei cu dacii mai vechi alea noi nu sunt probleme puneti vasilina la cuplu dela cutie si chiar putin si la bord pe capatu sufei pe acel cui
schumi_86
Am si eu o intrebare,daca schimb ceasul de kilometraj care este model din '88 cu 160 km/h cu altul dar care este cu 180 km/h imi va indica eronat??
cristyano2
nu .nu o sa iti arate eronat...
pirvumark
si la mine mergea in suturi, chiar daca eran cu a 2-a el indica 120 iar daca opream se oprea ca ruleta, unde vroia. cand cobora, cand ramanea pe la 40.
rezolvarea a fost slabirea piulitei din spatele ceasului.
si asa merg de 3 ani si merge super
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.