Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lipire cheder portbagaj de tabla pe muche
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor!

Sa incep povestea... dupa 11 ani am schimbat chederul ca cel vechi se crapase nevoie mare. Patriot cum sunt am cumparat cheder de la reprezentanta Dacia si l-am montat tot la reprezentanta Dacia. Surprizaaaaaaa!!! intra apa intre el si muchea de caroserie se scurge spre baza la stopuri si imi curge in dulap (portbagaj). Si uite asa am luat eu apa la bord pana la firele de la benzina de la rezervor (de zice cata benzina mai ai). Acum... baietii probabil trebuiau sa il lipeasca cumva ca stiu ca se lipeste chederul nu se pune doar asa. Ziceti-mi si mie va rog tare mult cu ce sa il lipesc si cum? Prenandez... silicon...?

Multumesc mult!

PS. Foarte stresant ca acolo mai am si statia si un tub de bas care noroc ca nu au luat apa la bord...

19 Oct 2009, 13:04:
PS la PS.: Nu imi intra apa pe la geam sau pe la aerisirile laterale de pe aripa caci eu am apa unde sunt mochetele nu in oala roatei de rezerva si in zona din stanga unde e mai adanc.
CGDBZ
Chederul pentru porbagaj nu se lipeste si daca ai pus cheder nou si ploua atunci capota porbagajului are o distanta prea mare fata de muchia unde se baga chederul. Exista doua posibilitati : ori capota sta nu este asezata bine ori marginea pe care se prinde chederul e stramba , deci trebuie sa reglei capota sau sa indrepi margina pe care se prinde chederul . Cu un cheder nou nu are voie sa ploua , eu am pus cel mai ieftin cheder si nu da o picatura.Bafta
Alexio
Am gasit-o ruginita sub cheder in dreptul ambelor stopuri pe muchia udne vine chederul pe acolo mi se scurgea apa sigur. Am luat mastic acrilic (seamana cu siliconul) de la Bison si am dar pe muchea caroseriei apoi am bagat chederul. Ar trebui sa tina perfect ca ala pentru asa ceva e facut. Nu ma risc cu apa si umezeala in statie si in subwoofer.
Adrian_Boy
Oricum ar sta capota spate, tot face contact cu chederul incat sa nu urce apa asa de sus, are o sistanta acolo, incat sa se prelinga apa, poate doar la o spalatorie sa-ti arunce cu presiune apa, atunci sa intre.
CGDBZ
Se mai intampla la masini lovite in spate reparate de "meseriasi" dar la el vad ca e din cauza ruginii.
Alexio
Mama ei tot intra cred ca nu a fost siliconu bun ca s-a dizolvat... Ok deci... cum ne uitam in portbagaj la stopul din dreapta(pasager) (vedere din portbagaj) unde este cablul de la stop prins sus intr-o clema de caroserie pe acolo curge.
bozzo
Alexio, e simplu mai intai dai jos stopurile de pe spate, cureti si degresezi, schimbi garniturile alea negre si cand le montezi le pui si silicon ca sa nu mai intre apa sigur. Pui silicon pe ambele parti ale garniturilor ( pe rand biggrin.gif)
Apoi dupa ce se usuca siliconul, te bagi in portbagaj (ai grija sa mai fie cineva langa tine care sa te scoata afara smile.gif) ca eu am rams blocat). Si cat stai tu in portbagaj torni apa cu furtunul sau cu mai multe bidoane de 5l pe la cheder stopuri oriunde ar putea intra apa.
Dupa ce gasesti pe unde intra apa remediezi. E pozibil ca si capota sa preseze bine chederul, asa ca trb sa o reglezi de la incuietoare si de la bratele balamalelor (e cam greu la balamale dar merge)
Si daca tot intra ai grija la colturile porbagajului unde se unesc aripile spate ci planseul spate ca au mici pori pe unde intra apa, dai cu silicon pe acolo daca e nevoie.
Bafta!
Alexio
Repet: NU intra apa pe la stopuri. Intra pe la chederul de la portbagaj in dreptul stopului in dreapta (pasager) se prelinge pe sub cheder si intra pe acolo ca e mancata putin marginea sub cheder. Siliconul ala Bison o MARE PORCARIE IDIOATA care s-a dizolvat pe masina si a trebuit sa o spal cu sapun sa se curete.
kog
curata locul de rugina, pune petec, sudeaza, pune chit(nu recmand), se mai gaseste si mastic, materialul cu care e lipita tabla capotei de structura ei de rezistenta
Alexio
Kog sa iau mastic sau ceva mai bun? sa fac asa cu mana snur sa pun pe muchie apoi sa bag chederul de jur imprejur? Sincer mie nu prea imi place ideea de silicon
kog
astupi gaura aia cu mastic si IL LASI SA SE USUCE. Eu nu stiu ce silicon e ala de l-ai cumparat, dar nu ar trebui sa se dizolve. Pune silicon sanitar tongue.gif daca vrei numa sa il lasi sa se usuce bine.
Alexio
biggrin.gif as putea sa sudez capota direct daca mai curge si data viitoare ca stau prost cu rabdarea. Oricum eu umblu in portabaj la masina asta numai cand fac curat. Nu car nimic cu ea.

PS.: Imi car prietena si asta include tot.
bozzo
Eu i-am pus silicon sanitar si a fost ok. Incearca si tu.
Alexio
Problema rezolvata.
maho
Problema identica: de sarbatorile astea am facut un drum mai lung; la dus, am mers doar pe ploaie, iar cand am ajuns la destinatie aveam o gramada de apa in portbagaj, atat sub roata de rezerva, cat si in partea opusa (locasul din stanga). Sursa de infiltrare, ca si la Alexio: in dreapta era bordura pe care se monteaza chederul ciupita (vreo 3-4 mm, suficient cat sa se scurga apa de sub cheder in jos) - am etansat-o cu o placuta subtire de tabla, izolierband si vaselina - iar in stanga aveam o fisura in canalul dintre bordura si aripa (cel de scurgere), am dat cu putina vaselina, se pare ca s-a rezolvat. La intoarcere n-a mai intrat apa deloc (e drept ca nici n-a plouat decat putin), ramane de urmarit.
Siliconul sanitar nu e recomandabil, ca e pe baza de acid acetic si ataca tabla in timp.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.