Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inchidere centralizata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
SB04AKI
am si eu o rugaminte are careva din voi o schema pt inchiderea centralizata SEGA SE-1?

am primit inchiderea dar fara schema, inchiderea fiind noua.

va multumesc anticipat

20 Oct 2009, 16:27:
ma poate ajuta careva

21 Oct 2009, 07:23:
chiar nu are nimeni din voi o schema pt alarma si ic asta

21 Oct 2009, 22:48:
asa arata
[attachmentid=1627561264]
MojoGaby
Eu zic sa mergi la cineva care se pricepe sa ti-o monteze(nu cred ca costa asa mult) sau sa incerci sa cauti pe google un manual ceva,poate si de la alta asemanatoare(ca sunt cam la fel toate)
Alexio
La sevice costa 100 ron poate si mai mult. Stiu sigur 3 service-uri prin zona berceni care au: 100 ron , 150 ron , 125 ron
florian90
nu este o schema...este chiar montajul "live" al unei inchideri centralizate\

http://www.daciaclub.ro/Tutorial-inchidere...ta-t139060.html


sau aici http://www.daciaclub.ro/-t3992.html
B08STX
dar daca in schema de la alarma scrie sa legi un releu de blocare motor la bobina de inductie ... si eu am injectie ... unde il leg? ca de altfel cica ca si turometru tot de acolo se leaga.. ca nici de acela nu am smile.gif
ghitza
eu am montat doar IC din telecomanda dar au mai ramas 2 fire.mi-a zis ca este ca u fel de deschidere auxiliara.eu intreb acuma modulul asta nu are iesiri pt clipiri avarie la deschis si sinchis?
Minel
QUOTE(ghitza @ 28 Feb 2010, 17:09)
eu am montat doar IC din telecomanda dar au mai ramas 2 fire.mi-a zis ca este ca u fel de deschidere auxiliara.eu intreb acuma modulul asta nu are iesiri pt clipiri avarie la deschis si sinchis?
*



Pai pune si tu o schema ceva ,cum vrei sa ne dam cu parerea , desi inclin sa cred ca respectivele fire sunt pt buton in bord INCHIS/DESCHIS .
ghitza
da scz dar nu am cu ce momentan,o sa pun cu siguranta pe schema acuma mam uitat si in dreptul firelor scrie"connect Manual Switch&remote control system".nu as putea lua de la ea de undeva semnal pentru avarii sa palpaie cand deschid sau inchid.



astea sunt schemele.vreau sa stiu daca o sa ii pun si alarma daca este compatibila cu alarma si daca atunci o sa piue la inchis deschis si o sa clipeasca avariile?


mam uitat pe cutie si scrie ca e compatibila cu alarma marca este(Victor car lock system)si era sa uit butoanele de pe telec.functioneaza invers desi am pus firele culoare la culoare si mufa in centrala cum vine ea ca nu ai cum sa o pui invers,adica cand e deschisa tre sa apas deschis si se inchide si invers
alex1988
Am si eu o alarma care vreau sa o montez. Vreau ca firul care vine la contact ( cand pui contactu sa se blocheze usile asa scrie in carte) vreu sa il pun la un buton pe consola centrala a bordului CN pentru ca am un buton in plus in casa. Intrebarea mea este, trebuie adus plus de la baterie sau ce fir sa pun la buton?
si alta problema, am si 2 fire pt usa ca sa nu se mai armeze alarma, in 25 sec automat si vreau sa le pun pe intrerupatoru de la portiera, va fi vreo problema daca unul din fire atinge la masa?
mecanick_maverick
QUOTE(alex1988 @ 4 Mar 2010, 19:02)
Am si eu o alarma care vreau sa o montez ... adus plus de la baterie sau ce fir sa pun la buton?
si alta problema, am si 2 fire pt usa ca sa nu se mai armeze alarma, in 25 sec automat si vreau sa le pun pe intrerupatoru de la portiera, va fi vreo problema daca unul din fire atinge la masa?
*



Dacä nu pui si tu o schemä acolo , cum sä ne däm seama de ce vorbesti , cä existä mii de modele de alarme ...
alex1988
am atasat schema . Imi cer scuze dar nu am scaner asa ca am facut-o in paint.Vreau ca firul de la declansator aprindere sa il pun pe un buton. Ce fir trebuie sa aduc?Nu cumva minus de pe caroseriept ca vad ca acela este plus. Multumesc

