Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR] Jante tabla pentru un Renault Megane II
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
c05min21
As dori si eu 4 sau 2 jante de tabla pentru un Renault Megane II , fara anvelope

bchr_cosmin@yahoo.com
c05min21
UP
Adrian00
Am 4 jante de tabla pe 15",originale,cu care a venit masina.Cat oferi?
G L G
2 bucati la 150 ron cu livrare in Constanta . Sunt si celelalte 2 dar se aduc in 2 - 3 saptamani de la Bacau. Sunt nelovite. Au fost inlocuite cu aliaj.
c05min21
GLG ........Le vreau ......pe cele doua , dar sa fie de Megane nu de Logan ca m-am mai pacalit cu un set .......0752095816 da-mi un apel cand poti , si te sun sa vorbim


21 Oct 2009, 13:27:
up
G L G
...esti in reteaua.... sun da nu suna ca e inchis telefonul. Daca nu-ti plac nu e obligatoriu sa le iei.
alin1974
Salut,

cele de Logan nu merg pe Megane 2?
Eu am pus de Megane 2 pe Logan si merg fara probleme!!!
c05min21
Alin , si eu am pus de Logan , si au mers foarte bine 2 ani , pana cand la revizia de 80000 mi-au schimbat discurile de frana si au pus unele mai mari in diametru.........si cele de pe fata nu mai incap....ating in etrier......
alin1974
C05min21,multumesc pentru raspuns,dar eu nu inteleg.
Etrierul este prins de fuzeta(sau jamba la alte modele de masini) intr-o pozitie FIXA ,discul de frana se afla in interiorul etrierului.Daca tie iti montau niste discuri de fana mai mari in diametru, in primul rand iti atingeau in interiorul etrierului,si in al doilea rand trebuia sa montezi alte placute de frana cu suprafata de frictiune mai mare si nu cred ca poti pe aceleasi etiere.
Deci ........
c05min21
E logic ce spui , dar........ dupa ce mi-au schimbat discurile , nu mai incap jantele , jante cu care am mers totusi 2 ani.......Placutele mi le-au schimbat desi erau aproape noi.......ca cica sunt deformate dupa disc.......etrier in schimb nu am platit deci banuiesc ca nu mi le-au schimbat. Dupa revizie aveam jantele din aliaj de 16 .....nu m-am gandit ca ar putea exista posibilitatea sa nu se mai potriveasca cele de tabla......din pacate..

Stii cumva daca se poate regla pozitia etrierului .........ca ar mai avea loc cativa milimetrii pana la marginea discului !?

23 Oct 2009, 14:42:
Este posibil ca diametrul sa fie acelasi dar discul sa fie mai in afara , daca ma gandesc mai bine .....

Habar n-am ce i-au facut.........si-au batut joc de mine......probabil
G L G
...au mai ramas 2 bucati
alin1974
Nu, pozitia etierului nu se poate modifica.
Discurile nu au cum sa fie alta marime nici in diametru,nici in grosime,deoarece discul aseasaza pe interior , lipit de butuc .
Tu poate ai avut niste bucsi (flanse) de ghidaj pentru jentele de aluminiu si pe care nu trebuie sa le mai pui pentru cele de tabla si in acest caz janta nu se mai asaza (lipeste de disc) cum trebuie.
O alta cauza ar fi daca ai folosit suruburile de la jantele de aluminiu la cele de tabla.Pentru unele jante suruburile sunt mai lungi si iti atin in fuzeta(asta pe interior).
Alte motive sa nu mai mearga jantele de tabla ,chiar si de logan,eu nu vad.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.