Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceasurile de bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
SirNeo77
salut! sunt nou pe aici...si nu prea stiu daca am facut deja vre-o greseala sau nu... va rog frumos imi puteti spune si mie ce sa fac daca imi indica eronat indicatoru de la benzina... arata ca e full dar am 10 litri in rezervor..ceva solutii cunoasteti? multumiri anticipatehttp://static.daciaclub.ro/style_images/daciaclub/folder_post_icons/icon1.gif
pavel_daniel
Salut
Daca ai si bec indicator atunci e foarte probabil sa fie firele inversate.Inverseaza firele la sonda si verifica.Daca nu merge atunci ori ai o punere la masa pe traseul care duce in bord ori aparatul e defect.Succes.
neajiji
Fa urmatorul test, ia un fir si leaga-l intr-o parte la caroserie, iar celalalt cap il legi la firele care vin la sonda in portabagj si pui pe cineva sa se uite la indicatorul de benzina. Pe primul fir ar trebui sa se miste acul pana la capat, iar pe celelalt sa se aprinda becul. Daca se intampla asa inseamna sonda/plutitor stricat, iar in cazul in care nu se intampla nimic, mai sus ori ai firele intrerupte ori indicatorul din bord este defect.
SirNeo77
ok..multumesc..o sa incerc.. sper sa functioneze treaba si sa aflu ce are.... inca o data multumesc

16 Oct 2009, 16:52:
puteti sa imi spuneti si mie cat e o sonda dinasta?biggrin.gif
neajiji
28lei de electroprecizia brasov smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.