5 Mar 2010, 12:02:
http://www.daciaclub.ro/alarma-inchidere-t173165.html
aceasta este alarma mea cu inchidere
mecanick_maverick
Dupä cît înteleg eu din desenul täu , acel "declansator aprindere" e un fir de activare a sirenei - si avariilor - în cazul cä hotul conecteazä aprinderea ( 15+ contact ) cu alarma activatä si nu l-a simtit detectorul de vibratii .
La ce ti-ar folosi sä pui asa ceva pe buton ?!?
Dacä ai instalat alarma pe masinä , fä o probä , pune + printr-un beculet de 1,2w la acel fir cu alarma activatä si vezi ce se petrece . Pe urmä faci aceeasi probä si cu alarma dezactivatä ptr. concluzii .
alex1988
pai am vazut ca se fac anumite setari si anume invatarea a altor telecomenzi . si daca pui contactu se blocheaza usile. si vreau sa pun pe buton ca sa le blochez din buton nu din contact. Si inca o intrebare unde leg firele de la semnalizari. Vor veni inainte sau dupa releul de semnalizare? Am o baterie in casa si am montat alarma in casa si am pus acel fir la minus nu se inatmpla nimic, apoi l-am pus la plus si a inceput sa urle alarma, dar nu se blocau si usile adik pistolasele. Aveti niste poze cum ati trecut firele de la pistolase pe portierele din spate?
ghitza
pai la usile din spate prin stalp nu? se da gaura si in stalp in lateral cum te uiti la el din lateralul masini si in usa iar am dat ca nu am avut gauri ca si in fata,poate tu ai si in spate.Doar atentie cand dai in spate la stalp si usa sa dai cu vaselina ca prinde rugina .(o sa incerc sa pun poze cand am cu ce)
mecanick_maverick
QUOTE(alex1988 @ 6 Mar 2010, 10:52)
pai am vazut ca se fac anumite setari si anume invatarea a altor telecomenzi . si daca pui contactu se blocheaza usile. si vreau sa pun pe buton ca sa le blochez din buton nu din contact...
*



Dupä cum singur ti-ai dat seama , acel fir declansazä alarma ( intuiam eu ceva ... ) , deci nu o sä poti bloca usile legînd acel fir la un buton.
Alarmele au microcip cu functii , "învätate" sä le execute la o anumitä situatie - ca sä poti închide din buton , va trebui sä dai alte "lectii"-instructiuni PIC-ului respectiv ...

QUOTE(ghitza @ 6 Mar 2010, 21:35)
... in spate la stalp si usa sa dai cu vaselina ca prinde rugina .(o sa incerc sa pun poze cand am cu ce)
*



@ghitä , marginile gäurii trebuiesc protejate cu bucsi de cauciuc ,nu doar cu vaselinä - chiar dacä debavurezi tu bine - cu timpul vor roade firele si sä vezi distractie .
Mai indicat ar fi gäurile decalate pe înältime si puse burdufuri cum are Break-ul la hayon .
Asa vei avea închideri-deschideri färä pericol de a agäta-forfeca firele, care vor suporta muuult mai bine vibratiile , nu va suiera vîntul prin usi , samd.
baftä !
ghitza
sal mecanick:ai ff mare dreptate in ceea ce zici si o sa pun in aplicare dar momentan pana trece frigul asta am facit doar ce am zis,se gasesc de cumparat burdufe separat de cauciuc gen hayon?.eu ii ziceam o idee cum am facut ca nu stai cum sa treaca firele iar tu ai imbunatatit-o si ma bucur.numa bn
alex1988
In fine voi renunta la acel buton. alarma mea dupa 25 sec daca nu deschizi usa de blocheaza automat, si are 2 fire care vin la intrerupatorul de la usa. Am pus alarma la o baterie in casa si cand ating cele 2 fire pentru declansatorul portiere normal ca nu se mai blocheaza. Dar am incercat sa ating unul din cele 2 fire la minus asa cum va fi cand il voi pune la intrerupatorul de la portiera pt ca acolo este un fir cel de la plafoniera care face masa astfel se aprinde becu. Intrbarea este cum fac ca aceste 2 fire de la declansator sa nu faca masa?
mecanick_maverick
QUOTE(alex1988 @ 7 Mar 2010, 10:27)
... am incercat sa ating unul din cele 2 fire la minus asa cum va fi cand il voi pune la intrerupatorul de la portiera pt ca acolo este un fir cel de la plafoniera care face masa astfel se aprinde becu. Intrbarea este cum fac ca aceste 2 fire de la declansator sa nu faca masa?
*



Sä clarificäm putin lucrurile blush.gif
Ai douä fire ptr. usi dar nu trebuie sä le atingi între ele !
Unul din acele fire declanseazä alarma în momentul cînd se deschide o usä sau capota (portbagajul ) dacä pui si acolo întrerupator .
Atîta timp cît usile sunt închise cu alarma conectatä , acel fir are + de la becul plafonierei .
La deschiderea unei usi - si usile de la Dacie au prostul obicei de a se deschide exagerat de usor chiar dacä n-ai cheie si cu IC activatä ohmy.gif , prin intrerupätor va primi potential negativ (masä ) si se declansazä alarma .
Celälalt fir este preväzut ptr. alte modele de masini care au polaritate inversä , adicä ar primi + la deschiderea usii , ai putea sä-l folosesti la capotä si portbagaj cu întrerupätoare corespunzätoare .
alex1988
Gata . Am gresit eu, am pus un fir de la portiere si celalat era de la contact in loc sa fie minusu de la portiere. Am remediat problema . Acum merge perfect. Va multumesc

