Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum mare dacia sport
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lucian MC
Fac naveta cu ea scoala-Casa cam 13 km dus si 13 intors si sambata iam pus 18 litri de benzina si 2 iam pus ca rezerva intrun bidon ca sa nu fac pana desteptului
Azi dupa 150 km am ramas fara benzina
Ia cam prea mult si nu e pe dublucorp,nu o forjez(decat ocazional) jigleoare noi de 1.4 merge super usor de am impinso singur azi sa o dau din intersectie deoparte
Cauciucuri 155/70/r13 cat tre sa aiba...
ma omoara consumul sincer
Datimi va rog niste metode de redus consumul ca ma baga masina in faliment in ritmul asta
kog
problema poate fi si de la jigloarele alea "noi". Mergi la cineva sa itit regleze carburatorul
krapcarasu
drumuri scurte + vreo defectiune= consum mare, merge si cate unul
Lucian MC
Pai carb la reglat un unchi si defectiuni nu cred ca are
Are taicamiu dacie break reglata de el si ia8 % si e si mai grea ca asta si are pe spate dreapta probleme cu sabotii(e infranata tare)
Metode de redus consumul ca disper nu detin benzinarie
kog
jigloarele astea noi de "carfil" tind sa fie niste gunoaie. cauta pe undeva niste jigloare mai vechi. Cat despre alte metode... viteza economica la Dacie e ~80km/h, mers intins, accelerare uspara pana la schimbarea unei trepte superioare (nu cum fac eu I talpa 3000rpm, a II-a talpa 3000rpm, a IV-a, aici am deja 50) fara plecari in viteza si fara turatii mari. Altceva nu stiu... poate te lamuresc colegii mai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.