Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
crissoo7
Am observat azi, ca daca scot furtunasul ala de pe capsula vacuumatica, turatia nu scade, ci creste. Initial am crezut ca e defecta capsula, si am cumparat alta. Dupa ce am inlocuit-o, la fel face.. in loc sa scada, creste turatia. Avansul vacuumatic l-am reglat la 3 dinti, nu trage aer fals, am verificat, am schimbat si furtunasul ala de la capsula la carburator (credeam ca e fisurat ala vechi), am schimbat si platina (just in case, ca era cam de 1 an, desi am aprindere gotronic), am reglat avansul dinamic dupa gotronic. Intrebarea mea este: ce se intampla daca merg cu ea asa, si care ar fi cauza cresterii turatiei dupa ce scot furtunasul?
baranga
amestec bogat in ralanti;cand scoti furtunasul se optimizeaza amestecul si de aia iti creste turatia in ralanti;
regleaza corect surubul de amestec la carburator(mai strange-l putin;refa avans) si ai sa vezi ca trebuie sa scada turatia cand scoti furtunasul wink.gif
pavel_daniel
E normal sa-ti creasca turatia daca scoti furtunul de vacuum deoarece el este legat la partea inferioara a carburatorului ceea ce face ca motorul sa primeasca mai mult aer,aer care nu trece prin carburator.
crissoo7
QUOTE(pavel_daniel @ 17 Oct 2009, 16:08)
E normal sa-ti creasca turatia daca scoti furtunul de vacuum deoarece el este legat la partea inferioara a carburatorului ceea ce face ca motorul sa primeasca mai mult aer,aer care nu trece prin carburator.
*




nu stiu ce sa mai cred... cei mai multi zic ca ar trebui sa-ti scada turatia cand scoti acel furtun. Eu am urmat sfatul lui baranga, am reglat aeru dupa niste topicuri de pe forum, apoi am reglat din nou avansul dupa Gotronic (cand se aprinde beculetul)... si acum e bine.. cand scot furtunasul scade turatie, si este mai stabil, adica nu mai are acele trebpidatii care le aveam...
baranga
crede-ma pe cuvant ca ti-am zis bine wink.gif
crissoo7
te cred smile.gif, mersi pt. ajutor.. problem solved!
corbex
Turatia creste cind scoti furtunul de la vacuumatic si in cazul in care avansul initial e prea mare.
crissoo7
era intr-adevar avansul mare, dar l-am reglat... acum m-am prins si eu cum sta treaba.. va multumesc tuturor pt. raspunsuri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.