8 Mar 2010, 16:36:
unde leg firele de la avarii?? am bord cn la butonul de avarii am vazut 7 mufe . unde leg cele 2 fire le la avarii care le are alarma?? MULTUMESC
mecanick_maverick
QUOTE(alex1988 @ 8 Mar 2010, 08:59)

<span class='edit'>8 Mar 2010, 16:36:</span>
unde leg firele de la avarii?? am bord cn la butonul de avarii am vazut 7 mufe . unde leg cele 2 fire le la avarii care le are alarma?? MULTUMESC
*



În principiu ar trebui sá fie un fir rosu si unul albastru pe acolo ( vorbesc din memorie si s-ar putea sä am scäpäri tongue.gif )
Dacä faci probe nu pune nici o datä plus direct pe un fir care nu stii unde duce ! Pune un bec în serie - de 21W ar fi indicat în majoritatea cazurilor .
Spor !
alex1988
dar daca scot pe rand si aflu care sunt cele 2 fire pentru directie pun cele 2 fire de la alrma la cele 2 fire de la directie? Ca am gasit doar unu pentru directie, am scos pe rand si am vazut doar unu , nu am scos toate firele.

9 Mar 2010, 13:43:
Am pus si avariile . AI avuut dreptate in legatura cu culorile firelor. iti multumesc mecanick_maverick pentru ajutor, pana acum am pus alarma, senzorul, acel releu de forta, trebuie sa trag cablurile pana la fiecare usa si sa pun pistolasele, dar astept sa se mai incalzeasca. O zi buna
alex1988
Am pus pistolasele pe fata , am anulat broastele, dar acum vreau sa le pun si pe spate, dar am intampinat o problema am prin tija pistolaului de tija comenzii la distanta dar nu se deschuie, se incuie dar nu se descuie. Pistolasul trage pana in punctu in care sa se descuie usa dar se incuie inapoi. ceva sfaturi...?? Am mai citit pe forum ca trebuie scos nustiu ce arculet, despre care este vorba? Am mai vazut ca se potrivesc incuietorile de fata este adevarat?
mecanick_maverick
QUOTE(alex1988 @ 13 Mar 2010, 15:22)
... am anulat broastele...
*



Cînd ziceam cä se deschide EXAGERAT DE USOR dacia , nu mä refeream strict la broaste (care nici ele nu au un sistem strälucit de cifru ... ) ci mai ales la sistemul "cremalierä" care e un dezastru total .
Vezi cä anularea broastelor te poate iesi scump dacä dintr-o anumitä cauzä vei rämîne färä curent în baterie ... , mai scria pe aici unul caruia i s-a întîmplat .
Dacä totusi vrei sä anulezi broastele , ar fi indicat sä pui o mufä accesibilä din exterior de unde sä poti alimenta deschiderea în aceastä situatie , încerc sä atasez o schemä .
alex1988
dar cum sa fac pe spate? se potrivesc incuietorile de pe fata? este adevarat? daca da o sa ma duc la remat si iau sa pun pe spate. Eu vreau sa prind cu o sufa de la frana de bicicleta la usa din spate si sa o duc pana in portbaga si daca doamne fereste se strica inchiderea , trag de sufa sin portbagaj si o deschid. Acum vreau sa pun la usele din spate pistolasele. M-am uitat aici pe forum cum se pune, am pus la fel dar nu ramane descuiata usa la spate, Pe fata merge perfect. dati alte pareri cum ati mai pus. Eu am pus ca in poza de mai jos
ghitza
pai si nu merge cume in poza?eu aa am si merge bn mersi
mecanick_maverick
Vezi cä în poza aia s-a strecurat o eroare !
"Surubul äla de reglaj" dacä-i pus pe deschis de afarä - protectie copii - nu mai permite sä actioneze tija , deci se va deschide NUMAI de afarä !
Dacä-l ai pe pozitia aia , nu-l actionezi tu cu actuatorul pînä la pastile cailor .
Si scoate arcul de la maneta de deschidere din interior cä omori actuatoru degeaba .
alex1988
La mine se deschid si din interior usile, dar nu se blocheaza maneta pe deschis, chiar daca pustolasul o aduce pana in pozitia in care sa se deschida, e ceva din acea maneta. O sa incerc sa scot arcul sa vad
ghitza
sincer nu stiam de treaba cu scosu arcului pt a nu strica pistonasul dar eu nu am scos nimic si merge usor si se inchide si deschide frumos.sper sa nu se strice de la arc
alex1988
Am montat si pe spate, Am scos acea comanda de la distanat si am scos arcurile, merge bine, acum sa vad sa pun ceva la fir sa nu se taie intre portiera si stalp, am pus banda izolatoare, dar voi incerca ceva mia sanatos, Un fel de izolator ca la cablu voi cauta> Va multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.